Obama ei kavatse Hiroshimas vabandada aatompommi eest ({{commentsTotal}})

USA president Barack Obama saabumine Hanoisse, Vietnami 22. mail Autor: Na Son Nguyen/AP
{{1463975120000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama ütles intervjuus Jaapani ringhäälingukompaniile NHK, et ei kavatse sel nädalal Hiroshimat külastades vabandada selle eest, et ameeriklased heitsid Teise maailmasõja lõpus sellele linnale aatompommi, mis tappis kümneid tuhandeid inimesi.

Vastates küsimusele, kas ta kavatseb Hiroshimas sõna võttes ka vabandada, ütles Obama: "Ei, sest ma arvan, et on tähtis mõista, et sõja keerises langetavad liidrid igasuguseid otsuseid."

Tegemist on tema administratsiooni seni kõige selgema avaldusega teemal, mis on aastakümneid tuliseid vaidlusi põhjustanud.

"On ajaloolaste asi esitada küsimusi ja uurida neid, kuid kui inimene, kes on nüüd istunud selles ametis seitse ja pool aastat, tean ma, et iga juht peab tegema väga raskeid otsuseid, eriti sõja ajal."

Ühendriikide õhujõud korraldasid 6. augustil 1945 Hiroshimale maailma esimese tuumarünnaku, põhjustades umbes 140 000 inimese surma.

Kolm päeva hiljem visati pomm Jaapani lõunaosas asuvale Nagasakile, kus hukkus 74 000 inimest.

Obama saabus nädalavahetusel Vietnami ja peaks hiljem sel nädalal sõitma visiidile Jaapanisse. Ta külastab Hiroshimat pärast osalemist G7 tippkohtumisel, mida võõrustab sel aastal Jaapan.

"Minu eesmärk ei ole lihtsalt taas minevikku naasta, vaid näidata, et sõjas hukkuvad süütud inimesed, hukkuvad igal poolel, et me peame tegema kõik võimaliku rahu ja dialoogi edendamiseks kogu maailmas, et peame püüdlema tuumarelvavaba maailma suunas," lausus Obama usutluses Jaapani ringhäälingule NHK.

USA ametiisikud on viimastel nädalatel korduvalt kinnitanud, et vabandust ei tule.

Obama visiit on taas esile kutsunud emotsionaalse vaidluse Ühendriikide tollase presidendi Harry Trumani otsuse üle aatompommide kasutamiseks.

Trumani otsuse kiirus, asjaolud ja tagajärjed on endiselt teemaks, mis tekitavad tüli. Jaapanis on selge enamus seisukohal, et tsiviilisikute massiline tapmine oli ebavajalik ja isegi kuritegelik.

Paljud ameeriklased aga on veendunud, et see hoidis ära veelgi verisema maavägede sissetungi Jaapanisse.

Ligi 80 protsenti tuumarünnakutes ellujäänuist ei soovi Obamalt tema visiidi ajal vabandamist, vastupidisel arvamusel on 16 protsenti, ilmnes uudisteagentuuri Kyodo küsitlusest.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.