PRIA kontrolliosakonna juht: Lemberi kahtlustuse laadsed petuskeemid on laialt levinud ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eurotoetuste saamisel omafinantseeringu näilik tasumine on üsna laialt levinud probleem, tunnistas PRIA kontrolliosakonna juhataja Kristi Sell.

Seoses Tartu abilinnapeale Kajar Lemberile esitatud kahtlustega osaluses eurotoetuste väljapetmisel arutleti Vikerraadio saates "Uudis+", milliseid skeeme toetuste taotlemiseks kasutatakse.

Kristi Sell ütles, et tegu on levinud probleemiga. "Kui ettevõtja teeb investeeringu, siis laias laastus pool sellest hüvitavad fondid ja teise poole tasub ettevõtja ise. On olemas ettevõtjad, kes üritavad vältida omafinantseeringu tasumist. See tähendab, et kui nad peavad investeerima 100 000 eurot ja ideaaljuhul - normaalsel juhul - peaksid sellest 50 000 leidma ise omafinantseeringuks kas laenurahana pangast või omavahenditest, siis investeeringutoetus oleks neile 50 000. Juhul kui nad soovivad omafinantseeringu tasumist vältida, näitavad nad hinda kunstlikult kõrgemana," rääkis ta.

Sellisel juhul näitavad petturid Selli sõnul, nagu maksaks investeering näiteks 200 000 eurot, PRIA maksab sellest kinni 100 000 ning taotleja saabki kogu investeeringu PRIA rahaga tehtud ja väldib omafinantseeringut.

"Selleks, et skeemi üldse teha, peavad tal olema kokkulepped hinnapakkujaga, kes tõenäoliselt hilisemas faasis kannab talle enammakstud summa tagasi ja taotleja on edukalt skeemi lõpetanud," selgitas kontrollosakonna juhataja ja lisas, et enamasti kaasneb sellise skeemitamisega ka käibemaksupettus, sest kõrgemaks valetatud hinnaga tekib võimalus riigilt enammakstud käibemaks tagasi küsida.

Samas on PRIA-l tema sõnul päris head IT-süsteemid, mis teevad automaatselt riskikontrolle, ning teine osa pettusi tuleb välja menetlejate analüüsi või hilisema väljamakseanalüüsi käigus. "PRIA on edasi arenenud viimastel aastatel, leiame päris hästi need tunnused," kinnitas ta.

Selli sõnul näevad nad oma töös aina sagedamini selliseid juriidilisi nõustajaid, masinamüüjaid ja ehitusettevõtteid, kes pakuvad põllumeestele valmisteenust, manipuleerides andmetega nii, et kindlasti toetus saada. Paraku jääb kogu vastutus taotlejale ning see võib halvemal juhul lõppeda kriminaalasjaga.

PRIA esindaja pidas vajalikuks rõhutada, et enamik põllumehi teeb Eestis siiski toetusrahadega häid asju ära ning pettusi paneb toime väike ring isikuid.

Toimetaja: Karin KoppelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema