Vene suursaadik süüdistas Taanit vaenulikkuses ja russofoobias ({{commentsTotal}})

Venemaa suursaadik Taanis Mihhail Vanin. Autor: denmark.mid.ru

Venemaa suursaadik Kopenhaagenis Mihhail Vanin süüdistas ajalehele Politiken antud intervjuus Taanit vaenulikkuses ja russofoobias.

Diplomaat tegi avaldused ajal, kui Kopenhaagen on teatanud plaanidest saata Eestisse 150 Taani sõdurit ning NATO-l on Varssavi tippkohtumisel kavas teatada alliansi kohaloleku suurendamisest idatiival, vahendas The Local.

"See on provokatsioon, millele järgneb loomulikult ka Venemaa vastus. Mitte agressiivne vastus, kuid me tugevdame selle tõttu oma kaitsevõimet. Me ei saa sellist NATO sammu toetada. Me peame sulgema selle vaenulikkuse peatüki, kuid seda peab eelkõige ja esimesena tegema Taani pool," rääkis Vanin.

Suursaadik märkis, et Taanil on "Venemaa-vastase käitumise" kohapealt pikk ajalugu.

"Taanil on alati juhtroll Vene-vastastes kampaaniates. Kui käsil on mingi sanktsioonide kehtestamine Venemaa vastu, on Taani alati esimeste seas. Kui teemaks on vägede saatmine Venemaa piiridele, siis on Taani alati eesliinil," selgitas ta. "Kui asi on Venemaaga vaidlemises rahvusvahelistes organisatsioonides, siis on Taani - ma ei ütleks, et vaenlaste - kuid väga vaenulike riikide klubis."

Vanin, kes on olnud Taanis suursaadikuks alates 2012. aastast, on ka varem teravate avaldustega silma paistnud. Näiteks eelmise aasta märtsis kirjutas ta ajalehte Jyllands-Posten arvamusartikli, kus teatas muuhulgas, et Taani on NATO raketikaitsesüsteemiga liitudes teinud endast võimaliku tuumarünnaku sihtmärgi. 2014. aasta detsembris aga kritiseeris ta Taani naaberriiki Rootsit ja mainis, et Stockholmi mured seoses väidetavate Venemaa allveelaevade ja sõjalennukitega on liigse kanepisuitsetamise tagajärg.

Taani välisminister Kristian Jensen ei soovinud suursaadik Vanini värskeid märkusi kommenteerida, kuid on samas öelnud, et Kopenhaagen soovib Moskvaga süvenevate pingete valguses dialoogi taastada.

Nii Taani, Rootsi kui ka Norra eriteenistused on oma aruannetes nimetanud Venemaa agressiivset tegevust üheks suuremaks julgeolekuohuks.

Taani otsus panustada Balti riikide julgeoleku tagamisse on leidnud kajastamist ka Kremli meediakanalites. Näiteks ingliskeelne veebileht Sputnik News pealkirjastas 150 Taani sõdurit puudutava uudise järgmiselt: "Return of the Middle Ages: Danish Soldiers March Back to Estonia" ("Keskaja naasmine: Taani sõdurid marsivad Eestisse tagasi".

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.