Terras: Balti riigid vajavad Patriot-rakette ({{commentsTotal}})

Õhuturbemissiooni rotatsioon Ämaris Autor: Siim Teder, Silver Mikiver (mil.ee)

Balti riigid vajavad Venemaa võimaliku invasiooni tõrjumiseks keskmaa õhutõrje raketisüsteeme Patriot, ütles Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras intervjuus ajalehele Financial Times.

Ajal, mil NATO kaalub ideed paigutada neli pataljoni oma idapoolsetesse liikmesriikidesse, kasvab mure, et sellest meetmest ei piisa usaldusväärseks heidutuseks, hoidmaks ära võimalikku Venemaa agressiooni, märgib leht neljapäeval veebis avaldatud artiklis. Kindralleitnant Terras ütles, et ebapiisav õhutõrjevõimekus on muutnud Balti regiooni haavatavaks Venemaa ootamatule rünnakule.

NATO peab kaaluma sõjalennukite arvu suurendamist regioonis ning kavandama Patriot-rakettide paigutamist. "Me vajame oma kaitsevõime parandamiseks õhutõrjevõimekust," ütles Terras. "Venemaa käitub oportunistlikult. Kui neil avaneb võimaluste aken, siis nad kasutavad selle ära," lisas Eesti kaitseväe juhataja.

NATO liidrid arutavad Ida-Euroopa kaitsevõimekuse tõstmist alliansi eelseisval tippkohtumisel juulis Varssavis. "Balti riike võib vaadata saarena," ütles kindral Terras. "Sulwalki koridor on väike ning seda läbib ainult üks raudtee ja kaks maanteed,"

Alliansi uute pataljonide paigutamine regiooni on esimene jõuline samm, kuid NATO peab arendama sellise A2AD (tõkestatud juurdepääsuga tsooni - toim.) strateegia nagu võimsad maa-õhk tüüpi raketisüsteemid, mida allianss on kartnud, et Venemaa võib regioonis kasutada.

Venemaa raketisüsteemid Kaliningradis on tekitanud "A2AD mulli", mis muudab alliansil oma vägedega manööverdamise piirkonnas raskeks, seda isegi sügaval oma territooriumil, kirjutab leht. Balti riigid ei saa oma A2AD võimekust ise arendada, ütles Terras, lisades, et seda peab tegema NATO. "Vähemalt on meil vaja saada väljaõpe (Patriot rakettide osas) kiiresti ja teada, kuhu need paigutada, kui neid ei saa siia alaliselt nagu see oli Türgis," sõnas ta.

Igasugune selline areng pälviks vihase reageeringu Kremlilt, mis on juba ähvardanud "vastumeetmete" eest ettepanekule paigutada alliansi idapoolsetesse liikmesriikidesse neli pataljoni. "Kõige tähtsam, ükskõik mis ka ei juhtuks, on NATO ühtsus. Meie jaoks on raskuskese ühtsus," lisas Terras. "Ilma selleta me kaotame."

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BNSRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.