Tamsar: kiire palgakasv sööb järjepidevalt majanduse konkurentsivõimet ({{commentsTotal}})

Toomas Tamsar Autor: ERR

Kaheksa protsendi suurune keskmise palga tõus väga kiire ja näitab, et Eestis on olukord tööjõuga juba päris halvasti, leiab tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar.

Tamsar selgitas, et inimesi, kes oskaksid ja tahaksid tööd teha, ei jätku, ning see loob suure palgasurve.

Selline olukord sööb vaikselt, järjepidevalt Eesti majanduse konkurentsivõimet, rõhutas ta.

Kui palgatõusule kõrvale panna fakt, et samal ajal kasvas majandus vaid 1,7%, seega majandusest oluliselt kiirepmini juba kolm aastat, on Tamsari hinnangul põhjust olla väga murelik. "Nii suurt palga ja majanduskasvu erinevust ei ole me näinud 2008. aastast," rõhutas ta.

Kiire palgakasvu ohud

Tamsar ütleb, et palk palk moodustab suurima osa Eesti ettevõtete tööjõukuludest. Ja kõik kulud, sealhulgas tööjõukulud kajastuvad toodete ja teenuste hinnas. Kui hind tõuseb, väheneb ka toote või teenuse konkurentsivõime turul.

"Numbrid näitavad, et ühe tööjõule kulutatud euro eest toodetud lisandunud vääärtus on viimase viie aasta madalaimal tasemel. See tähendab, et efektiivsus ei ole palgakasvule järele jõunud ja otstarbekam on hakata siinsele tööjõule alternatiivi otsima. Kardetavasti võime näha veelgi rohkemate etevõtete, eeskätt tööstuse, Eestist lahkumist," hoiatas tööandjate esindaja.

Et Eesti ettevõtted teeksid targemat tööd, et siinsed tooteid ja teenuseid oleks võimalik kallimalt müüa, ei saa tulla Tamsari sõnul üleöö.

Kui palgakulud söövad kasumi, jääb vähem võimalusi investeeringuteks tootearendusse ja tootlikkuse tõstmisse, ent ka oma töötajate arendamisse ja nende oskuste täiendamisse.

Kallim tootmine vähendab Tamsari sõnul ka riigi tasandil ekspordi konkurentsivõimet – turistid ei tule siia, sest siin on kallis, sakslased ei osta meie kaupa, sest see on kallis.

"Tõsi, palgakasv elavdab siseturgu, ent Eesti siseturg on küllaltki väike ja tõsised tootjad toodavad juba praegu lõviosa ekspordiks," märkis ta.

Toimetaja: Priit Luts{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised