Taj Mahali marmormosaiike ohustavad putukad ({{commentsTotal}})

Taj Mahal aprillis 2016 Yamuna jõe kaldalt vaadatuna
Taj Mahal aprillis 2016 Yamuna jõe kaldalt vaadatuna Autor/allikas: Prakash Singh/Agence France-Presse — Getty Images

India kuulsat Taj Mahali ja selle valget välisseina ohustavad sääselaadsed putukad, mis jätavad ehitise seintele rohelisi ja kollakaid plekke.

Putukad on märk lähedalasuva Yamuna jõe äärmuslikust reostusest, kuhu on mitmete aastate vältel heidetud jäätmeid, mis on jõe nüüdseks ära ummistanud ja loonud soodsa kasvupinna vetikatele, kes on piki jõekallast kasvama hakanud, vahendas US News.

Probleemi põhjustavad putukad toituvad vetikatest ning vetikate kasvu tõusuga on kasvanud ka putukate arv.

Täpsemalt põhjustab iidsele templile probleeme putukate paljunemine, mille ajal eritavad nad rohelist ainet, mis on nüüd värvinud Taj Mahali marmormosaiigid roheliseks.

"Ma olen järjepidevalt jälginud, kuidas jõereostus on muutunud halvast aina hullemaks," ütles D. K. Joshi, kes on antud küsimuses esitanud kohtule avalduse.

Taj Mahali ehitati aastatel 1632–1648 India suurmoguli Džahani käsul tema abikaasa mälestuseks ning arvati UNESCO maailmapärandite hulka 1983. aastal.
India slummide ja avalike ruumide reostus ning viletsus on vaevanud Indiat kogu selle kaasaajastamisperioodi jooksul ning on India ühiskonnas problemaatiline teema. Indiat on mõnitavalt nimetatud ka "maailma kõige räpasemaks riigiks".

Peaminister Narendra Modi on teinud üleriigilise puhtuse saavutamisest oma valitsuse peamise eesmärgi. "Me peame andma Mahatma Gandhile tema 150. sünniaastapäeval, 2019. aastal midagi kingituseks," ütles Modi 2014. aastal. "Just nagu kogu rahvas ühines tollal võitluseks vabaduse eest, peame tegema koostööd, et India ühiselt puhtaks saada."

Toimetaja: Merit MaaritsPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics