Aas: maavalitsuste kaotamist arutame suvel ({{commentsTotal}})

Arto Aas.
Arto Aas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigihalduse minister Arto Aas ütles, et maavalitsuste võimalikku kaotamist hakkab valitsus arutama suvel ning kui see rohelise tule saab, hakatakse seda ellu viima pärast haldusreformi rakendumist. Ta ütles, et rahandusministeerium koostab riigiülesannete analüüsi, mille raames vaadatakse üle riigi ülesanded ning selgitakse dubleerivad ja ebavajalikud tegevused ning tehakse ettepanekud ülesannete tõhusamaks korraldamiseks.

Aas rääkis ERR-i uudisteportaalile, et riigiülesannete analüüsil on kümme fookusvaldkonda, neist ühes on fookuses maavalitsused. "Eesmärk on pakkuda lahendusi maavalitsuste ülesannete ja rolli ajakohastamiseks, et tagada riigi teenuste kättesaadavus ning kvaliteet," ütles ta.

"Maavalitsuste ülesannete ülevaatamisel arvestame haldusreformist tulenevate muudatustega ning sealjuures hindame, milliseid omavalitsuslikke ülesandeid me saame maavalitsustelt üle anda KOV-idele. Analüüsi koostamisse oleme kaasanud ministeeriumide eksperte ja ka maavanemad," lisas Aas.

Aas rääkis, et analüüsi tulemused ja ettepanekud esitatakse valitsuskabinetile juunikuus. "Juhul kui valitsus otsustab maavalitsuste ümberkorraldamise, siis saab seda ellu viima hakata pärast haldusreformi rakendumist," ütles ta veel.

Saare maavanem Kaido Kaasik ütles eile Saarte Häälele, et rahandusministeeriumi juhtimisel on koostamisel riigiülesannete audit, mille üks fookusvaldkond on ka maavalitsuste tulevik, mille ühe variandina on laual plaan 2019. aasta algusest lõpetada maavalitsuste tegevus ja asendada need nelja kuni kuue regionaalametiga.

"Ise olen teinud ettepaneku moodustada Lääne-Eesti saarte regioon, mis hõlmaks kolme maakonda – Saare, Hiiu ja Lääne maakonda," sõnas Kaasik.

Moodustatava regionaalameti ülesanded oleksid eelkõige ruumiline planeerimine, rahvastikutoimingud, omavalitsuste haldusaktide järelevalve, riigimajade juhtimine, asutuste vahelise koostöö ja ühistranspordi korraldamine.

Aas ütles, et maavalitsuste analüüsis käsitletakse viit stsenaariumit:

1) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ning ülesannete üleandmine ministeeriumidele, ametite ja KOV-idele.

2) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ja nelja regionaalse üksuse loomine, kes hakkaksid täitma ruumilise planeerimise, regiooni arengu kavandamise, rahvastikutoimingute, KOV haldusaktide järelevalve, riigimajade juhtimise ja regiooni asutuste koostöö korraldamise ülesandeid.

3) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ja kuue regionaalameti loomine, kes hakkaksid täitma lisaks stsenaariumis 2 toodud ülesannetele teiste ministeeriumide kohahaldusüksuste (nt Maanteeamet, Keskkonnaamet, Terviseamet jm) ülesandeid.

4) 15 senise maavalitsuse tugevdamine, andes teistelt riigiasutustelt neile ülesandeid juurde.

5) Status quo – olemasoleva olukorra säilitamine.

Toimetaja: Aleksander KrjukovViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema