Professor: Põhjamaadele järele jõudmiseks peame tõstma makse ja seadma hariduses kõrgemaid sihte ({{commentsTotal}})

Professor Staehr näitab oma soovitusi Eesti rikkamaks muutmiseks.
Professor Staehr näitab oma soovitusi Eesti rikkamaks muutmiseks. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna tehnikaülikooli professor Karsten Staehr ütles ERR-i uudisteportaalile antud intervjuus, et Eestile tooks kõrgemad maksud ja nende tark kasutamine majanduse arengul rohkem kasu. Samuti on ta veendunud, et me peaks hariduses seadma kõrgemaid sihte.

Eestis elav taanlane Staehr tõstatas küsimused, kas Eesti on rikas või vaene riik ning kuidas majandusarengus Põhjamaadele järele jõuda Eesti Kaupmeeste Liidu visioonikonverentsil.

Professor, kes ka Eesti Pangas nõunikuna töötab, nentis, et praeguse maksupoliitikaga me seda eesmärki ei saavuta. Tema sõnul ei peaks poliitikud pingutama, et makse iga hinna eest langetada, vaid makse tõstes saaks tekitada riiki lisandväärtust näiteks arendades infrastruktuuri ja ehitades maanteid-kiirteid.

"Lääne-Euroopas ehitatati 60-ndatel erinevates riikides kiirteid, et teha lihtsamaks liikumist nii ettevõtete kui ka tavainimeste jaoks. Eestis ei ole ikka veel ühtegi päris kiirteed," sõnas Staehr. Ta tõi võrdluseks, et tema kodumaal Taanis, mis on samuti väikeriik nagu Eesti, on 10-15 korda rohkem kiirteid.

"Mina oleksin nõus rohkem maksma, kui ma jõuaksin autoga Tallinnast Tartusse näiteks 30 minutit kiiremini. Ja ma arvan, et paljud ettevõtted oleksid sellega samuti nõus," arvas Staehr.

ERR-i uudisteportaal viitas asjaolule, et maksude langetamise mantra on Eestis justkui teatud nõiaringis, sest iga nelja aasta järel on see paljude erakondade olulisemate valimislubaduste hulgas. Staehr nõustus, et Eestis puudutavad valimislubadused peaaegu alati maksude langetamist. "See on natuke ebatavaline ja ma ei näe seal suuri kasutegureid. Paljudes teistes riikides ei lubata valimiste ajal mitte makse langetada, vaid näiteks tõsta palku või ehitada uusi teid või koole."

Väga halvaks näiteks Eesti viimase aja maksuotsuste kohta tõi ta sotsiaalmaksu üheprotsendilise langetamise, sest see ei too ettevõtetele suurt kokkuhoidu.

Küsimusele, kas madalad maksud ja väiksed kulutused on ka vaesema riigi tunnus vastas Staehr, et vaesemates riikides on tõepoolest riigisektori kulutused väiksemad ja madalamad maksud. "Kui vaadata Euroopa Liidu liikmesriike, siis on olemas seos, et mida rikkam riik, seda suuremad avaliku sektori kulutused," ütles professor.

Hariduses peaks olema eeskujuks Singapur, mitte Rootsi

Staehri sõnul on Eestis väga hea haridustase ning PISA testide järgi on meie õpilaste teadmised kõrgel tasemel. "Eesti õpilased on sama head või isegi paremad kui Skandinaavia maade õpilased. Samas, kui võrrelda ennast suurte edulugude Singapuri, Hong-Kongi või Taiwaniga, oleme me neist väga maas," viitas ta.

"Kui meie eesmärk peaks olema haridustaseme poolest Rootsile järele jõudmine, siis me oleme selle saavutanud. Kui eesmärk on Singapurile järele jõudmine, siis meil on veel tükk maad minna," lisas ta.

15-aastaste õpilaste PISA testi tulemused matemaatikas:
Eesti - 521, Soome - 519, Rootsi - 478.
Singapur - 573, Lõuna-Korea - 554.

Ka kõrghariduses on professori hinnangul probleeme. "Paljud käivad ülikoolis, aga ei õpi seal väga palju. Tavaline Eesti üliõpilane töötab õppetöö kõrvalt 27 tundi nädalas. Kui õpingute kõrvalt on vaja teha nii palju tööd, saab õpingutest hobi. Kas Eesti magistrikraad on võrreldav magistrikraadiga Rootsis? Mõnikord jah, aga väga tihti mitte."

Seetõttu tuleks professori sõnul õppetööd Eestis rahaliselt toetada, et saaks olla täiskohaga üliõpilane.

Samuti pidas ta oluliseks võitlust vaesuse ja korruptsiooniga. Staehri sõnul peaks fiskaalpoliitika olema selline, mis aitaks vältida suuri tõusi ja langusi.Juncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.
Margus Tsahkna: ma ei välista uue erakonna loomist

IRL-i eelmine esimees, äsja parteist lahkunud Margus Tsahkna kinnitab, et ta jätkab poliitikas ning ei välista uue erakonna loomist.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics