Kongo tahab EL-i saadikut riigist välja saata ({{commentsTotal}})

Kongo pealinnas Brazzavilles loeti valimistel antud hääli taskulampide valgel Autor: Eduardo Soteras/AFP/Scanpix

Kongo nõuab Euroopa Liidult oma saadiku tagasikutsumist Brazzaville'ist seoses EL-i kriitikaga president Denis Sassou Nguesso vastuolulise tagasivalimise aadressil, ütlesid Kongo ja EL-i ametnikud.

"Oleme saatnud Brüsselisse ametliku kirja, paludes kutsuda tagasi suursaadik (Saskia de Lang), kes tegeleb Viini konventsiooniga vastuolus olevate tegevustega," ütles anonüümsust palunud Kongo välisministeeriumi ametnik AFP-le.

Välisminister Jean-Claude Gakosso allkirja kandev kiri saadeti Brüsselisse 9. mail, ütles ametnik.

EL avaldas 17. mail saadetud vastuses vankumatut toetust EL-i suursaadikule, hoiatades, et "teie poole mis tahes otsus tema suhtes mõjutab usalduslikku suhet EL-i ja Kongo vahel", ütles EL-i Kongo esinduse pressiesindaja.

Brüsseli ja Brazzaville'i suhted on halvenenud pärast seda, kui EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini kritiseeris 20. märtsi presidendivalimisi, millega 32 aastat Kongot valitsenud Sassou Nguesso pikendas võimuperioodi veel viie aasta võrra.

Sassou Nguesso võit sai võimalikuks alles pärast oktoobrikuist põhiseadusreferendumit, millega tühistati presidendi kahe ametiaja piirang.

Opositsiooni mõistis endise õhudessantväelase otsuse järgmiseks ametiajaks kandideerida "riigipöördena" hukka.

Kongos on alates Sassou Nguesso valimisvõidust olnud rahutu.

Mogherini taunis valimiste järel "tõsiseid puudusi valimiste korraldamises" Kongos.

"Valimisjärgset protsessi tumestasid inimõigusrikkumised, vahistamised ja opositsiooni ning meedia hirmutamine," sõnas EL-i välispoliitikajuht.

Itaalia eksvälisministri sõnul seab see kahtluse alla valimistulemuste usaldusväärsuse.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.