Eesti on nõus teatud tingimustel arutama Kreeka võla leevendamist ({{commentsTotal}})

Eesti on nõus läbi rääkima Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ettepaneku üle lükata Kreeka laenu tasumine rohkem kui 20 aasta võrra edasi. Paljud Euroopa Liidu riigid on aga igasuguste leevenduste vastu.

Kui peaks arutluse alla tulema IMF-i ettepanek vabastada Kreeka laenumaksetest kuni 2040. aastani, on Eesti seisukohalt laual kaks tingimust: laenu põhisosa ei kustutata ja lubatud reformid peavad olema tehtud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muus osas annab rahandusminister Sven Sesteri sõnul läbi rääkida.

"On väga palju teemasid, mis Kreekal on juba tehtud või tegemisel. Need on aluseks sellele, et üldse tulevikus rääkida võimalikest intressimäärade alandamistest, võimalikest laenulepingu pikendamistest või võimalikest maksepausidest. Kuid kindlasti, millest me täna rääkima ei hakka, milleks Eesti ei ole valmis, on põhiosa andeksandmine," selgitas Sester.

Isegi kui praegu saab Kreeka võla tasumisega veel kuidagi hakkama, siis IMF-i hinnangul oleks aastaks 2060 võla ja SKT suhe Kreekas 294 protsenti. Seepärast soovib ka IMF leevendusi.

"Lubatakse maksepuhkusi, teisest küljest viiakse võla tähtajad oluliselt pikemaks. Kas intresse langetatakse, selle koha pealt on asi ikkagi veel lahtine. IMF soovib alandada intresse, Euroopa Liit ei ole selles veel kokkuleppele jõudnud," rääkis Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Kuna Kreeka vajab juuni- ja juulikuuks vahendeid, mille eest tasuda pea kolme miljardi euro eest võlamaksed, vajab Euroopa Liit koostööd IMF-iga. Laenutingimuste leevendamine saab olema aga väga raske otsus, sest Euroopa Liidus on küllaga pingeid: Suurbritannia kaalub lahkumist ja kriisi ajal kärpinud riigid jälgivad pingsalt, kas ja mida Kreekale andeks antakse.

"Võtke ikka kõik laenu ja hakkate võib-olla saja aasta pärast tagasi maksma. Kui selline otsus läbi läheb lõpuks, siis see kindlasti ei mõju hästi teiste riikide moraalile ja üldisele suhtumisele, mis täna Euroopa Liidus eelarvepoliitikas valitseb," kommenteeris Tartu ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.

Kreeka laenutingimuste leevendamise küsimus ja suvised laenu tagasimaksed on teemaks tuleval kesknädalal, kui kokku on kutsutud eurogrupi ja Euroopa Liidu rahandusministrid.

Toimetaja: Merili NaelMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.