Psühholoog: õpetajate ja kodu negatiivsed hinnangud süstivad lastesse hirmu ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Bindaas Madhavi/Creative Commons

Gümnaasiumi riigieksamite periood on selleks korraks läbi. Tagasiside tehtud tööle avaldub mõne kuu pärast koolide pingereas. Psühholoog Maie Kotka sõnul on tulemuste ritta sättimisel koolide jaoks mängus maine, õpilaste jaoks aga elu ja tervis.

Jane õpib hästi ja on puha viieline, kuid hinnetelehele eksiv neli tähendab karistust. Riigieksamite keskpärane skoor oma kooli ja perekonna häbistamist. Jane pole erand, sest Maie Kotka sõnul kannatavad välise surve all paljud õpilased. "Kodu ja õpetaja surve võib olla selline, millega toime ei tulda, sest kui kohe antakse negatiivne hinnang – ehk kui sul on näiteks tunnistusel neljad ja mõni kolm ning õpilasele öeldakse, et nende tulemustega sa kaugele ei jõua –, siis juba sellega süstitakse lastesse hirmu," selgitas Kotka ERR-i raadiouudistele.

Psühholoog lisas, et mida rohkem negatiivseid hinnanguid laps saab, seda madalamaks muutub tema enesehinnang. "Kui ta ei näe, et tal mingi asi välja tuleb, siis ongi kõik halvasti," lisas Kotka.

Lapsevanemad ja õpetajad ei mõista õpilase muresid

Tema sõnul on väär arvata, et kõik on kõiges head, sest haritus ei väljendu mitte numbrites, vaid lapse individuaalses arengus. Kahjuks ei saa tulemusi ootavad lapsevanemad ja õpetajad sellest tihti aru, mistõttu tuleb neile üllatusena, kui laps on ühel päeval narkootikumide, alkoholi, antidepressantide või kõige hullemal juhul suitsiidi ohvriks langenud.

"Laps võib tunda, et ta ei saa oma muredest oma vanematele rääkida, sest pole nende ootustele vastanud," märkis Kotka. Tema sõnul võib laps siiski vahel oma muret kurta ainuüksi sellepärast, et vanemaga rääkida.

"Kui laps on seadnud iseendale väga kõrged nõudmised, siis ta ei pruugi nendega toime tulla ning võib selle koha pealt üle mõelda. Need lapsed, kes abi vajavad, on just need, kes ennast survestavad ja pingestavad," möönis psühholoog.

MHG direktor: õpilased ei ole pinges

Tartu Miina Härma gümnaasiumi (MHG) direktori Ene Tambergi sõnul praegune kooli- ja eksamisüsteem lastele lisapingeid põhjustada ei tohiks, sest tema hinnangul kahe nädala jooksul ühe eksami tegemine ei saa olla väga pingeline.

"Kolme aasta jooksul gümnaasiumis ja enne põhikoolis lõpueksamiteks sisuliselt ette valmistunud ning õppematerjali omandanud, siis peaks see olema tehtav," leidis Miina Härma gümnaasiumi direktor.

Tambergi sõnul kasutavad õpilased eksamiperioodidel ergutina kohvi, kuid liigse alkoholi, narkootikumide või rahustite tarbimine on kirjanduslik liialdus.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema