Fotod ja videod: Idomeni laagri tühjendamine on seni kulgenud rahulikult ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
13 pilti
Foto: Idomeni laagri tühjendamine 24. mail. Autor: Reuters/AFp/Scanpix

Kreeka võimud alustasid täna Makedoonia piiri ääres asuva Idomeni mitteametliku migrantidelaagri tühjendamist. Seni on operatsioon kulgenud ilma suuremate vahejuhtumiteta.

Omaalgatuslikus telklaagris on juba mitmeid kuid elanud tuhandeid migrante ja põgenikke, kes soovivad edasi liikuda rikkamatesse Euroopa riikidesse, kuid kes Makedoonia ja teiste Balkani poolsaare riikide piiride sulgemise tõttu on Kreeka territooriumile "lõksu" jäänud, vahendasid Yle ja "Aktuaalne kaamera".

Kreeka võimud soovivad inimesed paigutada ümber teistesse, ametlikesse põgenikelaagritesse. Esialgsete plaanide kohaselt kestab operatsioon umbes 10 päeva.

Ajakirjanikke pole täna laagrile eriti lähedale lubatud, kuid Kreekas viibiva Yle ajakirjaniku Sara Saure sõnul on protsess seni kulgenud suuremate probleemideta.

Laagri tühjendamist valvatakse suurte jõududega - kohale on saadetud politseinikke kogu Kreekast, osa kannab märulipolitsei varustust ning operatsioonil hoitakse silma peal ka helikopteritelt. Võimud on korduvalt rõhutanud, et neil on õigus ja valmisolek ülesande täitmiseks ka jõudu kasutada.

Juba varem õnnestus ametnikel veenda umbes 3000 inimest, kelle seas oli ka palju lastega perekondi, et nad piiriäärsest mitteametlikust laagrist ära koliksid. Idomeni laagrisse ja selle lähistele on praeguste hinnangute kohaselt jäänud umbes 8500 migranti ja põgenikku. "Tänase päeva jooksul on ümber paigutatud rohkem kui 600 inimest," märkis Saure.

"Laagrisse on saadetud ka tõlke, kes selgitavad inimestele, et võimaluse varjupaika taotleda ja pääseda Euroopa Liidu sisese ümberpaigutusprogrammi saab vaid Euroopa Liidu ametlikke kanaleid pidi," rääkis Yle ajakirjanik.

Kreekale kuuluvatel saartel on hetkel samuti umbes 8500 migranti ning esialgsed nn hotspot-keskused on juba täis, mis tähendab, et inimesi tuleb ka mujal majutada.

Kõige suuremaks probleemiks on see, et varjupaigataotluste menetlemine kulgeb endiselt väga aeglases tempos - ametnikke on vähe ning peaaegu kõik Süüriast pärit inimesed on keelduvad otsused edasi kaevanud.

"Näiteks Chiose saarel on 5 põgenikku pidanud juba nädal aega näljastreiki. Ning kõige suuremas meeleheites inimesed on üritanud isegi Türgi poole tagasi ujuda," kirjeldas menetluse aeglusest tingitud protestimeeleolusid. 

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.