Fotod ja video: Obama saabus ajaloolisele visiidile Hiroshimasse ({{commentsTotal}})

{{1464335767000 | amCalendar}}

Barack Obama saabus täna Hiroshimasse, olles esimene USA president, kes linna pärast 1945. aasta tuumapommitamist külastab.

Esmalt külastas Obama Hiroshima rahumemoriaali muuseumit, enne kui läks koos Jaapani peaministri Shinzo Abega rahumemoriaali parki, kus asetasid mälestusmonumendile pärjad, vahendas BBC. Obama kõneles ka mitme tuumapommirünnakus ellujäänuga.

"Surm langes taevast alla ja kogu maailm muutus," ütles Obama pöördumises, märkides, et tuumapommitamine näitas, et inimkonna omanduses on vahendid, et iseend hävitada. Tuumarelvade kohta ütles president, et maailmal peab olema julgust hirmust üle saamiseks ja selleks, et edendada maailma ilma tuumarelvadeta.

Obama ütles, et mälestus Hiroshimast ei tohi kunagi kustuda, kuid ta ei palunud andeks maailma esimese tuumarünnaku eest 1945. aastal.

Obama sõnul tuli ta Hiroshimasse leinama aatomipommi ohvreid. Tema sõnul on meil kõigil ühine vastutus ajalugu otse näkku vaadata ning me kõik peame küsima, mida saaksime teha, et selliseid kannatusi ära hoida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Maailmasõda, mis jõudis oma brutaalse lõpuni Hiroshimas ja Nagasakis, peeti maailma rikkaimate ja võimsaimate riikide vahel. Nende tsivilisatsioonid olid andnud maailmale suurepäraseid linnu, vapustavat kunsti. Nende mõtlejaid levitasid ideed õiglusest ja harmooniast ning tõest. Siiski kasvas sõda välja sellestsamast domineerimisinstinktist, millest ka konfliktid kõige primitiivsemate hõimude vahel," sõnas Obama.

Jaapani peaministri Shinzō Abe sõnul avas Obama pärjapanek uue ajastu Jaapani ja USA suhetes. Ka paljude veel elusolevate tuumarünnakuohvrite sõnul on aastakümneid kestnud ülekohus nüüd lõpuks ometi heastatud.

"Ma olen väga õnnelik, nähes teda siin visiidil. Ta on saatnud meile rahusõnumi minevikust ja täna rakendab ta oma sõnad praktikasse. Pean teda väga teretulnuks," rääkis tuumarünnaku üleelanu Motoko Onoe.

Mitte kõik hirošimalased ja jaapanlased ei suhtunud USA presidendi visiiti aga positiivselt. Neid häirib, et Obama pole ametlikult tuumarünnaku pärast vabandust palunud. Obama sõnul langetasid otsuse tuumarünnakuiks sõjaaegsed riigi- ja armeejuhid, kelle mõtlemine oli sõjaajale omane ning kel oli vaja pikale veninud sõjale lõpp teha. Protestijaile Obama põhjendus veenev ei tundunud ning nad leidsid tema sõnade tagant kurja tagamõtte.

"Muidugi ta ei palu andeks, sest kui ta paluks, ei saaks USA enam iialgi tuumarelva kasutada. Ma usun, et andekspalumisest hoidumine jätab talle võimaluse kasutada tuumarelva tulevikus," ütles üliõpilane Yohei Sakube.

Paljud protestijad leidsid ka, et nii Obama kui Abe sõnad oleksid usutavamad, kui mõlemad loobuksid sellest sõjakusest, mida nii USA kui Jaapan maailmapoliitikas ilmutama kipuvad.

Enne Hiroshimasse jõudmist külastas Obama Iwakuni USA sõjaväebaasi. Baasis ütles Obama, et tema visiit on tunnistus sellest, kuidas "isegi kõige valusamaid lõhesid on võimalik ületada".

Presidendi sõnul on Hiroshima visiit võimalus kinnitada, et USA on pühendunud sellele, et tagada rahu ja julgeolek maailmas, kus tuumarelvad ei ole enam vajalikud.

"Hiroshima meenutab meile, et sõda, ükskõik mis põhjustel või mis riigid selles osalesid, toob kaasa suuri kannatusi ja kaotusi, eelkõige süütutele tsiviilelanikele," kirjutas Obama enne visiiti Asahi ajalehes.

Obama ütles, et USA ja Jaapani liit on maailmas üks tugevamaid ning tema visiit näitab, kuidas "kaks riiki, endised vastased ei saa mitte ainult partneriteks, vaid parimateks sõpradeks".

Maailma esimeses tuumarünnakus 1945. aasta 6. augustil hukkus vähemalt 140 000 inimest. Kaks päeva hiljem heideti tuumapomm Nagasakile, kus hukkus 74 000 inimest.

Paljud USA-s usuvad, et tuumapommi kasutamine oli õige tegu, sest sellega sunniti Jaapan alistuma, mis lõpetas ka Teise maailmasõja.

Ühe ellujäänu tütar, kes mälestusmonumenti külastas, ütles, et kannatused on kandunud edasi järeltulevatele põlvkondadele.

"Ma tahan, et president Obama seda teaks. Ma tahan, et ta mõistaks meie kannatusi," ütles Han Jeong-soon AP-le.

Seiki Sato, kelle isa jäi tuumapommi heitmise tagajärjel orvuks, ütles New York Timesile, et kuigi ka jaapanlased on kogu Aasias kohutavaid tegusid korda saatnud, oli tuumapommi heitmine kurjem tegu.

"Meie, jaapanlased tegime kohutavaid asju kogu Aasias. See on tõsi. Ja meie, jaapanlased peaksime andeks paluma, kuna meil on häbi, aga me pole kõigilt neilt Aasia riikidelt siiralt andeks palunud. Tuumapommi heitmine oli aga tõeliselt kuri tegu," ütles ta.

BBC ajakirjanik John Sudworth ütles, set Obama visiidil on ilmselt strateegiline eesmärk, andes märku tugevnevast liidust Washingtoni ja Tokyo vahel regioonis, mis on mures Hiina sõjalise tugevuse kasvu pärast.

 

 

Toimetaja: Merili Nael, Merit MaaritsKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics