Savtšenko Kiievis: uskuge mind, ma ei karda mitte midagi ({{commentsTotal}})

Nadia Savtšenko 25. mail tagasi Ukrainas. Autor: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix
{{1464182218000 | amCalendar}}

Täna Venemaa vanglast vabaks saanud Ukraina õhuväelane ja rahvasaadik Nadia Savtšenko pöördus täna Kiievi Borõspoli lennujaamas kohale saabunud ajakirjanike poole ja tänas kõiki, kes teda toetasid ja tema vabanemisele kaasa aitasid.

Savtšenko märkis, et tänu suurele toetusele õnnestus tal elus püsida, samas tänas ta ka kõiki, kes talle halba soovisid, sest viimaste tegevus andis talle jõudu nende soovide kiuste ellu jääda, vahendas Unian.

"Ja ma soovin tänada ka neid, kes jäid ükskõikseks. Aitäh, et te ei seganud," lausus ta.

Savtšenko lausus, et läheb peagi president Petro Porošenko juurde, kus toimub ka suurem pressikonverents.

Ajakirjanikele lubas ta, et vastab kõikidele küsimustele põhjalikult. "Uskuge mind, ma ei karda mitte midagi!"

Samuti palus Savtšenko vabandust kõigilt emadelt, kelle lapsed on Donbassis langenud või vangi langenud. "Mina olen vabaduses! Ma soovin paluda andeks nendelt emadelt, kelle lapsed ATO-lt (terrorismivastane operatsioon ehk Donbassi sõjalisele konfliktile Kiievi poolt antud nimetus - Toim.), kuigi mina olen ikka endiselt elus. Ma soovin paluda andestust kõigilt emadelt, kelle lapsed on endiselt vangistuses. ma tahan teile öelda: ma ei saa surnuid tagasi tuua, kuid olen alati Ukraina nimel valmis seadma ohtu oma elu lahinguväljal. Ma teen kõik, mis võimalik, et iga laps, kes on praegu vangistuses, pääseks vabadusse!" 

Lennujaamas oli kohal ka Üleukrainalise Ühenduse Isamaa ehk Batkivštšõna juht Julia Tõmošenko, kellele Savtšenko lubas, et ta võib ülemraada fraktsioonis tööle hakata kas või juba homme.

Vangidevahetust oodati juba pikemat aega

Täna leidis aset kauaoodatud vahetus Ukraina ja Venemaa vahel.

Ukraina president Petro Porošenko andis armu kahele Donbassis vangi langenud ja terrorismis süüdi mõistetud Vene sõjaväeluurajale - Jevgeni Jerofejevile ja Aleksandr Aleksandrovile. Venemaa president Vladimir Putin omakorda andis armu Ukraina õhuväelasele ja rahvasaadikule Nadia Savtšenkole.

Kuigi erinevates meediaväljaannetes räägiti vahetusest juba alates hommikust, kinnitasid Porošenko administratsioon ja Kreml selle toimumist alles pärastlõunal. Savtšenko toodi Ukraina presidendi ametilennukiga Doni-äärsest Rostovist Borõspoli lennuväljale, Aleksandrov ja Jerofejev aga toodi Putini ametilennukiga Kiievist Vnukovo lennuväljale. Väidetavalt tõusid lennukid õhku täpselt samal ajal.

Vahetuse täpsemad detailid pole hetkel veel selged - nimelt on Savtšenko varem korduvalt teatanud, et Putinilt ei kavatse ta armu paluda. Seda rõhutas täna Kiievis ka tema õde Vira Savtšenko. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul andis president Putin Savtšenkole armu, sest sellise sammu astumist palusid temalt hukkunud Vene ajakirjanike lähedased.

Venemaa ajaleht Kommersant kirjutas, et lõplik kokkulepe, mille kohaselt vahetatakse Savtšenko kahe Vene sõjaväeluuraja vastu, saavutati alles eile toimunud telefonikonverentsil. Läbirääkimised leidsid aset nn Normandia formaadis ehk Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa osalusel. Kokkuleppe sõlmisid Porošenko ja Putin isiklikult.

Homme peaksid Kiievis Savtšenkoga kohtuma ka tuntud Vene advokaadid Mark Feigin ja Nikolai Polozov, kes õhuväelast Venemaa kohtus esindasid.

Sellest, et Savtšenko võidakse Vene eriväelaste vastu välja vahetada, on meedias räägitud juba pikemat aega. Sellekohase ettepaneku tegi president Porošenko kohe pärast seda, kui Vene kohus Rostovi oblasti Donetski kohus 22. märtsil Savtšenko süüdi mõistis ja talle 22 aastat vabadusekaotust määras.

Savtšenkot süüdistati kahe Vene ajakirjaniku surmas

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.