Eestile eeskujuks võetud Helsingi munitsipaalkorterite üüriturg: taotleda võivad kõik, saavad vähesed ({{commentsTotal}})

Helsingi
Helsingi Autor/allikas: AP/Scanpix

Põhjamaa pealinnu riiklikult reguleeritud üürikorterituru alal eeskujuks toonud ettevõtlusminister Liisa Oviir on täpsemalt viidanud Soomele ja Rootsile. Helsingis on õigus munitsipaalüüripinda taotleda igaühel, kuid seda jagub vaid umbes 4 protsenti taotlejaist.

Kui möödunud nädalal kirjutasime, et Stockholmi munitsipaalüürituru järjekord oma üheksa kuni paarikümne aastaga – sõltuvalt linnaosa populaarsusest – küündib Guinnessi rekorditeraamatusse, siis Helsingis pole kronoloogilisi järjekordi üldse, vaid lähtutakse taotleja vajaduse akuutsusest. Seetõttu järg igaüheni ei jõuagi, korteri saab vaid käputäis taotlejaist.

Linnalt võib korterit taotleda teoreetiliselt iga Soome isikukoodiga inimene või vähemalt ühe aasta elamisloa alusel Soomes elanud inimene. Eeskätt eelistatakse üürimisel neid, kes on tavalised, väikese sissetulekuga inimesed.

„Hekalt saab korteri vaid osa taotlejaist. Aktiivseid taotlusi on korraga sees umbes 15 000–16 000, aastas vabaneb ca 2000-2200 korterit,“ möönis Helsingis munitsipaaleluruumide üürimist korraldava Helsingi linnakorterite ettevõtte Heka kommunikatsioonijuht Mirka Saarholma ERR.ee-le.

„Korteritaotlus on jõus kolm kuud. Ehkki taotlust võib uuendada palju kulub, siis vahel korterit ei saagi, olgugi, et seda on juba pikalt taotletud,“ tõdes Saarholma.

Ka Helsingi linna kinnisvaraosakonna klienditeeninduspunkti eluasemenõunik Janne Mäki kinnitab, et linna elupinna saab vaid umbes 4% kõigist taotlejaist. Kokku haldab linn enam kui 47 000 üürikorterit, enamik üürikorterite taotlejatest on üksikud inimesed.

„Me ei saa pakkuda munitsipaalüürikorterit taotlejale, kellel ei ole õigustatud eluasemevajadust,“ ütles Mäki.

Linna üürikorter ligi kaks korda odavam

Hekalt üüritud korterite hind on umbes pool vaba turu üürihinnast. Mõistagi sõltub ka munitsipaaleluruumi üürihind nii korteri suurusest kui asukohast. Näiteks Hekalt üüritud 50-ruutmeetrise kahetoalise korteri hind on umbes 550-650 eurot kuus, sellal kui vaba turu üürihind võrreldavale korterile võib olla vahemikus 600-1100 eurot.

Mäki kinnitusel on munitsipaaleluruumi üürihind tänavu 11,24 eurot/m2. Helsingi keskmine vabaturu üürihind on umbes 17 eurot/m2, ehkki see sõltub korteri suurusest ja asukohast.

Saarholma sõnul üritatakse esmalt üürida korterit Heka kaudu, kui aga see tulemusi ei anna, minnakse vabale üüriturule korterit valima.

„Julgustame taotlejaid otsima korterit vabalt üüriturult, sest linna üürikorteri saamine on alati ebakindel. Kuivõrd linnalt saab korteri vaid väike hulk taotlejaist, siis on tõenäolisem leida sobiv eluase vabalt üüriturult,“ rääkis Mäki.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics