USA välisminister ärgitas Birmat edasistele reformidele ({{commentsTotal}})

Birma poliitvangide vabastamist nõudev plakat.
Birma poliitvangide vabastamist nõudev plakat. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA välisminister John Kerry ärgitas pühapäeval Birma uut tsiviilvalitsust viima ellu reforme, mis lõpetaksid riigi ülemineku demokraatlikule süsteemile.

Kerry kohtus Birma välisministri ning de facto liidri Aung San Suu Kyiga pärast kõnelusi pealinnas Naypyidaw's ja lubas jätkuvat USA toetust. Lisaks kiitis ta edusamme pärast Suu Kyi erakonna võitu märtsis toimunud valimistel, millega lõppes riigis aastakümneid kestnud sõjaväehunta valitsemisperiood.

"Me toetame täielikult demokraatlikku üleminekut, mis siin toimumas on," sõnas Kerry.

Kerry saabus pealinna Naypyidaw'sse vähem kui nädal pärast seda, kui president Barack Obama tühistas Birma sõjavalitsuse ajal kehtestatud sanktsioonid kümne riikliku ettevõtte ja panga vastu. Samas jättis USA jõusse piirangud kaubandusele ja investeeringutele.

Sõjavägi on Birmas endiselt mõjuvõimas ning muutused Ühendriikide poliitikas ärgitavad ühelt poolt USA-d sinna rohkem investeerima ja uue valitsuse all majanduskasvu ergutama, kuid teisalt peaksid ajendama ka uusi reforme läbi viima.

"Teiste sanktsioonide tühistamise võtmeks on Birma progress demokraatia suunas liikumisel," ütles Kerry. "Praeguse põhiseadusega on väga raske seda teekonda lõpuni käia, lausa võimatu," lisas ta.

Minister kutsus üles sätestama põhiseaduses tsiviilvalitsuse täielik võim riigis ning sõnastada võimude lahususe printsiip valitsuse erinevate harude vahel. Samuti rõhutas Kerry vähemuste kaitsmise ning kõiki hõlmava ühtsuse tagamist.

USA välisminister kohtub Birmas veel relvajõudude ülemjuhatajaga.

Birma välisministri Suu Kyi hinnangul ei kesta sanktsioonid enam kaua. "Me ei karda sanktsioone, me ei karda kriitikat," sõnas ta. "Tuleb aeg, kui USA teab, et sanktsioonidel pole enam põhjust," ütles Suu Kyi.

Praeguse põhiseaduse alusel kontrollib Birma sõjavägi kaitse- ja siseministeeriumit ning piiripoliitikat. Samuti on sõjaväele reserveeritud 25 protsenti parlamendi saadikukohtadest.

Kriitikud on hukka mõistnud ka Rohingya moslemite ning teiste vähemuste laialdase tagakiusamise. Suu Kyi palus kohtumisel Birma võimudele vähemusküsimusega tegelemiseks aega ja kannatlikkust.

Kerry suundub pühapäeval Birmast edasi Vietnami, et saata president Barack Obamat visiidil Hanoisse ja Ho Chi Minhi, kus peamisteks kõneluste teemadeks on tõenäoliselt kaubandus, julgeolek ja inimõigused.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics