Ossinovski sõnul hakkab Eesti kohtlema üleilmse tubakatööstuse tootearenduse "vilju" sama karmilt nagu tavasigarette ({{commentsTotal}})

Autor: Reuters/Scanpix

Valitsuse kabinetiistungil kiideti heaks tubakaseaduse muudatused, mis näevad muuhulgas ette tubakatoodete väljapaneku piiramist. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski rõhutas, et tubakaseaduse muutmise eesmärk on vähendada Eestis igapäevasuitsetajate hulka ning seega ka suitsetamisega kaasnevaid terviseriske, kahjusid ja kulusid.

Ossinovski sõnul võrdsustatakse kõik uudsed suitsetatavad või mitte-suitsetatavad tubakatooted seaduse tasemel tavaliste sigarettidega. "See puudutab eelkõige e-sigarette aga ka igasuguseid muid tootearenduse valdkondasid," selgitas tervishoiuminister, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Selles globaalses ja väga suures äris tuleb pidevalt turule uusi tooteid, millest aga regulatsioonid maha jäävad," nentis Ossinovski. Seetõttu on valitsus võtnud hoiaku, et kõiki tooteid koheldakse võrdselt. "Muudatus puudutab regulatsiooni toodete märgistamise, müügivõimaluste, alaealistele müügikeeldude ja reklaami osas," täpsustas minister.

Alaealiste kaitsmine läbi rikkujate karistamise

Teine pool muudatustest puudutab alaealiste kaitset, kuna tubakatoodete kättesaadavus noortele on endisel hea, mis on Ossinovski sõnul tõsiseks probleemiks. "Muudatused kohustavad tubakatoodete müüjaid küsima klientidelt dokumenti. Praegune regulatsioon, vaid jätab võimaluse müüjal seda teha," märkis minister.

Ühtlasi lisatakse tubakaseadusele kontrollostude regulatsioon ehk tulevikus on korrakaitsjatel õigus teha kontrolloste poodides, et tuvastada rikkujaid. "Praegu on politseil seaduserikkujatele jälile saada, vaid siis, kui politseiametnik seisab sisuliselt müügitehingu kõrval ja näeb müügiakti, kuid seda tavaliselt ei juhtu," rääkis Ossinovski.

Sigaretid letialuseks kaubaks

Kolmas osa muudatustest, mis on veel valitsuskabinetis arutlusel, puudutab tubakatoodete esitlemist ja väljapanekut kauplustes. "Peamine ettepanek on juba meediast varem läbi käinud ja selleks on suitsupakkide peitmine poodides leti alla ehk klientide vaateväljast eemale. Teine võimalus on keerata tänased sigaretikastid teistpidi," selgitas minister.

Ossinovski sõnul soetatakse sigarette tihti emotsiooni ajel, mistõttu on vaja impulssostude tegemist takistada. "Alaealised aga ka väga paljud juhusuitsetajad teevad kassasse jõudes impulssostu, kuna need tooted on neil vaateväljas," märkis tervishoiuminister.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.