Naftahind kerkis tänavu esimest korda 50 dollarini ({{commentsTotal}})

Naftaplatvorm.
Naftaplatvorm. Autor/allikas: Andy Buchanan/AFP/Scanpix

Naftahind tõusis käesoelva aasta jooksul esimest korda üle 50 dollari piiri.

Brenti toornafta hind tõusis Aasia turul 50,07 dollarini barreli kohta. Brenti hind oli aasta alguses viimase 13 aasta madalaimal tasemel ehk 28 dollari juures, kuid on pärast seda tõustnud kokku 80 protsenti, vahendas BBC.

USA energeetikaministeerium teatas pärast seda, et naftavarud on vähenenud, eelkõige tänu tarnekatkestustele pärast Kanada maastikupõlenguid. Ministeeriumi andmete kohaselt kukkusid USA toornaftavarud eelmisel nädalal 4,2 miljoni barreli võrra 537,1 miljoni barrelini.

Kanada on USA suurim naftatarnija, kuid ulatuslike maastikupõlengute tõttu kukkus see miljoni barreli võrra päevas. Lisaks Kanada naftatootmistehaste töö häiretele jätkavad mässulised Nigeeria naftatorude ründamist.

Viimaste kuude läbirääkimised OPEC-i ja Venemaa vahel naftatootmise külmutamise üle on samuti aidanud hindu tõsta.

Samuti on olnud oodatust suurem nõudlus nafta järele Hiinas, Indias ja Venemaal. 

Analüütikud tõstavad prognoose 

Analüütikud on hakanud tasapisi ka naftahinna prognoose tõstma. Goldman Sachs ütles mai alguses, et käesoleva aasta teises pooles püsib naftahind pidevalt 50 dollari juures barreli kohta, tuleva aasta lõpuks aga 60 dollari juures.

Ka naftaettevõtted on tänu enesekindluse suurenemisele hakanud valmistuma kõrgemateks hindadeks. Aprillis teatas BP, et koostas oma eelarve selle järgi, et tuleval aastal püsivad naftahinnad 50 ja 55 dollari vahel barreli kohta.

Ka USA naftatootja Pioneer Natural Resources teatas aprillis, et kavatseb rajada kuni kümme uut naftaplatvormi, kui hind taas 50 dollari juurde tõuseb.

Hargreaves Lansdowni investeeringute juht Adam Laird ütles BBC-le, et naftasektor on olnud "näljas ressursside ja investeeringute järele ning psühholoogiline barjäär ehk 50 dollari piir võib olla piisav, et osad ettevõtted teevad muudatusi".

Samas hoiatas Laird, et naftahind püsib ilmselt muutlik. "Praegu on liiga vara öelda, et nüüd algab suur taastumine," ütles ta.

Natixise naftaturgude analüütik Abhishek Deshpande on sama meelt. "Me usume, et turg liigub ülespoole, kuid kui see juhtub liiga kiiresti, siis toimuvad automaatsed korrektsioonid," ütles ta.

Toimetaja: Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema