Jõks: rahvas peab saama rohkem arvamust avaldada ({{commentsTotal}})

{{1463994352000 | amCalendar}}

Advokaat Allar Jõks teatas täna oma kavatsusest kandideerida Eesti presidendiks.

Allar Jõks alustas pressikonverentsi avaldusega: "Kolleegid küsisid mult hommikul, kas see on mingi järjekordne NO-teatri projekt. Kinnitan, et ei ole."

Jõks rõhutas, et ta on 15 aastat seisnud õigluse eest ja presidendina oleks õigluse eest parem seista kui arvamuslugusid kirjutades või meediale kommentaare andes.

"Kui võtaksin lühidalt kokku, mida mul on presidendina anda, siis ma tahaksin, et Eesti poliitikas oleks rohkem kirge, väärikust ja vastutusttunnet. Ma tahaksin, et Eesti oleks viie aasta pärast suuremeelsem, vihaprii," esitas Jõks oma visiooni.

Jõks ei toeta arvamust, justkui ei sõltuks presidendist midagi. "Põhiseaduses olev presidendi ametivanne ütleb, et president lubab kaitsta põhiseadust ja teha seda kõike Eesti rahva kasuks. "See järjekord, rahvas ees ja vabariik järel, ei ole juhuslik," rõhutas Jõks.

Kolm V-d

"Meil on olnud väga tugevad presidendid aastast 1992," kinnitas Jõks. "Olen presidendi institutsiooni enda jaoks lahti mõtestanud kolme V-ga: väärikus, vabadus, vastutus," loetles Jõks.

Jõks kirjeldas kaht Eestit, millest üks jääb minevikku ja teine läheb edasi Euroopasse. "Soorahvast ei ole mõtet muuta linnarahvaks, aga tuleb pingutada selle nimel, et soorahvas saaks väärikalt suhelda linnarahvaga," jätkas Jõks Siim Kallase välja öeldud mõttekäiku.

"Tugevaks ühiskonnaks loetakse seda, kus inimeseks olemist peetakse selliseks, kus me talume teistsugusust," arvas Jõks, rõhutades, kui oluline on, et inimesed võiksid oma arvamust vabalt avaldada. "Väljendusvabadust kaitseb see, kui keegi ei pea kartma sotsiaalseid sanktsioone," selgitas Jõks.

"Vastutus tähendab nii valijavastutust - kodanikuhariduse mõttes, aga vastutus ka valitavatel," selgitas Jõks kolmandat V-d.

Rohkem rahvahääletusi

"24 aasta jooksul, mil põhiseadus on jõustunud, on toimunud ainult kaks rahvahääletust. Põhiseaduse muutmine võiks tagada rahva lihtsama kaasamise," sooviks Jõks presidendina rohkem rahvahääletusi algatada. "Valijale selgitatakse täna liiga vähe poliitiliste otsuste tagamaid."

Küsimusele, millised seadused oleks Jõks rahvahääletusele pannud, sattus ta vastamisel kimbatusse ning läks välistamise teed. „Põhiseadus keelab riigikaitse- ja põhiseadusküsimusi, samuti maksuküsimusi panna rahvahääetusele,“ loetles ta.

Omalt poolt ei pidanud Jõks võimalikuks ka kooseluseaduse või pagulaste vastuvõtmist puudutava küsimuse rahvahääletusele panemist. "See on pingete kanaliseerimise küsimus. Sellist küsimust ei saa panna rahvahääletusele, kas kaitsta vähemuste huve." End kogununa pakkus Jõks aga välja nii haldusreformiseaduse kui ka mõni aasta tagasi palju pingeid tekitanud töölepinguseaduse, mis võinuks tema hinnangul rahvahääletuse läbida.

Samas võrdles Jõks aga rahvast lapsega: "Lapsele tuleb selgitada põhjuseid."

Loodab riigikogus valituks saada

Kas ja kes teda erakondadest toetab, ei osanud Jõks täna veel vastata. "Minu teada ei ole ükski erakond oma toetusest teada andnud, aga 28. mail seisab ees kohtumine Vabaerakonnaga. Veel ei tea, kas on ees ootamas ka kohtumisi teiste erakondadega.“

Rein Langi kriitikale, et Jõksil puudub välissuhtluse ja riigikaitse kompetents, vastas Jõks põhiseaduse taskuväljaandega lehvitades ning retooriliselt küsides, mis kaalutlustel on Lang võtnud põhiseadusest presidendi institutsiooni käsitlevast peatükist välja just selle ühe lõigu.

Endine õiguskantsler ei poolda presidenti epistlilugeja ja manitsejana, sest nagu ta tõdes, vägisi armsaks ei saa. Selle asemel loodab ta erinevaid seisukohti ühiskonnas teineteisele lähendada.

"Ma ei tolereeri sellist poliitilist kultuuri, mis on kilekotipoliitikaga seotud ja teen kõik, et mitte lubada võimule neid poliitikuid, kes teadlikult ignoreerivad või eitavad Eesti Vabariigi õiguskorda," oli ta aga valskuse suhtes resoluutne.

Jõks uskus, et tal on riigikogu fraktsioonides piisavalt mõttekaaslasi, mis tagaks tema äravalimise juba seal.

Küsimusele, keda Jõks ise presidendina toetaks, vastas ta: „Ma arvan, et see inimene seisab teie ees.“

Toimetaja: Merilin PärliTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema