Strelkov kritiseeris Kremlit Savtšenko vabastamise eest ({{commentsTotal}})

"Donetski Rahvavabariigi" endine kaitseminister Strelkov Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Nn Donetski Rahvavabariigi endine "kaitseminister" ning üks Donbassi võitlejate kunagisi liidreid Igor Strelkov kritiseeris teravalt Kremli otsust Ukraina õhuväelane Nadia Savtšenko välja vahetada.

"Üldiselt on selline mulje, et [Vene pool] ei suuda algset probleemi lahendada ning oma otsustusvõimetust üritatakse maha vaikida või varjata mingite väikeste kokkulepetega. Moraalsest vaatevinklist oli vangidevahetus täiesti ebavõrdne. Ma saan aru, et oli vaja vabastada kaks meie sõjaväelast. Paraku ei tähenda nad venelaste jaoks midagi, kuid Savtšenkot esitletakse Ukrainas kui rahvuskangelast, kes võitles Venemaa vastu ja keda Ukraina hätte ei jätnud," selgitas Strelkov gazeta.ru-le ja lisas, et Ukraina võimud saavad nüüd stiimuli "Savtšenko-suguseid veelgi rohkem aretada".

Strelkov rõhutas, et tema arvates tegid Vene võimud nüüd sammu tagasi, sest omal ajal öeldi vangi langenud sõjaväeluurajatest lahti. Kiiev aga midagi sellist Savtšenko puhul ei teinud.

"Seega vahetusest saadavad dividendid on väga erinevad. Ukraina kasutab Savtšenko vabastamist pseudopatriootliku hüsteerikalaine tekitamiseks, kuid Vene võimudele ei jää sellest praktiliselt midagi kätte," sõnas ta.

Putin põhjendas Savtšenkole armu andmist "humanistlike kaalutlustega"

President Vladimir Putin kohtus eile Kremlis Igor Korneljuki ja Anton Vološini sugulastega. Vene ajakirjanikud Korneljuk ja Vološin said surma Ukrainas ning Vene võimud süüdistasid just Nadia Savtšenkot selles, et ta põhjustas miinipildujatule korrigeerijana meeste hukkumise. Nii Savtšenko kui ka Ukraina võimud on selliseid süüdistusi alati eitanud ning advokaadid on juhtinud tähelepanu, et Savtšenko oli meeste surma ajal juba vangistatud.

Varem teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, justkui oleks Putin andnud Savtšenkole armu just seetõttu, et seda palusid Korneljuki ja Vološini lähedased.

Putin selgitas kohtumisel, mida näidati ka Vene televisioonis, et sellised otsused on tingitud eelkõige humanistlikest kaalutlustest ja lootusest, et need sammud aitavad kaasa vastasseisu vähendamisele konfliktitsoonis ning võimaldavad vältida edaspidiseid õudseid ja mittevajalikke ohvreid.

Vangidevahetust oodati juba pikemat aega

Eile leidis aset kauaoodatud vahetus Ukraina ja Venemaa vahel.

Ukraina president Petro Porošenko andis armu kahele Donbassis vangi langenud ja terrorismis süüdi mõistetud Vene sõjaväeluurajale - Jevgeni Jerofejevile ja Aleksandr Aleksandrovile. Venemaa president Vladimir Putin omakorda andis armu Ukraina õhuväelasele ja rahvasaadikule Nadia Savtšenkole.

Kuigi erinevates meediaväljaannetes räägiti vahetusest juba alates hommikust, kinnitasid Porošenko administratsioon ja Kreml selle toimumist alles pärastlõunal. Savtšenko toodi Ukraina presidendi ametilennukiga Doni-äärsest Rostovist Borõspoli lennuväljale, Aleksandrov ja Jerofejev aga toodi Vene lennukiga Kiievist Vnukovo lennuväljale. Väidetavalt tõusid lennukid õhku täpselt samal ajal.

Venemaa ajaleht Kommersant kirjutas, et lõplik kokkulepe, mille kohaselt vahetatakse Savtšenko kahe Vene sõjaväeluuraja vastu, saavutati alles eile toimunud telefonikonverentsil. Läbirääkimised leidsid aset nn Normandia formaadis ehk Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa osalusel. Kokkuleppe sõlmisid Porošenko ja Putin isiklikult.

Sellest, et Savtšenko võidakse Vene eriväelaste vastu välja vahetada, on meedias räägitud juba pikemat aega. Sellekohase ettepaneku tegi president Porošenko kohe pärast seda, kui Vene kohus Rostovi oblasti Donetski kohus 22. märtsil Savtšenko süüdi mõistis ja talle 22 aastat vabadusekaotust määras.

Vene eriväelased on öelnud, et ise pole nad erru läinud

Ukraina võimude kinnitusel olid kapten Jevgeni Jerofejev ja seersant Aleksandr Aleksandrov Vene kindralstaabi luure peavalitsuse (GRU) eriüksuslased, kes langesid eelmise aasta mais Luganski oblastis Ukraina relvajõudude kätte vangi. Ukraina julgeolekuteenistuse SBU andmetel on GRU üksused rotatsiooni korras Ida-Ukrainas tegutsenud alates 2014. aasta aprillist.

Moskva väitel oli aga tegu endiste sõjaväelastega, kes on Ukrainasse sattunud tavaliste kodanikena. Samas tunnistasid mõlemad mehed Kiievi sõjaväehaiglas ajakirjanikele, et ise pole nad erru läinud, ning imestasid, miks Venemaa relvajõud neist sellisel viisil lahti ütlesid.

Käesoleva aasta aprillis mõisteti Jerofejev ja Aleksandrov Ukraina kohtus süüdi terrorismis ning neid karistati kokku 14-aastase vanglakaristusega.

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema