Aune Valk: noored, keskharidus tasub end ka rahaliselt ära ({{commentsTotal}})

Aune Valk haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna juhataja. Autor: Scanpix/Postimees/Peeter Langovits

Keskkooli lõpetamata jätmine on sageli tingitud mitmest üheaegsest probleemist ning alati pole võimalik seda olukorda ainult haridusvõimaluste ja mitmekülgse toe pakkumisega lahendada, leiab haridus- ja teadusministeeriumi analüüsiosakonna juhataja Aune Valk. Tema sõnul oli ministeeriumi analüüsi üks eesmärk noortele näidata, et keskhariduse omandamine tasub end ära ka rahaliselt.

"Ilmselgelt on põhjused erinevad ja kohati ei ole see haridussüsteemi probleem, vaid selle taga võivad olla ka sotsiaalprobleemid, pereprobleemid. Haridusvõimaluste, rohkemate erialade või ka haridusalase toe pakkumisega me neid probleeme alati ei lahenda," märkis Valk Vikerraadio saates "Uudis+".

Tema hinnangul on keskhariduse omandamise pooleli jätmine sageli tingitud komplekssest probleemist. "Mitu probleemi kuhjuvad – ei meeldi eriala nii väga, tööle on ka vaja minna, sest on vaja raha teenida ning lõpuks üks asi viib teiseni ja ühel hetkel on väga keeruline tagasi tulla."

Valgu sõnul oli haridus- ja teadusministeeriumi analüüsi andmete avalikustamise üks eesmärk näidata noortele, et ka puht rahaliselt tasub keskharidus ära lõpetada. Samas aitab selle vajalikkuses teinekord noort veenda ka varane töökogemus ja selle näitamine, millised on võimalused tööturul siis, kui noor edasi ei õpi.

Samas ei soovinud ta palgaaspekti liigselt rõhutada, kuigi ei taha siiski eitada selle tähtsust. "Tegelikult see kutsumus ja südamehääl on eriala valikul kõige tähtsam. Iga töö, kui seda tehakse südamega, peaks tagama väärika tasu. Kurb on see, et teatud tööde puhul on palgavaesuse risk olemas, et sa teed kaheksa tundi tööd, teed seda nii hästi kui oskad, aga see ei võimalda äraelamist."

Ta rääkis, et sotsiaal- ja haridusteaduskonnal on plaan luua seiresüsteem, mille raames hakatakse keskhariduseta noori üles otsima ning pakkuma neile karjääriteenust või võimalust kooli tagasi pöörduda. "Uuritakse, et mis on probleem, kas sotsiaalne probleem perekonnas või terviseprobleem. Kohati võib küsida, kas see rikub kellegi inimõigusi, aga riigi ja inimese enda seisukohast on see äärmiselt oluline, et keskharidus oleks olemas."

Toimetaja: Merit Maarits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised