Savtšenko vabastamise päeval teatati kahe Ukraina sõduri vangilangemisest ({{commentsTotal}})

Ukraina sõdurid Luganski oblastis Autor: Anatolii Stepanov/AFP/Scanpix

Eile ehk päeval, mil saabus tagasi kodumaale Venemaal vangis olnud õhuväelane ja rahvasaadik Nadia Savtšenko, oldi Kiievis sunnitud teatama, et Donbassis langes Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi kaks Ukraina sõdurit.

Kiievis toimunud briifingul selgitas presidendi administratsiooni terrorismivastase operatsiooni (ATO) pressiesindaja Andri Lõssenko, et valitsusväelased võeti vastase poolt vangi Donetski linna lähistel, vahendas Unian.

"Praegu viibivad nad Donetskis. Ukraina võimud ja kindralstaap teevad pingutusi meeste vabastamise nimel," lisas polkovnik Lõssenko.

Eelnenud ööpäeval sai Donbassi konfliktitsoonis, täpsemalt Avdijivka piirkonnas haavata kaks Ukraina sõdurit.

Valitsusvägede positsioone tulistasid Kremli-meelsed jõud kokku 33 korral. Nagu tavaks on saanud, algas suurem tulistamine pärast pimeduse saabumist. Lisaks sagedasele käsirelvadest tulistamisele, kasutati ka granaadiheitjaid, miinipildujaid ja raketisüsteeme.

Häid uudiseid olevat peagi oodata ka kahe teise poliitvangi asjus

Lisaks Savtšenkole anti eile teada ka uudistest teiste ukrainlaste kohta, keda Venemaal kinni peetakse.

Rahvasaadik ja Kiievi esindaja kolmepoolses kontaktgrupis Irõna Geraštšenko ütles väljaandele 112 Ukraina, et lähiajal on oodata positiivseid arenguid ka kahe teise Venemaal kinni peetud ukrainlasest poliitvangi asjus. Tegemist on Juri Sološenko ja Gennadi Afanasjeviga ning väidetavalt võivad nad koju pääseda juba enne mai lõppu.

"On ilmselge, et Ukraina võimu ja presidendi jaoks on Savtšenko vabastamine väga tähtis, kuid see on ainult esimene samm kõigi ülejäänud Venemaal kinni peetavate poliitvangide vabastamisel," lausus Geraštšenko.

Ka president Porošenko ja Batkivštšõna rahvasaadik Savtšenko ise lubasid eilsel pressikonverentsil, et jätkavad tööd ülejäänud vangide vabastamise nimel.

Venemaa vanglates on hetkel umbes 10 Ukraina kodanikku, keda Kiiev peab poliitvangideks. Lisaks on suurem hulk sõdureid ja tsiviilisikuid vangis Donbassi Kremli-meelsete võitlejate käes.

Vene justiitsministeerium alustas meestega seotud menetlust juba aprilli alguses

Venemaa Föderatsiooni justiitsministeerium andis juba aprilli alguses föderaalsele karistuste täideviimise teenistusele (FSIN) korralduse valmistada ette dokumendid, mille alusel saaks anda Ukrainale üle neli Venemaal vangi mõistetud inimest, keda Kiiev ja lääneriigid peavad poliitvangideks. Üks nendest on ka tuntud režissöör Oleg Sentsov.

Vangid antakse Ukrainale üle tingimusel, et nad kannavad karistust edasi kodumaal, vahendasid RIA Novosti ja Unian 8. aprillil ministeeriumi pressiteenistust.

Samas rõhutati justiitsministeeriumist, et lõplikud otsused nendes küsimustes langetatakse Venemaa föderaalkohtunike poolt.

Justiitsministeeriumi pressiteenistuse kohaselt said nad Ukrainalt 7. aprillil taotluse anda üle kodumaal karistuse
kandmiseks neli inimest - A. A. Koltšenko, G.S. Afanassjev, O. G. Sentsov ja J. D. Sološenko.

Venemaa justiitsministeerium on varem korduvalt rõhutanud, et nende pädevuses on ainult juhtumid, mille puhul antakse üle inimesi, kes kannavad oma karistus edasi kodumaal. Venemaa justiitsminister Aleksandr Konovalov on siiski lisanud, et on olemas ka mitteametlikumaid viise diplomaatiliste kanalite vahendusel vange vahetada, kuid sellised juhtumid pole siis enam justiitsministeeriumi haldusalas.

Toimetaja: Laur ViirandKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.