Põlevkivi tulevik sõltub tänastest otsustest ({{commentsTotal}})

Maailmaturu madalad õlihinnad on räsinud Eesti põlevkivitööstust. Eesti mäeseltsi aastakonverentsil vaeti põlevkivi kaevandamise ja -töötlemise tulevikku.

Saja aasta eest alustati Eestis põlevkivi kaevandamist ja Kukruse järgi sai see nimeks kukersiit. Saja aastaga on kaevandatud põlevkivi üle miljardi tonni. Sellest on toodetud elektrit, aetud õli, gaasi ja bensiini ning valmistatud mitmesuguseid keemiatooteid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kas tuleb kahesajas aastapäev, see sõltub väga palju meie enda tarkusest kui palju me suudame põlevkivitooteid, ennekõike õli viia kaasaja standarditele. Me peame tema väävlisisaldust oluliselt vähendama, selleks, et ta oleks laevakütusena konkurentsivõimeline ka pikemas perspektiivis," rõhutas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Kalev Kallemets.

Põlevkivitööstuse säilimiseks pole Kallemetsa sõnul mõistlik kahjumis olevat sektorit täiendavalt maksustada. Valitsus on tegelemas ka ülejäänud keskkonnatasude analüüsi ning ressursitasude paketi ettevalmistamisega, mis saaks tuua kaasa pikemaajalise stabiilsuse põlevkivitööstuse.

"Põlevkivi on olnud ja läbi aegade toetanud meie Eesti riigi tööstust, meie Eesti riigi igapäevaelu ja nii elektri baasil kui ka põlevkiviõli ja ka peenkeemiana, millega on tegelenud minevikus ka VKG. Olenevalt muidugi turusituatsioonist võib see kindlasti tagasi tulla ja anda võib-olla veel ka suuremat kasumit," arvas mäeseltsi juhatuse liige Margus Lokko.

Eesti mäetööstus ei ole üksnes põlevkivi ja ehitusmaterjalid. Juba aastakümneid on küsimuse all meie rikkus ja nuhtlus fosforiit.

"Täna on situatsioon selline, et meie teadmised nii töötlemise kui ka kekkonnamõjude kui ka majanduslikes küsimustes on selgelt puudulikud. Me peame mitu aastat veel tegema tõsiseid, põhjalikke uurimistöid ja siis me saame teha otsuseid, ka see on kasutatav, millistes mahtudes ja kas me saame seda teha keskkonnasõbralikult," rõhutas Kallemets.

Põlevkivitööstuse osakaal Eesti sisemajanduse kogutoodangust on viie protsendi ümber. Kaevandamiskõlblikku põlevkivi leidub Eestis veel üle miljardi tonni.

 

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema