ÜRO peasekretär ootab kestvat lahendust põgenikekriisile ({{commentsTotal}})

Istanbuli tippkohtumisel kutsus ÜRO peasekretär Ban Ki-moon leidma kestvaid lahendusi põgenike probleemi lahendamiseks, sest praegune süsteem ei suuda hakkama saada viimase 70 aasta rängima humanitaarkriisiga.

Praeguseks on ÜRO andmeil kogu maailmas 130 miljonit inimest, kes vajavad abi. ÜRO eesmärk on saavutada kokkulepe kodust lahkuma sunnitud tsiviilisikute abistamises, raha kogumises ja paremas lahenduses humanitaarkriisile, mis on suurim pärast Teist maailmasõda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Oleme siin teistsuguse tuleviku kujundamiseks. Täna deklareerime, et oleme üks inimkond jagatud vastutustega. Lahendame selle isekeskis nüüd ja kohe, et mitte üksnes hoida inimesi elus, vaid anda neile võimalus väärikaks eluks," ütles ÜRO peasekretär.

Kriitikute hinnangul ei ole globaalne abisüsteem suuteline hakkama saama regionaalsete sõdade ja läbikukkunud riikide pärast kiirelt paisunud põgenike abistamisega. Probleemiks on ka korruptsioon, mis võib võtta suure osa abivajavatele kogutud rahast.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel märkis, et humanitaarabi jagamise toetajatele soovib ta öelda, et tihtipeale antakse lubadusi, kuid raha ei jõua sinna, kus seda enim vajatakse.

"See peab muutuma. Saksamaa toetab ettepanekut suurendada ÜRO keskset kriisireageerimise fondi ühe miljardi dollarini. Saksamaa teeb kättesaadavaks veel rohkem fonde humanitaarabiks. Meil on vaja ka kriisi- ja kiirreageerimise asutusi, mis on hästi rahastatud," rõhutas Merkel.

Türgi, kus on praegu umbes 3 miljonit põgenikku Süüriast ja kelle aitamiseks on Ankara teatel kulutatud 10 miljardit dollarit, kritiseeris teravalt lääneriike tegevusetuse eest.

Kriitikat on pälvinud ka tippkohtumine. Piirideta Arstid loobusid sel osalemast, sest leidsid, et peale deklaratiivse lõppsõnumi ei tule riigijuhtidelt mingit edasiviivat sõnumit.

Venemaa aga leidis, et eelnevat koostööd oli vähe ning lõppavalduse viies punktis ei anta liikmesriigile võimalust oma positsiooni eraldi välja tuua.

Toimetaja: Merili NaelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.