Obama: Talibani uus juht jätkab eesmärkide saavutamiseks vägivalla kasutamist ({{commentsTotal}})

USA president Barack Obama 1. mail 2011 Osama bin Ladeni tabamiseks korraldatud koosolekul. Autor: Pete Souza/Reuters/Scanpix

USA president Barack Obama leiab, et Taliban jätkab uue liidri mulla Haibatullah Akhundzada juhtimisel vägivalla strateegiat, kuna tegemist on Talibani konservatiivsema tiiva liikmega. Samas lisas USA riigipea, et Ühendriigid jätkavad Afganistani hapra demokratiseerumise toetamist ja takistavad Kesk-Aasia riigis ISIS-e tegevuse laienemist.

"Taliban on jätkuvalt organisatsioon, mis näeb enda strateegia ellu viimiseks vägivalda ühe tööriistana. Selle abil proovivad nad saavutada eesmärke ja poliitilist agendat eelkõige Afganistanis," rääkis Obama Jaapanis toimunud G7 riikide kohtumisel, vahendab Reuters.

Ta lisas, et lähitulevikus jätkab Taliban terroriaktide korraldamist ja enesetapurünnakute abil süütute inimeste tapmist. "Meie eesmärk on kindlustada Afganistani põhiseadusliku korra kehtimist ja demokraatia arengut. Lisaks peame jätkama terrorivastaste operatsioonidega, kuna nii juurime Afganistanist välja ISIS-e ja al-Qaeda, kes võib riiki kasutada USA ründamisel baasina," selgitas USA president.

Talibani uue juhi mulla Haibatullah Akhundzada valimine hävitas Barack Obama lootuse, et Afganistani rahukõnelused saaksid alata tema ametiaja jooksul, mis lõppeb käesoleva aasta novembris. USA julgeoleku- ja luurespetsialistide väitel oli tegemist ühe Obama peamise välispoliitilise eesmärgiga.

Lõuna-Afganistanist pärit islamiõpetlane mulla Akhundzada valiti Talibani juhiks tõenäoliselt Pakistanis toimunud šuural, mis korraldati vaid neli päeva pärast eelmise juhi mulla Akhtar Mansouri surma, kes hukkus USA õhuväe droonirünnakus.

Mõned USA ametnikud avaldasid pärast Mansouri surma lootust, et juhi surm avab ukse rahukõnelusteks Talibani ja Afganistani presidendi Ashraf Ghani vahel.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.