Poola ja EL loodavad kohtureformi vaidlusele lahenduse leida ({{commentsTotal}})

Poola peaminister Beata Szydlo.
Poola peaminister Beata Szydlo. Autor/allikas: Mateusz Wlodarczyk/SIPA/Scanpix
{{1464087859000 | amCalendar}}

 Poola parempoolne valitsus ja Euroopa Komisjon väljendasid teisipäeval veendumust, et suudavad leida lahenduse konstitsioonikohtu reformile Poolas, mis on vallandanud riigis poliitilise kriisi.

Komisjonile teevad muret Poola konstitutsioonikohtu tegevuse halvanud parempoolse valitsuse sammud ja ta on käivitanud protseduuri, mille eesmärk on kaitsta Euroopa Liidu väärtusi, sealhulgas õigusriigi põhimõtteid.

Kumbki pool ei ole öelnud, kuidas kavatsetakse muuta vastuolulist seadust, millega Õiguse ja Õigluse (PiS) valitsus konstitutsioonikohtu tegevust pärsib.

"Ma olen veendunud, et me liigume sellele probleemile jätkusuutliku lahenduse leidmise poole," ütles EK asepresident Frans Timmermans pärast Poola peaministri Beata Szydloga kohtumist Varssavis ajakirjanikele.

Szydlo sõnul teeb tema valitsus seadusesse muudatused, mille eesmärk on konstitutsioonikohtu ümber tekkinud olukord maha rahustada ning "täita demokraatliku riigi põhimõtteid õigusriigist lähtudes".

Alles viie päeva eest süüdistas Szydło Brüsselit Poola suveräänsuse rikkumises ja vandus, et Varssavi ei alistu iial EL-i ultimaatumile konstitutsioonikohtu asjus.

Asevälisminister: viimased kõnelused on viinud teatud mõistmiseni

Asevälisminister Konrad Szymanski ütles varem, et viimased kõnelused on viinud teatud mõistmiseni ja sillutanud tee teisipäevasele kohtumisele peaminister Beata Szydlo ja Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi vahel.

EL on kutsunud Poola seadusandjaid üles leidma lahendust põhiseaduskriisile, mis on lõhestanud riigi ja viinud ulatuslike tänavaprotestideni.

Kodanikuühenduse Demokraatia kaitse komitee (KOD) juht Mateusz Kijowski kohtus Euroopa Parlamendi esimehe Martin Schulziga, et arutada olukorda Poolas.

Poola ja EL-i suhted on jahenenud alates novembrist, mil võimule saanud Õiguse ja Õigluse (PiS) valitsus asus allutama enda kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat.

EL ja Euroopa Parlament on Varssavi samme teravalt kritiseerinud. Poola on nimetanud EL-i kriitikat sekkumiseks riigi siseasjadesse.

Kolm Poola ekspresidenti, sealhulgas Solidaarsuse kangelane Lech Wałęsa süüdistasid aprillis PiS-i Poola põhiseaduse hävitamises, kutsudes kodanikke "demokraatiat kaitsma".

Detsembris vastu võetud konstitutsioonikohtu töökorra muudatused sisaldavad reeglit, mis nõuab kohtult juhtumite menetlemist kronoloogilises järjekorras, sedamööda, kuidas asjad on kohtusse jõudnud.

Teine muudatus ütleb, et otsuse jõustumiseks peab seda toetama kahekolmandikuline enamus, varem oli nõutud lihthäälteenamus. Teine muudatus nõuab otsuse jõustumiseks 13 kohtuniku kvoorumit.

Muudatused on kohtu tegevuse halvanud, enam ei ole võimalik seada juhtumeid tähtsuse järjekorda ega kontrollida uusi seadusi, mille võimuerakond on läbi surunud.

Konstitutsioonikohus ise kuulutas märtsis muudatused põhiseadusvastaseks. PiS omakorda lükkas tagasi kohtu hinnangu.

Järgnenud patiseis on jätnud Poola ilma elutähtsast kontrollimehhanismist valitsuse üle.

Allikas: BNSViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema