Eestile eeskujuks võetud Helsingi munitsipaalkorterite üüriturg: taotleda võivad kõik, saavad vähesed ({{commentsTotal}})

Helsingi Autor: AP/Scanpix

Põhjamaa pealinnu riiklikult reguleeritud üürikorterituru alal eeskujuks toonud ettevõtlusminister Liisa Oviir on täpsemalt viidanud Soomele ja Rootsile. Helsingis on õigus munitsipaalüüripinda taotleda igaühel, kuid seda jagub vaid umbes 4 protsenti taotlejaist.

Kui möödunud nädalal kirjutasime, et Stockholmi munitsipaalüürituru järjekord oma üheksa kuni paarikümne aastaga – sõltuvalt linnaosa populaarsusest – küündib Guinnessi rekorditeraamatusse, siis Helsingis pole kronoloogilisi järjekordi üldse, vaid lähtutakse taotleja vajaduse akuutsusest. Seetõttu järg igaüheni ei jõuagi, korteri saab vaid käputäis taotlejaist.

Linnalt võib korterit taotleda teoreetiliselt iga Soome isikukoodiga inimene või vähemalt ühe aasta elamisloa alusel Soomes elanud inimene. Eeskätt eelistatakse üürimisel neid, kes on tavalised, väikese sissetulekuga inimesed.

„Hekalt saab korteri vaid osa taotlejaist. Aktiivseid taotlusi on korraga sees umbes 15 000–16 000, aastas vabaneb ca 2000-2200 korterit,“ möönis Helsingis munitsipaaleluruumide üürimist korraldava Helsingi linnakorterite ettevõtte Heka kommunikatsioonijuht Mirka Saarholma ERR.ee-le.

„Korteritaotlus on jõus kolm kuud. Ehkki taotlust võib uuendada palju kulub, siis vahel korterit ei saagi, olgugi, et seda on juba pikalt taotletud,“ tõdes Saarholma.

Ka Helsingi linna kinnisvaraosakonna klienditeeninduspunkti eluasemenõunik Janne Mäki kinnitab, et linna elupinna saab vaid umbes 4% kõigist taotlejaist. Kokku haldab linn enam kui 47 000 üürikorterit, enamik üürikorterite taotlejatest on üksikud inimesed.

„Me ei saa pakkuda munitsipaalüürikorterit taotlejale, kellel ei ole õigustatud eluasemevajadust,“ ütles Mäki.

Linna üürikorter ligi kaks korda odavam

Hekalt üüritud korterite hind on umbes pool vaba turu üürihinnast. Mõistagi sõltub ka munitsipaaleluruumi üürihind nii korteri suurusest kui asukohast. Näiteks Hekalt üüritud 50-ruutmeetrise kahetoalise korteri hind on umbes 550-650 eurot kuus, sellal kui vaba turu üürihind võrreldavale korterile võib olla vahemikus 600-1100 eurot.

Mäki kinnitusel on munitsipaaleluruumi üürihind tänavu 11,24 eurot/m2. Helsingi keskmine vabaturu üürihind on umbes 17 eurot/m2, ehkki see sõltub korteri suurusest ja asukohast.

Saarholma sõnul üritatakse esmalt üürida korterit Heka kaudu, kui aga see tulemusi ei anna, minnakse vabale üüriturule korterit valima.

„Julgustame taotlejaid otsima korterit vabalt üüriturult, sest linna üürikorteri saamine on alati ebakindel. Kuivõrd linnalt saab korteri vaid väike hulk taotlejaist, siis on tõenäolisem leida sobiv eluase vabalt üüriturult,“ rääkis Mäki.RIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.