Kallase hinnangul võiks Narva rajada kaubalennujaama ({{commentsTotal}})

Autor: ERR
{{1463828574000 | amCalendar}}

Siim Kallas ütles Narva Eelarvamusfestivalil, et Ida-Virumaa strateegilist tähtsust Eesti jaoks on raske üle hinnata ning üks võimalus Ida-Virumaa majandust ergutada oleks kaasaegsete transpordi- ja logistikakeskuste arendamine.

Kallas rääkis, et 25 aastat tagasi oli Eesti suurte võimaluste maa, sest piirid avanesid, kapital tuli sisse ja transiit õitses. Ta tõdes, et kuigi elu on täna palju parem kui 25 aastat tagasi, on paljud võimalused edasi liikumiseks piiratud.

Kallas ütles, et Ida-Virumaal on suured ettevõtted, mis on ka edukad, eelkõige energeetika valdkonnas, aga kasuks võivad olla suunad, mis avardavad piirkonna rahvusvahelisi võimalusi ja suurendavad atraktiivsust nii ettevõtete kui ka inimeste jaoks.

Üks võimalus Ida-Virumaa majandust ergutada on tema sõnul kaasaegsete transpordi- ja logistikakeskuste arendamine. Tema hinnangul on Sillamäe sadam juba palju teinud sellise keskuse arendamiseks.

"Kui vaadata arenevat tervikut – Sillamäe sadam, tööstuspargid, tundub mulle, et üks asi võiks veel olla. See on lennujaam," lisas ta.

"Miks mitte rajada Narva lennujaam? Vaba maa-ala on tõenäoliselt olemas, vaja on ehitada lennurada ja lennujuhtimiskeskus. Vaadelduna lahus muudest arendustest pole lennujaamal eraldi suurt mõtet. Aga kombineerituna Sillamäe sadama, võimalike ladude, ümberpakkimise (internetikaubandus!), ümbertöötlemise keskustega võiks sellest midagi Zaragoza või Leipzigi taolist tekkida," rääkis ta.

"Transpordi- ja logistikaettevõtete lähedus niisugusele suurele keskusele nagu Peterburi täiendav võimalus osutada tailor-made teenuseid ka selle keskuse klientidele. Sedasorti teenused on transpordi- ja logistikavaldkonna kiiresti arenev suund,“ rääkis Kallas.

Vähi: Ida-Virumaal on head eeldused ettevõtluse arenguks

Festivalil samas debatis osalenud ettevõtja Tiit Vähi ütles, et Ida-Virumaal on head eeldused ettevõtluse arenguks.

"Ettevõtlus toob ja loob väärtusi, mida siis saab jagada ka koolitusele, ülikoolidele, ka muuseumidele ja muudele. Aga kui vaatame, mis siin viimase paarikümne aasta jooksul on juhtunud ettevõtlusega, siis siin samas oli Baltijets, mida enam pole, Kreenholm, mida pole, Kohtla-Järvel oli Nitrofert, seda ka enam pole," rääkis Vähi.

Ta lisas, et üks uutest ettevõtetest Ida-Virumaal on Sillamäe Sadam. Tema hinnangul võiks Sillamäe Sadama uus nimi olla New Antwerpen.

Kallas selgitas, et kui vaadata, kuidas sadamad tänapäeval arenevad, siis New Antwerpeni kontseptsioon just sinna suunas lähekski.

"Vanasti oli tähtsaim kai pikkus, täna see ei loe, sest laadimine käib nii kiiresti. Konkurentsieelis on see, mis toimub maa peal - ümbertöötlemine, ladustamine, edasi saatmine, selles mõttes New Antwerpeni kontsept on just sinna suunas, kuhu transport ja logistika läheb - kombineerimine, väga kiired liigutused ja väga suur infotehnoloogia osa," selgitas Kallas.

Vähi lisas, et sellesse kontseptsiooni sobib hästi ka tööstusparkide idee.

"Pole tähtis, et kõike toodetakse sadama territooriumil, aga tähtis on, et elu läheb kuskil käima. See on New Antwerpeni tegelik kontseptsioon," märkis ta.

Täna toimub Narvas Eelarvamusfestival, mis on suvel Paides toimuva arvamusfestivali eelfestival. Narva Eelarvamusfestival toimub teist korda. Siim Kallas osales arutelul "Sa vaene hüljatud Ida-Virumaa".

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.