President Ilves: rahvahääletuse tulemust võivad mõjutada mured, mis ei haaku püstitatud küsimusega ({{commentsTotal}})

President Toomas Hendrik Ilves kohtumas endise USA välisministri Condoleezza Rice'ga Stanfordi ülikoolis. Autor: Vabariigi Presidendi Kantselei

Referendumitesse peab hoolikalt suhtuma, kuna rahvas ei pruugi vastata valitsuse esitatud küsimusele, vaid reageerida hoopis muudele muredele, leidis president Toomas Hendrik Ilves USA-s Stanfordi ülikoolis esinedes.

Presidendi sõnul paistavad praegu möödunud Euroopa Liidu kriisid pisipeavalu selle kõrval, mille ühendus peab täna rinda pistma. Ilves puudutas oma kõnes Euroopa parteipoliitilisel maastikul toimunud muudatusi ning arutles rahvahääletuse kui demokraatia tööriista kasutamise üle.

"Rahvahääletusi tuleb hoolikalt ja läbimõeldult kasutada," toonitas Ilves. Tema sõnul on Euroopas nähtud, kuidas hääletuskastide juurde tulevate inimeste arvamust võivad juhtida küsitlusel püstitatud küsimusse mitte puutuvad mured ja probleemid.

"Oleme näinud, kuidas hääletuskastide juures võib juhtuda nii, et rahvas ei vasta mitte valitsuse püstitatud küsimusele, vaid reageerib sootuks muudele muredele," märkis Ilves.

Rändekriisil peatudes möönis Eesti riigipea, et see on olnud Euroopa Liidule tõsine katsumus ja solidaarsuse proovikivi. Ta meenutas, et solidaarsus ei tähenda vaid märkimisväärses suuruses eri otstarbega toetusi ühenduse eelarvest näiteks liikmesriikidele taristu ehitamiseks või põllumajanduse, hariduse ja teadustegevuse toetamiseks.

Ilvese hinnangul tähendab solidaarsus ka seda, et jagatakse koormat nendega, kelle õlgadele langeb suurim raskus sõjapõgenike vastuvõtmisel. "Selles küsimuses on meil, Euroopa Liidu liikmesmaadel, ees veel palju keerulisi arutelusid nii riikide vahel kui ka igaühel oma avalikkustega," möönis president.

Rääkides EL-i suhetest Venemaaga, arvas Eesti riigipea, et suvel uuendab EL ühiselt sanktsioonide pikendamist Vene riigiaparaadi suhtes. "Venemaa käitumine on muutnud julgeolekupoliitilist mõtlemist Läänes. Seda ilmestab ka asjaolu, et avalikkuse toetus NATO-le Läänemere piirkonnas on mõnedes riikides oluliselt kasvanud," nentis Ilves.

Vastusena küsimusele heidutuspoliitika olulisusest nentis president Ilves, et heidutus 21. sajandil ei pruugi olla vaid sõjaline, heidutusena võivad edukalt töötada ka majanduslikud hoovad.

Muuhulgas tervitas president Ilvest tervitas ülikoolis USA endine välisminister Condoleezza Rice, kellega neil tekkis tihedam side 2007. aasta aprillikuu sündmuste ajal, kui Rice korduvalt Tallinnasse helistas.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.