Kreeka õiguskomitee: Süüria põgenikke ei tohiks Türki saata ({{commentsTotal}})

Autor: Louisa Gouliamaki/AFP/Scanpix

Kreeka Chiose saare kohtunike komitee hinnangul ei tohiks Süüria põgenikke tagasi Türki saata, kuna põgenikud võivad tagasipöördumisel sattuda ohtu.

Süüria põgenik, kelle kaasust kohtunike komitee hindas, oli Kreeka võimudelt saanud oma varjupaigataotlusele keelduva otsuse ning pidi tagasi pöörduma Türki, kuid põgenik kaebas otsuse edasi, vahendas BBC.

Enne otsuse langetamist ütles Kreeka migratsiooniministeeriumis töötav allikas BBC-le, et kohtunikud kaalusid, kas Kreeka kohus saab menetleda Süüria põgeniku apellatsiooni või mitte. Allikas lisas, et taolised komiteed põgenike kinnipidamiskeskuste juures ei otsusta, kas põgenikule antakse asüüli.

Amnesty Internationali esindajate sõnul seab komitee otsus kahtluse alla mõne kuu eest sõlmitud EL-i ja Türgi vahelise põgenikeleppe, kuna nende hinnangul ei taga Ankara põgenike inimõiguste kaitset, mistõttu ohustab paljusid kodumaalt lahkunud süürlasi tagasisaatmine, vahendas BBC.

Amnesty kõneisik Giorgos Kosmopoulos ütles BBC-le, et Türgi ei järgi põgenike konventsioonis sätestatud standardeid, mistõttu ei tohiks enne tingimuste paranemist riiki mitte ühtegi põgenikku tagasi saata.

Türgi ei luba põgenikel töötada ega taga juurdepääsu meditsiiniteenustele. Kõneisik lisas, et viimastel kuudel on paljud Türki jäänud Süüria põgenikud tagasi pöördunud kodusõja käes vaevlevasse koduriiki. "Euroopa Liidu ja Türgi vaheline lepe tuleks peatada ning Kreekasse jõudnud põgenikud peaks ümberpaigutama Euroopa Liidu siseselt," ütles Kosmopoulos.

Samal päeval, mil kohtunike komitee oma otsuse avalikustas, saadeti Kreeka Lesbose ja Kosi saartelt Türki 51 põgenikku.

Süüria kodusõda on praeguseks kestnud üle viie aasta.

Toimetaja: Allan Rajavee"Suud puhtaks": kuidas kaotada lähisuhtevägivald?

Lähisuhtevägivald. See on kõige varjatum vägivallavorm ja ühtlasi on see Eestis kõige levinum vägivallaliik. Miks on nii, et väga paljude jaoks meie seast on kodu kõige ohtlikum paik, küsis sellenädalane saade "Suud puhtaks".

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.