"Rahva teenrid": uurimisorganid ei alusta ühtegi asja tühjalt kohalt ({{commentsTotal}})

Kajar Lember.
Kajar Lember. Autor/allikas: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Uurimisorganid ei alusta ühegi asja uurimist tühjalt kohalt ja ilmselt oli ka Kajar Lemberi puhul põhjust seda alustada, leiti Vikerraadio saates "Rahva teenrid".

Kajar Lemberile esitati sel nädalal kahtlustus, et ta on võtnud altkäemaksu seoses Raadi kinnistu arendamisega, avalike tualettide paigaldamisega ja linna raha eraldamisega. Samuti on eeluurimisel selgunud, et Lember võis eraäri ajamisel olla seotud ligi 850 000 euro ulatuses eurotoetuste väljapetmisega.

ERR-i uudistejuht Urmet Kook tõdes raadiosaates, et siiani ei olnud Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) nii suurde skandaali sattunud. Tema sõnul oli huvitav vaadata, kuidas erakond sellises uudses skandaalis käitub.

"Algul oli tunne küll, et ei osata adekvaatselt käituda - kõige tobedam on poliitilisel juhil end sellisel puhul peitu pugeda ja mitte kommenteerida - , aga üsna ruttu õpiti sellest ja järgmisel päeval olid parteijuhid võimelised kaamera ees rääkima," ütles Kook.

"Ja ehkki pärast ülekuulamiselt vabanemist ka Kajar Lember üritas alguses ennast peita, siis lõpuks sai ta aru, et lõputult peita ei saa ning tuli ka kaamera ette ja rääkis. Sellistes olukordades on selline käitumine mõistlik. Aga lõppkokkuvõttes me ei tea kahtlustuse sisu nii täpselt, me aimame, millega võis tegu olla," lisas ta.

Kook märkis, et uurimisorganid ei alusta ühtegi uurimist tühjalt kohalt. "Ju siis oligi mingit põhjust ikkagi seda teha ja alustada. Ma pole nõus, et sel puhul peab rõhutatult ütlema, et asi on alles kahtlustus ja ootame ära, kui asi jõuab kohtusse. Meenutame ka teisi juhtumeid, mis on meil olnud arutlusel ja tuleb poliitikuid võtta ühe pulgaga," arvas ta.

Postimehe arvamustoimetuse juht Neeme Korv meenutas, et ka SDE-l on ajaloos olnud erinevaid skandaalsemaid juhtumeid, näiteks erastamisega seotult, kuid sedalaadi asja mitte.

"Aga mulle meeldis see, et siin ei hakatud kohe tekitama mingitu juttu, mis on aeg-ajalt kõlanud, et tegemist on mingi suure poliitilise kombinatsiooniga. Siin on ikka puhtalt uurimisorganite teema, austagem nende tööd," lisas ta.

Estonian Airi allakäiguahela käivitas majanduskriis ja SAS

Sel nädalal ilmus ka riigikontrolli audit Estonian Airi rahastamise kohta, milles kritiseeritakse toonase valitsuse tööd.

Urmet Kook rääkis saates, et ministrid läksid teadlikult selle peale välja, et võtsid vastu põhimõtteliselt poliitilise otsuse, et Eesti peab olema koht, kus on Tallinnas baseeruv lennufirma.

"See oli kõikide otsuste ja valikute aluseks. Ilmselt siis mingil hetkel hinnati valesti ka seda, kuidas Euroopa Komisjon riigiabi otsuseid võib käsitleda," sõnas Kook.

"Minu jaoks on üks küsimus see, et Euroopa Liidus on täna selge, et Eesti on võrreldes Kesk- ja Lääne-Euroopa riikidega perifeerne koht, aga kui Tallinnale ja sellistele suurtele kesksetele kohtadele, kus on väga suur maht ka taga, kehvitvad ühesugused reeglid, siis minu jaoks on natuke ebaõiglane see olukord. Aga küsimus on selles, kas sellistel puhkudel peab minema teadlikult nende reeglitega vastuollu või peaks üritama neid reegleid muuta," lisas ta.

Koogi sõnul mõistab ta toonase peaministri Andrus Ansipi ja majandusministri Juhan Partsi loogikat, et nad hindasid lennufirma pankrotti minekuga seonduvaid kaudseid kahjusid Eesti majandusele oluliselt suuremaks, kui see otsus, mis Euroopa Komisjonist nende hinnangul oli tulemas.

Tema sõnul ei alanud aga Estonian Airi probleemid pihta majanduskriisist ja SAS-ist.

"Aus oleks öelda, et Estonian Airi jamad ei hakanud siis, kui riik tegid mingid otsused, vaid siis, kui SAS oli selle suuromanik, algas suur majanduskriis ja SAS ei tahtnud enam siia investeerida. Tegelikult algas asi pihta globaalsest majanduskriisist ja SAS-i suhtumisest - see oli kogu selle ahela käivitav koht," selgitas ta.

Saatejuht Aarne Rannamäe märkis aga saates, viidates Andrus Ansipi intervjuule ajalehes Postimees, et riigikontrolli auduti naeruvääristamine pole korrektne.

"Riigikontroll on teinud kogu aeg väga head tööd ja enamasti ei tee poliitikud auditist väljagi, kui poleks ajakirjandust, kes läheb ja pistab neile paberi nina alla. Üldiselt poliitikud riigikontrolli pabereid ei armast ja nendega ei arvesta," rääkis ta.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema