Eesti on nõus teatud tingimustel arutama Kreeka võla leevendamist ({{commentsTotal}})

Eesti on nõus läbi rääkima Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ettepaneku üle lükata Kreeka laenu tasumine rohkem kui 20 aasta võrra edasi. Paljud Euroopa Liidu riigid on aga igasuguste leevenduste vastu.

Kui peaks arutluse alla tulema IMF-i ettepanek vabastada Kreeka laenumaksetest kuni 2040. aastani, on Eesti seisukohalt laual kaks tingimust: laenu põhisosa ei kustutata ja lubatud reformid peavad olema tehtud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muus osas annab rahandusminister Sven Sesteri sõnul läbi rääkida.

"On väga palju teemasid, mis Kreekal on juba tehtud või tegemisel. Need on aluseks sellele, et üldse tulevikus rääkida võimalikest intressimäärade alandamistest, võimalikest laenulepingu pikendamistest või võimalikest maksepausidest. Kuid kindlasti, millest me täna rääkima ei hakka, milleks Eesti ei ole valmis, on põhiosa andeksandmine," selgitas Sester.

Isegi kui praegu saab Kreeka võla tasumisega veel kuidagi hakkama, siis IMF-i hinnangul oleks aastaks 2060 võla ja SKT suhe Kreekas 294 protsenti. Seepärast soovib ka IMF leevendusi.

"Lubatakse maksepuhkusi, teisest küljest viiakse võla tähtajad oluliselt pikemaks. Kas intresse langetatakse, selle koha pealt on asi ikkagi veel lahtine. IMF soovib alandada intresse, Euroopa Liit ei ole selles veel kokkuleppele jõudnud," rääkis Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Kuna Kreeka vajab juuni- ja juulikuuks vahendeid, mille eest tasuda pea kolme miljardi euro eest võlamaksed, vajab Euroopa Liit koostööd IMF-iga. Laenutingimuste leevendamine saab olema aga väga raske otsus, sest Euroopa Liidus on küllaga pingeid: Suurbritannia kaalub lahkumist ja kriisi ajal kärpinud riigid jälgivad pingsalt, kas ja mida Kreekale andeks antakse.

"Võtke ikka kõik laenu ja hakkate võib-olla saja aasta pärast tagasi maksma. Kui selline otsus läbi läheb lõpuks, siis see kindlasti ei mõju hästi teiste riikide moraalile ja üldisele suhtumisele, mis täna Euroopa Liidus eelarvepoliitikas valitseb," kommenteeris Tartu ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.

Kreeka laenutingimuste leevendamise küsimus ja suvised laenu tagasimaksed on teemaks tuleval kesknädalal, kui kokku on kutsutud eurogrupi ja Euroopa Liidu rahandusministrid.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema