"Olukorras riigis": Rõivas oleks pidanud end rahaküsimise teema kommenteerimisest taandama ({{commentsTotal}})

Sidrunid Autor: AFP/Scanpix

Saatejuhid leidsid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis", et peaminister Taavi Rõivas poleks pidanud kommenteerima praamiärimees Vjatšeslav Leedo juttu temalt väidetavalt Reformierakonnale raha küsimise kohta.

Saatejuht Andrus Karnau sõnul tegi peaminister Taavi Rõivas reedel rahvusringhäälingu saates täiesti üllatava avalduse, kui ütles, et ta usub seda, et Allan Kiil (kuriteokahtluse all olev Tallinna Sadama eksjuht - toim.) küsis raha, aga ta usub ka seda, et Remo Holsmer (end. Tallinna Sadama nõukogu esimees, Reformierakonna fraktsiooni liige - toim.) ei ole asjaga seotud.

"Minu jaoks muudab asja veelgi tõsisemaks see, et peaministril oleks olnud võimalik sellest taanduda, öelda klassikalisi lauseid stiilis, et seda peab uurima või ma täpselt ei tea, võttis aga väga selge positsiooni, asudes Remo Holsmerit kaitsma," nentis Karnau.

"Selle asemel, et öelda, et ta taunib seda selge sõnaga ja laseb seda uurida, hakkas süüdistama üht juhatuse liiget. Rõivas võttis väga selge positsiooni," leidis Karnau.

"Kui võtame Rõivase sõnad, siis mina saan aru, et ta usub, et Reformierakonnale küsiti raha, kuid Holsmer pole sellega seotud ehk ta on nüüd end "kaelani sisse mässinud" ja niigi vastutab selle eest, mis on toimunud ning selle ütlemisega on võtnud endale otseselt tule peale ja peab hakkama neid sidruneid, õunu või kastaneid tulest välja tooma," ütles Karnau, kelle sõnul kiitis Rõivas tema hinnangul sisuliselt heaks poliitikute sebimist.

Lobjaka arvates ei ole üldse ebaloogiline eeldada, et Rõivas ei teadnudki tol ajal, mis toimus, mil see võis olla teada vaid partei kõrgemas ešelonis ja tagatubades, kuid seda joont - talle mitte ütlemist - , on jätkatud ka pärast tema peaministriks saamist.

"See skeem on selline, et halb pruun ollus tõuseb peasekretärini ja mitte kõrgemale," ütles Lobjakas.

Karnau hinnangul on oluline mõelda ka 1. oktoobrist praamiveolepinguta jääva Leedo ütluste usaldusväärsusele.

"Prokuratuur on öelnud, et nad seda väidet uurima ei hakka, kuna tegemist on sõna sõna vastu situatsiooniga, kuid samas kutsus kaitsepolitsei Leedo ikkagi ütlusi andma," tõdes Karnau.

Leedo avaldus kohtus

Leedo tunnistas esmaspäeval Tartu maakohtus, et mitte Remo Holsmer, vaid Allan Kiil oli see, kes küsis temalt 2014. aastal neli miljonit eurot poliitilist toetust, mis taganuks omakorda toetuse parvlaevaliikluse lepingu pikendamisele.

"Raha küsimine tuli otseselt välja Tallinna Sadama juhatuse liikmelt Allan Kiililt. Ta nimetas ka summat. Summa oli joonistatud 4 sidrunit ehk siis 4 miljonit. Oli öeldud, et kui saame selle summaga hakkama, siis saame poliitilist toetust ja tuleb rääkida ning kohtuda inimestega, Remo Holsmeriga, kuna tema ajab sadamas seda liini," rääkis Leedo kohtus.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.