Obama ei kavatse Hiroshimas vabandada aatompommi eest ({{commentsTotal}})

USA president Barack Obama saabumine Hanoisse, Vietnami 22. mail
USA president Barack Obama saabumine Hanoisse, Vietnami 22. mail Autor/allikas: Na Son Nguyen/AP
{{1463975120000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama ütles intervjuus Jaapani ringhäälingukompaniile NHK, et ei kavatse sel nädalal Hiroshimat külastades vabandada selle eest, et ameeriklased heitsid Teise maailmasõja lõpus sellele linnale aatompommi, mis tappis kümneid tuhandeid inimesi.

Vastates küsimusele, kas ta kavatseb Hiroshimas sõna võttes ka vabandada, ütles Obama: "Ei, sest ma arvan, et on tähtis mõista, et sõja keerises langetavad liidrid igasuguseid otsuseid."

Tegemist on tema administratsiooni seni kõige selgema avaldusega teemal, mis on aastakümneid tuliseid vaidlusi põhjustanud.

"On ajaloolaste asi esitada küsimusi ja uurida neid, kuid kui inimene, kes on nüüd istunud selles ametis seitse ja pool aastat, tean ma, et iga juht peab tegema väga raskeid otsuseid, eriti sõja ajal."

Ühendriikide õhujõud korraldasid 6. augustil 1945 Hiroshimale maailma esimese tuumarünnaku, põhjustades umbes 140 000 inimese surma.

Kolm päeva hiljem visati pomm Jaapani lõunaosas asuvale Nagasakile, kus hukkus 74 000 inimest.

Obama saabus nädalavahetusel Vietnami ja peaks hiljem sel nädalal sõitma visiidile Jaapanisse. Ta külastab Hiroshimat pärast osalemist G7 tippkohtumisel, mida võõrustab sel aastal Jaapan.

"Minu eesmärk ei ole lihtsalt taas minevikku naasta, vaid näidata, et sõjas hukkuvad süütud inimesed, hukkuvad igal poolel, et me peame tegema kõik võimaliku rahu ja dialoogi edendamiseks kogu maailmas, et peame püüdlema tuumarelvavaba maailma suunas," lausus Obama usutluses Jaapani ringhäälingule NHK.

USA ametiisikud on viimastel nädalatel korduvalt kinnitanud, et vabandust ei tule.

Obama visiit on taas esile kutsunud emotsionaalse vaidluse Ühendriikide tollase presidendi Harry Trumani otsuse üle aatompommide kasutamiseks.

Trumani otsuse kiirus, asjaolud ja tagajärjed on endiselt teemaks, mis tekitavad tüli. Jaapanis on selge enamus seisukohal, et tsiviilisikute massiline tapmine oli ebavajalik ja isegi kuritegelik.

Paljud ameeriklased aga on veendunud, et see hoidis ära veelgi verisema maavägede sissetungi Jaapanisse.

Ligi 80 protsenti tuumarünnakutes ellujäänuist ei soovi Obamalt tema visiidi ajal vabandamist, vastupidisel arvamusel on 16 protsenti, ilmnes uudisteagentuuri Kyodo küsitlusest.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics