WHO: rünnakud meditsiinirajatistele on nõudnud kahe aastaga 959 elu ({{commentsTotal}})

Õhurünnaku alla jäänud Aleppo haigla, mida haldas organisatsioon Piirideta Arstid (Medecins Sans Frontieres (MSF)). Autor: Abdalrhman Ismail/Reuters/Scanpix

Viimase kahe aasta jooksul on üle maailma rünnakutes meditsiiniasutustele surma saanud 959 inimest, vigastatuid oli üle 1500, teatas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) neljapäeval.

WHO raport keskendus murettekitavale hoolimatusele, millega valitsused ja relvarühmitused suhtuvad tervishoiuasutuste kaitsmisse sõja olukorras. Seda on tauninud nii inimõigusorganisatsioonid kui ka arstid.

Neljapäeval avaldatud raporti aluseks on WHO uuring, mis hõlmab rünnakuid kogu maailmas. Üksikasjalikult käsitleti 594 rünnakut Lähis-Ida, Aafrika ja teiste maailma piirkondade haiglatele ja kliinikutele aastatel 2014-15, milles hukkus 959 meditsiinitöötajat, tugipersonali liiget, patsienti ja külastajat. Vigastatute arv ulatus üle 1500.

Kõige häirivam on raporti koostajate sõnul asjaolu, et 60 protsendil juhtudest rünnati meditsiinirajatist sihilikult. 20 protsenti pihtasaamistest on juhuslikud ja ülejäänud kordade puhul pole ründamise motiiv teada.

Valitsusväed on teinud 50 protsenti rünnakutest, kolmandik langeb mitteriiklike relvarühmituste arvele ja ülejäänute tegijad on teadmata.

Raportis tuntakse muret selle pärast, et sagenenud on juhtumid, kus "tervishoiu pühadust, õigust tervishoiule ja rahvusvahelist humanitaarseadust" ei austata. "Tulistatakse patsiente haiglavoodites, ähvardatakse, hirmutatakse ja rünnatakse meditsiinitöötajaid, pommitatakse haiglaid."

Haiglate, arstide ja patsientide ründamine on Genfi konventsiooni järgi sõjakuritegu. ÜRO julgeolekunõukogu on rünnakud hukka mõistnud ja nõudnud kõigilt konfliktipooltelt meditsiiniasutuste kaitset.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.