Ilves: tänastes kriisides peab diplomaatia end taasavastama ({{commentsTotal}})

President Toomas Hendrik Ilves Georgetowni ülikoolis.
President Toomas Hendrik Ilves Georgetowni ülikoolis. Autor/allikas: Rafael Suanes/Georgetowni Ülikool

Uue põlvkonna diplomaatide ees on kriisidest kirev maastik, kus vanad reeglid, tõed ja müüdid ei pruugi enam pädeda, ütles president Toomas Hendrik Ilves Georgetowni ülikooli diplomaatia õpingute rahvusvahelise magistriprogrammi lõpetajatele peetud kõnes.

"Diplomaatia peab end sel uuel ajastul – kiirete muutuste ja mitmete kriiside keskel – taasavastama, nii riikide vahelises suhtlemises kui ka riigisiseselt välispoliitilisi otsuseid selgitades," kõneles Ilves ja kutsus diplomaate rohkem suhtlema oma koduriikide avalikkusega, selgitamaks, mida välisteenistus teeb ja püüab saavutada ning kuidas see meid kõiki mõjutab.

Tema sõnul tuleb keerulisel ajal veelgi põhjalikumalt lahti rääkida erinevaid kriise, üldist julgeolekuolukorda, samuti tõhusa kaitsepoliitika olulisust.

"Nii näiteks oleme külma sõja järgses mugavustsoonis unustanud, kuidas käituda nendega, kes ei ole demokraatlikud riigid," sõnastas ta ühe väljakutse.

Lõputseremoonia kõnes, mis oli pikitud isiklike põigetega Eesti, Läänemere piirkonna ja Euroopa Liidu konteksti, meenutas riigipea, kuidas tema alustas välispoliitika eesliinil "tühjalt lehelt". Tal puudus erialane diplom ja kogemus, ka Eesti riigi võimalused olid väga napid.

Vaadates tagasi oma teenistusele Eesti suursaadikuna Washingtonis, meenutas Ilves: "Autojuhi palkamise asemel sõitsin ise, et kasutada vabanenud raha lisadiplomaatide värbamiseks".

Ta võrdles iseseisvuse taastanud Eesti diplomaatia ülesehitamist filmiga "Thomas Jefferson Pariisis", kus Jefferson parandas haamriga USA Pariisi saatkonna hoonet.

Oma välisministri aastatesse mõtteliselt pöördudes nimetas president Ilves, et oli tark ühendada Eesti välis- ja sisepoliitikas kaks suurt eesmärki: püüelda korraga nii NATO kui ka Euroopa Liiduga ühinemise suunas ning samaaegselt võtta kasutusele digitehnoloogia ja ehitada e-riiki.

"Laiemalt vaadates elasime toona ajastul, mis tagasivaates paistab üks kõige edukam veerandsajand Lääne ajaloos. Täna on Lääs taas muutuste ristteel," ütles Eesti riigipea.

Ta nimetas Euroopa Liitu suureks edulooks, kuid tõdes samas murelikult, et mõned ühenduse liikmed on eemaldumas vaba ja demokraatliku ühiskonna aluspõhimõtetest.

Eelnevatel aastatel on Georgetowni ülikooli diplomaatia õpingute kooli lõputseremoonial kõnelenud endine USA välisminister Madeleine Albright ja endine NATO vägede ülemjuhataja, kindral Wesley Clark.

Georgetowni ülikool on üks USA mainekamaid ülikoole, mille diplomaatia õpingute magistriprogramm asutati 1919. aastal. Tegu on USA vanima rahvusvaheliste suhete kooliga, milles õpivad tudengid kõigilt kontinentidelt ja mida peetakse üheks olulisemaks rahvusvaheliste suhete tippspetsialistide ja diplomaatide kasvulavaks maailmas.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics