Tamsar: kiire palgakasv sööb järjepidevalt majanduse konkurentsivõimet ({{commentsTotal}})

Toomas Tamsar
Toomas Tamsar Autor/allikas: ERR

Kaheksa protsendi suurune keskmise palga tõus väga kiire ja näitab, et Eestis on olukord tööjõuga juba päris halvasti, leiab tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar.

Tamsar selgitas, et inimesi, kes oskaksid ja tahaksid tööd teha, ei jätku, ning see loob suure palgasurve.

Selline olukord sööb vaikselt, järjepidevalt Eesti majanduse konkurentsivõimet, rõhutas ta.

Kui palgatõusule kõrvale panna fakt, et samal ajal kasvas majandus vaid 1,7%, seega majandusest oluliselt kiirepmini juba kolm aastat, on Tamsari hinnangul põhjust olla väga murelik. "Nii suurt palga ja majanduskasvu erinevust ei ole me näinud 2008. aastast," rõhutas ta.

Kiire palgakasvu ohud

Tamsar ütleb, et palk palk moodustab suurima osa Eesti ettevõtete tööjõukuludest. Ja kõik kulud, sealhulgas tööjõukulud kajastuvad toodete ja teenuste hinnas. Kui hind tõuseb, väheneb ka toote või teenuse konkurentsivõime turul.

"Numbrid näitavad, et ühe tööjõule kulutatud euro eest toodetud lisandunud vääärtus on viimase viie aasta madalaimal tasemel. See tähendab, et efektiivsus ei ole palgakasvule järele jõunud ja otstarbekam on hakata siinsele tööjõule alternatiivi otsima. Kardetavasti võime näha veelgi rohkemate etevõtete, eeskätt tööstuse, Eestist lahkumist," hoiatas tööandjate esindaja.

Et Eesti ettevõtted teeksid targemat tööd, et siinsed tooteid ja teenuseid oleks võimalik kallimalt müüa, ei saa tulla Tamsari sõnul üleöö.

Kui palgakulud söövad kasumi, jääb vähem võimalusi investeeringuteks tootearendusse ja tootlikkuse tõstmisse, ent ka oma töötajate arendamisse ja nende oskuste täiendamisse.

Kallim tootmine vähendab Tamsari sõnul ka riigi tasandil ekspordi konkurentsivõimet – turistid ei tule siia, sest siin on kallis, sakslased ei osta meie kaupa, sest see on kallis.

"Tõsi, palgakasv elavdab siseturgu, ent Eesti siseturg on küllaltki väike ja tõsised tootjad toodavad juba praegu lõviosa ekspordiks," märkis ta.

Toimetaja: Priit LutsPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics