Šveitsi moslemid ei pääse koolis naisõpetajate kätlemisest ({{commentsTotal}})

Autor: ITAR-TASS/Scanpix

Šveitsi moslemitest õpilased peavad koolitundide alguses nii nagu kõik teised õppurid õpetajaga kätlema, vastasel juhul ootab neid trahv, otsustasid kohalikud võimud.

Šveitsis on ammune traditsioon, et tunni alguses surutakse õpetajal austuse märgiks kätt. Aprillis selgus aga, et Therwili linna põhikool on teinud erandi süürlastest vendadele, kuna nende sõnul on naisõpetajaga kätlemine vastuolus nende usuliste põhimõtetega, vahendasid BBC ja The Local.

Poiste imaamist isa kinnitas, et usk ei luba neil kätelda naist, kes pole nende sugulane. Juhtum vallandas Šveitsis vastakaid reaktsioone, sest selles ei nähtud mitte ainult soolist diskrimineerimist, vaid kohaliku kultuuri solvamist.

Justiitsminister Simonetta Sommaruga ütles, et kätlemine on osa riigi kultuurist. Ka osa Šveitsi moslemeid leidsid, et naise kätlemisest keeldumiseks ei ole usulist õigustust ning nende arvates ei ole õige, et Šveits äärmuslikele nõudmistele järele annab. Samas väitis üks islamiorganisatsioon, et naise ja mehe kätlemine ei ole siiski lubatud.

Pärast suurt meediatähelepanu pöördus Therwili kool küsimusega kohalike võimude poole, kes otsustasid, et avalik huvi soolise võrdõiguslikkuse ja välismaalaste integreerimise vastu kaalub tugevalt üles mure õpilaste usuvabaduse üle. Tulevikus ootab Baseli vallas õpetajaga kätlemisest keelduvate õpilaste vanemaid kuni 5000 Šveitsi frangi (u 4500 eurot) suurune trahv.

Samuti pandi pidurit perekonna kodakondsuse saamise protsessile ning Baseli migratsiooniamet teatas, et uurib põhjalikumalt, mis alusel pereisa asüülitaotlus rahuldati.

Samas ütlesid skandaali keskmesse sattunud poisid Šveitsi ajakirjandusele, et keegi ei saa neid sundida naisõpetajale kätt andma ning oma kultuuri ei saa nad kustutada, justkui oleks see lihtsalt kõvaketas.

Šveitsi kaheksast miljonist elanikust umbes 350 000 on moslemid.

Toimetaja: Karin KoppelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.