Roomas kinni peetud Portugali luuretöötaja oli müünud Kremlile andmeid juba pikemat aega ({{commentsTotal}})

Autor: Eddie Keogh/Reuters/Scanpix

Uudisteagentuuri Lusa andmetel peeti laupäeval Itaalias kinni Portugali luureametnik, keda kahtlustatakse luureandmete müümises Venemaa eriteenistustele. Kohaliku meedia teatel olevat selline tegevus kestnud juba pikemat aega.

Teate kohaselt peeti Roomas kohalike võimude poolt Lissaboni palvel kinni kaks isikut. Üks neist on Portugali vastuluureteenistuse SIS (Serviço de Informações de Segurança) kõrge ametnik. Teine on aga Venemaa kodanik, kes on Lusa innitusel samuti luuretöötaja, vahendasid The Daily Telegraph ja The Local.

Portugali riigiprokuratuur teatas kommentaariks, et luureametniku ja "eriteenistusega seotud välisriigi kodaniku" kinnipidamine oli osa operatsioonist, mis lähtus kahtlustest, et "raha eest on antud edasi informatsiooni".

Uurimisega seotud allikas selgitas, et müügiks olnud salajane informatsioon puudutas Euroopa Liitu ja NATO-t.

Euroopa Liidu õigusalase koostöö üksus Eurojust omakorda märkis, et nii Eurojust kui ka Portugali ja Itaalia võimud tegid juhtumi raames väga tihedat koostööd.

Hetkel on kaks kinnipeetut vahi all ning peagi antakse nad Portugalile välja.

Meedia: meest hakati jälgima eelmisel aastal

Portugali meedia teatel on reetmises kahtlustatud luuretöötaja nimeks Frederico Carvalhão ning ta käis oma Venemaa kontaktisikutega korduvalt erinevates Euroopa linnades kokku saamas. Selline tegevus oli kestnud juba 2014. aastast ning meest olid tema Portugali kolleegid salaja jälginud eelmisest aastast alates.

Ka laupäeval, kui ta kinni peeti, oli ta parajasti Vene partnerile dokumente üle andmas. Ootamatult selgus, et Vene poolt esindanud luuretöötajal ei olnud diplomaatilist immuniteeti ning seega peeti ka tema kinni.

Carvalhão oli Portugali vastuluureteenistuses varem tõusnud lausa osakonnajuhataja ametikohale, kuid hiljem tekkisid tal mitmed distsiplinaarprobleemid ning mees suunati tööle luureinfo analüütikuks.

Väidetavalt oli tal ka mitmeid armusuhteid Ida-Euroopast ja Venemaalt pärit naisterahvastega ning ühe dokumendi eest küsis ta Venemaa esindajatelt 10 000 eurot. Salajasi dokumente ja palju sularaha leidsid võimuesindajad ka Carvalhão Lissabonis asuvast kodust.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.