Saaremaal lõppes Euroopa suurim üleujutusõppus ({{commentsTotal}})

Saaremaal lõppes Euroopa suurim üleujutusõppus, milles osalesid nelja riigi päästemeeskonnad. Õppusel pidid päästjad muuhulgas tühjaks pumpama ka Kuressaare lossi vallikraavid, kus esialgsel hinnangul oli vett kuni 75 000 kuupmeetrit.

Kuigi Rumeenia, Rootsi ja Eesti pumbameeskondadel oli üle Saaremaa legendi järgi 20 sündmuskohta, pidi kulminatsiooniks ja ka katsumuseks saama siiski just Kuressaare lossi vallikraavide tühjakspumpamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lääne päästekeskuse kriisireguleerimise büroo juhataja Viktor Saaremetsa sõnul pole üleujutused õppustel osalenud päästjate jaoks ebatavalised. "Meri tõuseb meil siin kriitilise piirini ja üle selle pea igal aastal ehk peame olema selleks valmis," kinnitas Saaremets. Ta lisas, et Euroopa Liidus on väga palju meeskondi, keda treenitakse hommikust õhtuni, päevast päeva selliste sündmuste lahendamiseks.

Õppusel oli kohal neli võimast pumpa, milledest kõige võimsam oleks pidanud vallikraavist minutis 24 000 liitrit vett välja imema ja enam kui kilomeetri pikkuste voolikuliinide kaudu merre juhitima. Selle ettevõtmisega taheti tegelikult täita n-ö kaks eesmärki korraga: päästjad said koostööks kogemust ja Kuressaare linn saab veest tühjad vallikraavid, mida koheselt oleks ka tehnikaga puhastama hakatud.

Õppuse plaanide kohaselt oleks hommikuks pidanud kohati vallikraavide põhi juba paistma aga täna keskpäevaks oli vett suudetud alandada umbes 70 sentimeetri võrra. Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe sõnul on harjutus kohalike päästajate jaoks huvitav väljakutse, sest nii suures mahus vett pole kunagi Eestis veel teisaldatud. "Samuti pole nii suuri üleujutusõppusi veel Euroopas korraldatud," lisas Lindmäe.

Õppus kasvaski oma raamidest välja, n-ö lubaduste täitmiseks Kuressaare linna ees. "Täna hommikuks olid lootused, et vett on oluliselt vähem ja nüüd on plaan B, et Eesti pumbad pumpavad ka homme veelm" kinnitas Lindmäe.

Viktor Saaremetsa sõnul aitavad taolised õppused paremini ette valmistada reaalse olukorraks. "Meie puhul on teada 36 tunnine prognoos ette ehk me saame kutsuda siis juba kaugemalt abi siia ette. Kui me saadame näiteks rootslastele abipalve, et oleks vaja homme sõitma hakata, siis ülehomme on nad kohal," selgitas Saaremets.

Üleujutusõppuse eelarvet, mis on 33 000 eurot, rahastab Euroopa Liit.

Toimetaja: Allan RajaveeKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.