Ukraina võõrtöölised on Tartumaa istanduses juba vanad tuttavad ({{commentsTotal}})

Tartumaal asuvas maasikaistanduses töötab sel suvel 50 Ukrainast pärit võõrtöölist. Mõned neist on istanduses juba kolmandat aastat järjest, kuna Ukraina keerulise majandusliku olukorra tõttu teenivad nad Eestis ühe kuuga sama palju kui kodus poole aastaga.

Ukraina töölised teevad 8-tunniseid tööpäevi. Töö on iseenesest suhteliselt lihtne, põllu sisse on tehtud valmis augud, kuhu on vaja sisse asetada maasikataim ja siis muld kinni lükata ning taim ära fikseerida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Töö käigus väsib selg veidi ära ning sõrmed jäävad mulla kompimisest valusaks, kuid ukrainlastele meeldib see töö väga.

Istanduse juht Valdis Kaskema võttis esimesed ukrainlased tööle kolm aastat tagasi tuttavate kaudu, kuna Eestis pole vajalikku hulka hooajalist tööjõudu kevadeti saada. Esimesel aastal tuli neid 7, järgmisel 20 ning tänavu juba 50.

"Me oleme siin nagu kodus. Tuleme - me tuleme koju. Läheme Ukrainasse - läheme samuti koju," kirjeldas tööline Jelena.

Maasikapõllul töötab nii juuksureid, õpetajaid kui ka näiteks massööre. Mõned neist on Eestis juba kolmandat suve järjest. Siia tulevad nad kodus valitseva keerulise poliitilise ja majandusliku olukorra tõttu.

"Meil Ukrainas palgad ja hinnad ei vasta üksteisele. Hinnad on Euroopa omad, palk on Ukraina oma," tõdes Jelena.

"Meile meeldib siin. Hea suhtumine, eestlased on väga heatahtlik rahvas. Suhtuvad meisse hästi, sellepärast töötame siin," põhjendas tööline Juri.

Ukrainlased elavad istanduse kämpingutes, kus nad veedavad ka oma vaba aega pärast kaheksatunnist tööpäeva.

"Tegeleme spordiga. Iga päev on meil saun, poeskäimised, siin on ilus loodus, on, kus jalutada, on park. Ei igavle," kiitis Juri.

Eestis töötamise teeb kergemaks see, et ukrainlased saavad nii omavahel kui ka kohalikega vene keeles suhelda. Mõned õpivad aga veidi eesti keeltki.

"Tere! Aitäh! Palun! Tere hommikust! Maasikas - kohustuslik," demonstreeris Olga oma eesti keele oskust.

Osadel maasikakorjajatel ei olegi kodumaal püsivat tööd. Teised võtavad end aga Ukrainas paariks kuuks töölt vabaks ning tulevad siia.

"Põhimõtteliselt neil tasub isegi üheks kuuks tulla. See, mis nad siin teenivad ühe kuuga, on juba Ukrainas poole aasta palk või rohkemgi, kuidas kellelegi," selgitas Kindel Käsi OÜ juht Valdis Kaskema.

Võõrtööliste palkamise muudab ettevõtte jaoks aga keeruliseks seadus, mille järgi tuleb väljaspoolt Euroopa Liitu tulevatele töötajatele maksta koefitsiendiga palka. See tähendab, et kui Eesti eelmise aasta keskmine brutopalk oli umbes 1100 eurot kuus, siis Ukraina töölistele tuleb maksta peaaegu 1400 eurot kuus.

"Siis see maasika hind tuleb suurusjärk juba euro kallim kui Poola maasikas. Miks luua sellist olukorda. Siis peaks olema kehtestatud ka Eesti maasikale miinimumhind viis eurot ja siis seda peaks kontrollima, et keegi odavamalt ei müü. See ei ole ju normaalne," põrutas Kaskema.

Sel aastal võttis maasikaistandus ukrainlased tööle Eesti viisadega, lootuses, et seadust muudetakse. Kaskema sõnul pärsib see aga sektori arengut.

"Kui seda seadust tõesti ei muudeta, siis ongi järgmisel aastal niimoodi, et ega keegi enam otseviisaga ei tule. Üritatakse igalt poolt, kas siis läbi Poola firma või Leedu firma või kus iganes keegi midagi välja mõtleb, üritatakse tuua ja siis jäävad üldse Eesti riigil maksud saamata," ennustas Kaskema.

Ukrainlased ütlesid, et kuigi nad sooviksid ehk oma elu Eestiga siduda, siis lühiajalise töötamise viisaga tohivad nad siin olla vaid kuni kuus kuud. Pikaajalise töö viisa protseduurid on aga liiga keerulised.

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema