Ilves: tänastes kriisides peab diplomaatia end taasavastama ({{commentsTotal}})

President Toomas Hendrik Ilves Georgetowni ülikoolis. Autor: Rafael Suanes/Georgetowni Ülikool

Uue põlvkonna diplomaatide ees on kriisidest kirev maastik, kus vanad reeglid, tõed ja müüdid ei pruugi enam pädeda, ütles president Toomas Hendrik Ilves Georgetowni ülikooli diplomaatia õpingute rahvusvahelise magistriprogrammi lõpetajatele peetud kõnes.

"Diplomaatia peab end sel uuel ajastul – kiirete muutuste ja mitmete kriiside keskel – taasavastama, nii riikide vahelises suhtlemises kui ka riigisiseselt välispoliitilisi otsuseid selgitades," kõneles Ilves ja kutsus diplomaate rohkem suhtlema oma koduriikide avalikkusega, selgitamaks, mida välisteenistus teeb ja püüab saavutada ning kuidas see meid kõiki mõjutab.

Tema sõnul tuleb keerulisel ajal veelgi põhjalikumalt lahti rääkida erinevaid kriise, üldist julgeolekuolukorda, samuti tõhusa kaitsepoliitika olulisust.

"Nii näiteks oleme külma sõja järgses mugavustsoonis unustanud, kuidas käituda nendega, kes ei ole demokraatlikud riigid," sõnastas ta ühe väljakutse.

Lõputseremoonia kõnes, mis oli pikitud isiklike põigetega Eesti, Läänemere piirkonna ja Euroopa Liidu konteksti, meenutas riigipea, kuidas tema alustas välispoliitika eesliinil "tühjalt lehelt". Tal puudus erialane diplom ja kogemus, ka Eesti riigi võimalused olid väga napid.

Vaadates tagasi oma teenistusele Eesti suursaadikuna Washingtonis, meenutas Ilves: "Autojuhi palkamise asemel sõitsin ise, et kasutada vabanenud raha lisadiplomaatide värbamiseks".

Ta võrdles iseseisvuse taastanud Eesti diplomaatia ülesehitamist filmiga "Thomas Jefferson Pariisis", kus Jefferson parandas haamriga USA Pariisi saatkonna hoonet.

Oma välisministri aastatesse mõtteliselt pöördudes nimetas president Ilves, et oli tark ühendada Eesti välis- ja sisepoliitikas kaks suurt eesmärki: püüelda korraga nii NATO kui ka Euroopa Liiduga ühinemise suunas ning samaaegselt võtta kasutusele digitehnoloogia ja ehitada e-riiki.

"Laiemalt vaadates elasime toona ajastul, mis tagasivaates paistab üks kõige edukam veerandsajand Lääne ajaloos. Täna on Lääs taas muutuste ristteel," ütles Eesti riigipea.

Ta nimetas Euroopa Liitu suureks edulooks, kuid tõdes samas murelikult, et mõned ühenduse liikmed on eemaldumas vaba ja demokraatliku ühiskonna aluspõhimõtetest.

Eelnevatel aastatel on Georgetowni ülikooli diplomaatia õpingute kooli lõputseremoonial kõnelenud endine USA välisminister Madeleine Albright ja endine NATO vägede ülemjuhataja, kindral Wesley Clark.

Georgetowni ülikool on üks USA mainekamaid ülikoole, mille diplomaatia õpingute magistriprogramm asutati 1919. aastal. Tegu on USA vanima rahvusvaheliste suhete kooliga, milles õpivad tudengid kõigilt kontinentidelt ja mida peetakse üheks olulisemaks rahvusvaheliste suhete tippspetsialistide ja diplomaatide kasvulavaks maailmas.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.