USA välisminister ärgitas Birmat edasistele reformidele ({{commentsTotal}})

Birma poliitvangide vabastamist nõudev plakat. Autor: Reuters/Scanpix

USA välisminister John Kerry ärgitas pühapäeval Birma uut tsiviilvalitsust viima ellu reforme, mis lõpetaksid riigi ülemineku demokraatlikule süsteemile.

Kerry kohtus Birma välisministri ning de facto liidri Aung San Suu Kyiga pärast kõnelusi pealinnas Naypyidaw's ja lubas jätkuvat USA toetust. Lisaks kiitis ta edusamme pärast Suu Kyi erakonna võitu märtsis toimunud valimistel, millega lõppes riigis aastakümneid kestnud sõjaväehunta valitsemisperiood.

"Me toetame täielikult demokraatlikku üleminekut, mis siin toimumas on," sõnas Kerry.

Kerry saabus pealinna Naypyidaw'sse vähem kui nädal pärast seda, kui president Barack Obama tühistas Birma sõjavalitsuse ajal kehtestatud sanktsioonid kümne riikliku ettevõtte ja panga vastu. Samas jättis USA jõusse piirangud kaubandusele ja investeeringutele.

Sõjavägi on Birmas endiselt mõjuvõimas ning muutused Ühendriikide poliitikas ärgitavad ühelt poolt USA-d sinna rohkem investeerima ja uue valitsuse all majanduskasvu ergutama, kuid teisalt peaksid ajendama ka uusi reforme läbi viima.

"Teiste sanktsioonide tühistamise võtmeks on Birma progress demokraatia suunas liikumisel," ütles Kerry. "Praeguse põhiseadusega on väga raske seda teekonda lõpuni käia, lausa võimatu," lisas ta.

Minister kutsus üles sätestama põhiseaduses tsiviilvalitsuse täielik võim riigis ning sõnastada võimude lahususe printsiip valitsuse erinevate harude vahel. Samuti rõhutas Kerry vähemuste kaitsmise ning kõiki hõlmava ühtsuse tagamist.

USA välisminister kohtub Birmas veel relvajõudude ülemjuhatajaga.

Birma välisministri Suu Kyi hinnangul ei kesta sanktsioonid enam kaua. "Me ei karda sanktsioone, me ei karda kriitikat," sõnas ta. "Tuleb aeg, kui USA teab, et sanktsioonidel pole enam põhjust," ütles Suu Kyi.

Praeguse põhiseaduse alusel kontrollib Birma sõjavägi kaitse- ja siseministeeriumit ning piiripoliitikat. Samuti on sõjaväele reserveeritud 25 protsenti parlamendi saadikukohtadest.

Kriitikud on hukka mõistnud ka Rohingya moslemite ning teiste vähemuste laialdase tagakiusamise. Suu Kyi palus kohtumisel Birma võimudele vähemusküsimusega tegelemiseks aega ja kannatlikkust.

Kerry suundub pühapäeval Birmast edasi Vietnami, et saata president Barack Obamat visiidil Hanoisse ja Ho Chi Minhi, kus peamisteks kõneluste teemadeks on tõenäoliselt kaubandus, julgeolek ja inimõigused.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised