Taj Mahali marmormosaiike ohustavad putukad ({{commentsTotal}})

Taj Mahal aprillis 2016 Yamuna jõe kaldalt vaadatuna Autor: Prakash Singh/Agence France-Presse — Getty Images

India kuulsat Taj Mahali ja selle valget välisseina ohustavad sääselaadsed putukad, mis jätavad ehitise seintele rohelisi ja kollakaid plekke.

Putukad on märk lähedalasuva Yamuna jõe äärmuslikust reostusest, kuhu on mitmete aastate vältel heidetud jäätmeid, mis on jõe nüüdseks ära ummistanud ja loonud soodsa kasvupinna vetikatele, kes on piki jõekallast kasvama hakanud, vahendas US News.

Probleemi põhjustavad putukad toituvad vetikatest ning vetikate kasvu tõusuga on kasvanud ka putukate arv.

Täpsemalt põhjustab iidsele templile probleeme putukate paljunemine, mille ajal eritavad nad rohelist ainet, mis on nüüd värvinud Taj Mahali marmormosaiigid roheliseks.

"Ma olen järjepidevalt jälginud, kuidas jõereostus on muutunud halvast aina hullemaks," ütles D. K. Joshi, kes on antud küsimuses esitanud kohtule avalduse.

Taj Mahali ehitati aastatel 1632–1648 India suurmoguli Džahani käsul tema abikaasa mälestuseks ning arvati UNESCO maailmapärandite hulka 1983. aastal.
India slummide ja avalike ruumide reostus ning viletsus on vaevanud Indiat kogu selle kaasaajastamisperioodi jooksul ning on India ühiskonnas problemaatiline teema. Indiat on mõnitavalt nimetatud ka "maailma kõige räpasemaks riigiks".

Peaminister Narendra Modi on teinud üleriigilise puhtuse saavutamisest oma valitsuse peamise eesmärgi. "Me peame andma Mahatma Gandhile tema 150. sünniaastapäeval, 2019. aastal midagi kingituseks," ütles Modi 2014. aastal. "Just nagu kogu rahvas ühines tollal võitluseks vabaduse eest, peame tegema koostööd, et India ühiselt puhtaks saada."

Toimetaja: Merit MaaritsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.