Prantsuse telekanal: Brüsseli terroristi arvutist leiti nimekiri võimalike sihtmärkidega ({{commentsTotal}})

Salah Abdeslam. Autor: DSK/AFP/Scanpix

Belgia ja Prantsuse uurijad on leidnud sülearvutist, mis kuulus tõenäoliselt terrorist Salah Abdeslamile, kavandamisel olnud terrorirünnakute sihtmärkide nimekirja.

Tegemist on sama sülearvutiga, mis leiti Brüsseli Foresti linnaosa korterist, kus 15. märtsil leidis aset tulevahetus Belgia korrakaitsjate ja ISIS-e võrgustikku kuulunud isikute vahel. Nimetatud korterit olid lisaks Abdeslamile kasutanud ka teised Brüsseli ja Pariisi rünnakutega seotud äärmuslased ning samast arvutist on varem leitud hulgaliselt ka muid materjale terrorirakukese tegevuse ja plaanide kohta, vahendas Prantsuse telekanal BFM TV.

Värskest nimekirjast tuleb näiteks välja, et Prantsusmaa territooriumil kavandasid ISIS-e äärmuslased ka muid ohvriterohkeid rünnakuid. Näiteks võtsid terroristid sihikule Marseille' sadama, Pariisi La Défense'i ärikvartali, Toulouse'i lennujaama ja Strasbourg'is asuva Euroopa Parlamendi hoone.

Sihtmärkide ründamiseks olid kaalumisel erinevad meetodid - tulistamised, suitsiidirünnakud, droonide kasutamine ning isegi lennuki kaaperdamine ja sellega ründamine. Viimase variandi puhul on selgelt saadud inspiratsiooni 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutest USA-s.

BFM TV juhib tähelepanu ka asjaolule, et eelpool mainitud neli sihtmärki esinevad ka jaanuaris meedias avalikuks tulnud Prantsuse relvajõudude dokumendis, kus on loetletud objekte, mille turvameetmeid tuleb aruande koostajate arvates oluliselt tugevdada. Seega pole võimatu, et terroristid lisasid objektid oma nimekirja pärast seda, kui olid nende nõrkustega ajakirjanduse vahendusel tutvunud.

26-aastane Abdeslam kuulati viimati Prantsuse uurijate poolt üle eelmise nädala reedel, kuid tema advokaadi sõnul ei tahtnud mees seal midagi uut rääkida. Varem Belgia võimude käes olles väljendas Abdeslam korduvalt soovi, et ta antaks Prantsusmaale välja ning et ta saaks seal oma käitumist põhjendada.

Belgias toimunud kahel ülekuulamisel üritas Abdeslam järjekindlalt jätta muljet, et ta oli vaid lihtne ettur, keda tema vend Brahim ja Pariisi rünnaku korraldanud rakukese liider Abdelhamid Abaaoud ära kasutasid.

Samas on vähemalt üks Abdeslami poolt ülekuulamisel räägitud vale juba välja tulnud - nimelt väitis ta, et ta on Abaaoudiga kohtunud vaid ühe korra, kuid tegelikult ühendas neid Brüsseli Molnebeeki linnaosas pikem kriminaalne minevik.

Toimetaja: Laur ViirandMerejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.