Saaremaal lõppes Euroopa suurim üleujutusõppus ({{commentsTotal}})

Saaremaal lõppes Euroopa suurim üleujutusõppus, milles osalesid nelja riigi päästemeeskonnad. Õppusel pidid päästjad muuhulgas tühjaks pumpama ka Kuressaare lossi vallikraavid, kus esialgsel hinnangul oli vett kuni 75 000 kuupmeetrit.

Kuigi Rumeenia, Rootsi ja Eesti pumbameeskondadel oli üle Saaremaa legendi järgi 20 sündmuskohta, pidi kulminatsiooniks ja ka katsumuseks saama siiski just Kuressaare lossi vallikraavide tühjakspumpamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lääne päästekeskuse kriisireguleerimise büroo juhataja Viktor Saaremetsa sõnul pole üleujutused õppustel osalenud päästjate jaoks ebatavalised. "Meri tõuseb meil siin kriitilise piirini ja üle selle pea igal aastal ehk peame olema selleks valmis," kinnitas Saaremets. Ta lisas, et Euroopa Liidus on väga palju meeskondi, keda treenitakse hommikust õhtuni, päevast päeva selliste sündmuste lahendamiseks.

Õppusel oli kohal neli võimast pumpa, milledest kõige võimsam oleks pidanud vallikraavist minutis 24 000 liitrit vett välja imema ja enam kui kilomeetri pikkuste voolikuliinide kaudu merre juhitima. Selle ettevõtmisega taheti tegelikult täita n-ö kaks eesmärki korraga: päästjad said koostööks kogemust ja Kuressaare linn saab veest tühjad vallikraavid, mida koheselt oleks ka tehnikaga puhastama hakatud.

Õppuse plaanide kohaselt oleks hommikuks pidanud kohati vallikraavide põhi juba paistma aga täna keskpäevaks oli vett suudetud alandada umbes 70 sentimeetri võrra. Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe sõnul on harjutus kohalike päästajate jaoks huvitav väljakutse, sest nii suures mahus vett pole kunagi Eestis veel teisaldatud. "Samuti pole nii suuri üleujutusõppusi veel Euroopas korraldatud," lisas Lindmäe.

Õppus kasvaski oma raamidest välja, n-ö lubaduste täitmiseks Kuressaare linna ees. "Täna hommikuks olid lootused, et vett on oluliselt vähem ja nüüd on plaan B, et Eesti pumbad pumpavad ka homme veelm" kinnitas Lindmäe.

Viktor Saaremetsa sõnul aitavad taolised õppused paremini ette valmistada reaalse olukorraks. "Meie puhul on teada 36 tunnine prognoos ette ehk me saame kutsuda siis juba kaugemalt abi siia ette. Kui me saadame näiteks rootslastele abipalve, et oleks vaja homme sõitma hakata, siis ülehomme on nad kohal," selgitas Saaremets.

Üleujutusõppuse eelarvet, mis on 33 000 eurot, rahastab Euroopa Liit.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema