President Ilves: rahvahääletuse tulemust võivad mõjutada mured, mis ei haaku püstitatud küsimusega ({{commentsTotal}})

President Toomas Hendrik Ilves kohtumas endise USA välisministri Condoleezza Rice'ga Stanfordi ülikoolis.
President Toomas Hendrik Ilves kohtumas endise USA välisministri Condoleezza Rice'ga Stanfordi ülikoolis. Autor/allikas: Vabariigi Presidendi Kantselei

Referendumitesse peab hoolikalt suhtuma, kuna rahvas ei pruugi vastata valitsuse esitatud küsimusele, vaid reageerida hoopis muudele muredele, leidis president Toomas Hendrik Ilves USA-s Stanfordi ülikoolis esinedes.

Presidendi sõnul paistavad praegu möödunud Euroopa Liidu kriisid pisipeavalu selle kõrval, mille ühendus peab täna rinda pistma. Ilves puudutas oma kõnes Euroopa parteipoliitilisel maastikul toimunud muudatusi ning arutles rahvahääletuse kui demokraatia tööriista kasutamise üle.

"Rahvahääletusi tuleb hoolikalt ja läbimõeldult kasutada," toonitas Ilves. Tema sõnul on Euroopas nähtud, kuidas hääletuskastide juurde tulevate inimeste arvamust võivad juhtida küsitlusel püstitatud küsimusse mitte puutuvad mured ja probleemid.

"Oleme näinud, kuidas hääletuskastide juures võib juhtuda nii, et rahvas ei vasta mitte valitsuse püstitatud küsimusele, vaid reageerib sootuks muudele muredele," märkis Ilves.

Rändekriisil peatudes möönis Eesti riigipea, et see on olnud Euroopa Liidule tõsine katsumus ja solidaarsuse proovikivi. Ta meenutas, et solidaarsus ei tähenda vaid märkimisväärses suuruses eri otstarbega toetusi ühenduse eelarvest näiteks liikmesriikidele taristu ehitamiseks või põllumajanduse, hariduse ja teadustegevuse toetamiseks.

Ilvese hinnangul tähendab solidaarsus ka seda, et jagatakse koormat nendega, kelle õlgadele langeb suurim raskus sõjapõgenike vastuvõtmisel. "Selles küsimuses on meil, Euroopa Liidu liikmesmaadel, ees veel palju keerulisi arutelusid nii riikide vahel kui ka igaühel oma avalikkustega," möönis president.

Rääkides EL-i suhetest Venemaaga, arvas Eesti riigipea, et suvel uuendab EL ühiselt sanktsioonide pikendamist Vene riigiaparaadi suhtes. "Venemaa käitumine on muutnud julgeolekupoliitilist mõtlemist Läänes. Seda ilmestab ka asjaolu, et avalikkuse toetus NATO-le Läänemere piirkonnas on mõnedes riikides oluliselt kasvanud," nentis Ilves.

Vastusena küsimusele heidutuspoliitika olulisusest nentis president Ilves, et heidutus 21. sajandil ei pruugi olla vaid sõjaline, heidutusena võivad edukalt töötada ka majanduslikud hoovad.

Muuhulgas tervitas president Ilvest tervitas ülikoolis USA endine välisminister Condoleezza Rice, kellega neil tekkis tihedam side 2007. aasta aprillikuu sündmuste ajal, kui Rice korduvalt Tallinnasse helistas.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema