Aune Valk: noored, keskharidus tasub end ka rahaliselt ära ({{commentsTotal}})

Aune Valk  haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna juhataja.
Aune Valk haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna juhataja. Autor/allikas: Scanpix/Postimees/Peeter Langovits

Keskkooli lõpetamata jätmine on sageli tingitud mitmest üheaegsest probleemist ning alati pole võimalik seda olukorda ainult haridusvõimaluste ja mitmekülgse toe pakkumisega lahendada, leiab haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna juhataja Aune Valk. Tema sõnul oli ministeeriumi analüüsi üks eesmärk noortele näidata, et keskhariduse omandamine tasub end ära ka rahaliselt.

"Ilmselgelt on põhjused erinevad ja kohati ei ole see haridussüsteemi probleem, vaid selle taga võivad olla ka sotsiaalprobleemid, pereprobleemid. Haridusvõimaluste, rohkemate erialade või ka haridusalase toe pakkumisega me neid probleeme alati ei lahenda," märkis Valk Vikerraadio saates "Uudis+".

Tema hinnangul on keskhariduse omandamise pooleli jätmine sageli tingitud komplekssest probleemist. "Mitu probleemi kuhjuvad – ei meeldi eriala nii väga, tööle on ka vaja minna, sest on vaja raha teenida ning lõpuks üks asi viib teiseni ja ühel hetkel on väga keeruline tagasi tulla."

Valgu sõnul oli haridus- ja teadusministeeriumi analüüsi andmete avalikustamise üks eesmärk näidata noortele, et ka puht rahaliselt tasub keskharidus ära lõpetada. Samas aitab selle vajalikkuses teinekord noort veenda ka varane töökogemus ja selle näitamine, millised on võimalused tööturul siis, kui noor edasi ei õpi.

Samas ei soovinud ta palgaaspekti liigselt rõhutada, kuigi ei taha siiski eitada selle tähtsust. "Tegelikult see kutsumus ja südamehääl on eriala valikul kõige tähtsam. Iga töö, kui seda tehakse südamega, peaks tagama väärika tasu. Kurb on see, et teatud tööde puhul on palgavaesuse risk olemas, et sa teed kaheksa tundi tööd, teed seda nii hästi kui oskad, aga see ei võimalda äraelamist."

Ta rääkis, et sotsiaal- ja haridusteaduskonnal on plaan luua seiresüsteem, mille raames hakatakse keskhariduseta noori üles otsima ning pakkuma neile karjääriteenust või võimalust kooli tagasi pöörduda. "Uuritakse, et mis on probleem, kas sotsiaalne probleem perekonnas või terviseprobleem. Kohati võib küsida, kas see rikub kellegi inimõigusi, aga riigi ja inimese enda seisukohast on see äärmiselt oluline, et keskharidus oleks olemas."

Toimetaja: Merit MaaritsPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics