Aas: maavalitsuste kaotamist arutame suvel ({{commentsTotal}})

Arto Aas. Autor: Postimees/Scanpix

Riigihalduse minister Arto Aas ütles, et maavalitsuste võimalikku kaotamist hakkab valitsus arutama suvel ning kui see rohelise tule saab, hakatakse seda ellu viima pärast haldusreformi rakendumist. Ta ütles, et rahandusministeerium koostab riigiülesannete analüüsi, mille raames vaadatakse üle riigi ülesanded ning selgitakse dubleerivad ja ebavajalikud tegevused ning tehakse ettepanekud ülesannete tõhusamaks korraldamiseks.

Aas rääkis ERR-i uudisteportaalile, et riigiülesannete analüüsil on kümme fookusvaldkonda, neist ühes on fookuses maavalitsused. "Eesmärk on pakkuda lahendusi maavalitsuste ülesannete ja rolli ajakohastamiseks, et tagada riigi teenuste kättesaadavus ning kvaliteet," ütles ta.

"Maavalitsuste ülesannete ülevaatamisel arvestame haldusreformist tulenevate muudatustega ning sealjuures hindame, milliseid omavalitsuslikke ülesandeid me saame maavalitsustelt üle anda KOV-idele. Analüüsi koostamisse oleme kaasanud ministeeriumide eksperte ja ka maavanemad," lisas Aas.

Aas rääkis, et analüüsi tulemused ja ettepanekud esitatakse valitsuskabinetile juunikuus. "Juhul kui valitsus otsustab maavalitsuste ümberkorraldamise, siis saab seda ellu viima hakata pärast haldusreformi rakendumist," ütles ta veel.

Saare maavanem Kaido Kaasik ütles eile Saarte Häälele, et rahandusministeeriumi juhtimisel on koostamisel riigiülesannete audit, mille üks fookusvaldkond on ka maavalitsuste tulevik, mille ühe variandina on laual plaan 2019. aasta algusest lõpetada maavalitsuste tegevus ja asendada need nelja kuni kuue regionaalametiga.

"Ise olen teinud ettepaneku moodustada Lääne-Eesti saarte regioon, mis hõlmaks kolme maakonda – Saare, Hiiu ja Lääne maakonda," sõnas Kaasik.

Moodustatava regionaalameti ülesanded oleksid eelkõige ruumiline planeerimine, rahvastikutoimingud, omavalitsuste haldusaktide järelevalve, riigimajade juhtimine, asutuste vahelise koostöö ja ühistranspordi korraldamine.

Aas ütles, et maavalitsuste analüüsis käsitletakse viit stsenaariumit:

1) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ning ülesannete üleandmine ministeeriumidele, ametite ja KOV-idele.

2) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ja nelja regionaalse üksuse loomine, kes hakkaksid täitma ruumilise planeerimise, regiooni arengu kavandamise, rahvastikutoimingute, KOV haldusaktide järelevalve, riigimajade juhtimise ja regiooni asutuste koostöö korraldamise ülesandeid.

3) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ja kuue regionaalameti loomine, kes hakkaksid täitma lisaks stsenaariumis 2 toodud ülesannetele teiste ministeeriumide kohahaldusüksuste (nt Maanteeamet, Keskkonnaamet, Terviseamet jm) ülesandeid.

4) 15 senise maavalitsuse tugevdamine, andes teistelt riigiasutustelt neile ülesandeid juurde.

5) Status quo – olemasoleva olukorra säilitamine.

Toimetaja: Aleksander KrjukovSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.