Poola ja EL loodavad kohtureformi vaidlusele lahenduse leida ({{commentsTotal}})

Poola peaminister Beata Szydlo. Autor: Mateusz Wlodarczyk/SIPA/Scanpix
{{1464087859000 | amCalendar}}

 Poola parempoolne valitsus ja Euroopa Komisjon väljendasid teisipäeval veendumust, et suudavad leida lahenduse konstitsioonikohtu reformile Poolas, mis on vallandanud riigis poliitilise kriisi.

Komisjonile teevad muret Poola konstitutsioonikohtu tegevuse halvanud parempoolse valitsuse sammud ja ta on käivitanud protseduuri, mille eesmärk on kaitsta Euroopa Liidu väärtusi, sealhulgas õigusriigi põhimõtteid.

Kumbki pool ei ole öelnud, kuidas kavatsetakse muuta vastuolulist seadust, millega Õiguse ja Õigluse (PiS) valitsus konstitutsioonikohtu tegevust pärsib.

"Ma olen veendunud, et me liigume sellele probleemile jätkusuutliku lahenduse leidmise poole," ütles EK asepresident Frans Timmermans pärast Poola peaministri Beata Szydloga kohtumist Varssavis ajakirjanikele.

Szydlo sõnul teeb tema valitsus seadusesse muudatused, mille eesmärk on konstitutsioonikohtu ümber tekkinud olukord maha rahustada ning "täita demokraatliku riigi põhimõtteid õigusriigist lähtudes".

Alles viie päeva eest süüdistas Szydło Brüsselit Poola suveräänsuse rikkumises ja vandus, et Varssavi ei alistu iial EL-i ultimaatumile konstitutsioonikohtu asjus.

Asevälisminister: viimased kõnelused on viinud teatud mõistmiseni

Asevälisminister Konrad Szymanski ütles varem, et viimased kõnelused on viinud teatud mõistmiseni ja sillutanud tee teisipäevasele kohtumisele peaminister Beata Szydlo ja Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi vahel.

EL on kutsunud Poola seadusandjaid üles leidma lahendust põhiseaduskriisile, mis on lõhestanud riigi ja viinud ulatuslike tänavaprotestideni.

Kodanikuühenduse Demokraatia kaitse komitee (KOD) juht Mateusz Kijowski kohtus Euroopa Parlamendi esimehe Martin Schulziga, et arutada olukorda Poolas.

Poola ja EL-i suhted on jahenenud alates novembrist, mil võimule saanud Õiguse ja Õigluse (PiS) valitsus asus allutama enda kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat.

EL ja Euroopa Parlament on Varssavi samme teravalt kritiseerinud. Poola on nimetanud EL-i kriitikat sekkumiseks riigi siseasjadesse.

Kolm Poola ekspresidenti, sealhulgas Solidaarsuse kangelane Lech Wałęsa süüdistasid aprillis PiS-i Poola põhiseaduse hävitamises, kutsudes kodanikke "demokraatiat kaitsma".

Detsembris vastu võetud konstitutsioonikohtu töökorra muudatused sisaldavad reeglit, mis nõuab kohtult juhtumite menetlemist kronoloogilises järjekorras, sedamööda, kuidas asjad on kohtusse jõudnud.

Teine muudatus ütleb, et otsuse jõustumiseks peab seda toetama kahekolmandikuline enamus, varem oli nõutud lihthäälteenamus. Teine muudatus nõuab otsuse jõustumiseks 13 kohtuniku kvoorumit.

Muudatused on kohtu tegevuse halvanud, enam ei ole võimalik seada juhtumeid tähtsuse järjekorda ega kontrollida uusi seadusi, mille võimuerakond on läbi surunud.

Konstitutsioonikohus ise kuulutas märtsis muudatused põhiseadusvastaseks. PiS omakorda lükkas tagasi kohtu hinnangu.

Järgnenud patiseis on jätnud Poola ilma elutähtsast kontrollimehhanismist valitsuse üle.

Allikas: BNSKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.