Esmatasandi õigusnõustamisele on ette nähtud täiendavalt 700 000 eurot ({{commentsTotal}})

Autor: RIA Novosti/Scanpix

Justiitsministeeriumis arutati ümarlaual õigusabi inimestele kättesaadavamaks muutmise üle. Esmatasandi õigusnõustamise parandamiseks on tuleval aastal ette nähtud täiendavalt 700 000 eurot.

Riik soovib teha esmatasandi õigusabi senisest kättesaadavamaks ka madalama sissetulekuga inimestele ja õigusnõu saamise võimalust tahetakse parandada üle Eesti, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Üks kriitilisemaid kohti on justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul praegu Ida-Virumaa. Esmast juriidilist nõu on tema sõnul tarvis erinevatel puhkudel.

"Näiteks seoses tööõigusega, kui inimene tahab teada, kuidas tal oleks võimalik kaitsta töösuhetes oma õigusi, omandiküsimuses, mis puudutab näiteks korteriühistuga seotud probleeme, küsimuses, mis puudutab näiteks elatisraha taotlemist lapsele, küsimustes, mis puudutavad ka näiteks seda, kuidas käituda riigiga, kui on riigi poolt esitatud mingi haldusettekirjutus. Seetõttu me tahame süsteemi ehitada üles võimalikult paindlikuks, nii et inimene läheks esmatasandi õigusnõustaja juurde, kes selgitaks talle lühidalt, inimlikus keeles, mis on tema võimalused ja siis aitaks ka täita dokumente," selgitas Reinsalu.

Reformiga tahetakse kaaluda ka seda, kas riik ikka peab kriminaalasjade puhul kõigi inimeste õigusabi valimatult kinni maksma.

"Üks suur osa rahast läheb täna näiteks roolijoodikute n-ö valimatule määratud kaitse pakkumisele. Minu hinnangul roolijoodikute määratud kaitse finantseerimine ei peaks kindlasti olema valimatult maksumaksja poolt kinni makstud asi. Kui räägime näiteks varavastastest kuritegudest, siis ka Soomes on võetud see mudel näiteks aluseks, et kui on tegemist ikkagi lihtsa asjaga, kus selle teo asjaolud on tavaloogika järgi inimesele arusaadavad, siis see kaitse pole valimatult talle määratud, vaid ta saab seda erilistel asjaoludel taotleda. Loomulikult on inimesel õigus seda ise kinni maksta, aga niisugust luksuspaketti riik ei paku," rääkis minister.

Esmatasandi õigusnõustamise parandamiseks on tuleval aastal ette nähtud täiendavalt 700 000 eurot. Nüüd on küsimus, kuidas õigusnõustamist kõige mõistlikumalt korraldada.

"Kas selleks läbi viia konkursid MTÜ-dele, et erinevad ühendused hakkaksid õigusnõustamist koostama regioonides või võtab keskse rolli advokatuur enda peale. Need valikud on praegu laual, me oleme paar alternatiivi ette valmistanud ja tahame pidada debatti õigusavalikkusega, erinevate ühendustega, teenuste potentsiaalsete klientidega, kes on ennekõike seotud nii eakate organisatsioonide, puuetega inimeste organisatsioonidega, inimestega, kes kõige rohkem seda õigusabi ise vajavad," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.