"Olukorrast riigis": Estonian Airi põhihäda oli riigiabi kompetentsi puudus ({{commentsTotal}})

Estonian Airi värvides lennuk Tallinna lennujaamas.
Estonian Airi värvides lennuk Tallinna lennujaamas. Autor/allikas: ERR

Lõppeval nädalal avaldas riigikontroll raporti, mis andis hinnangu Estonian Airi tegevuse lõpetamisele eelnenud poliitilistele otsustele.

Ahto Lobjakas leidis, et Estonian Airi peamiseks hädaks oli riigiabi kompetentsi puudus, kus ametnikud ei suutnud ministrile selgeks teha, et ettevõttesse pumbatud raha tuleb ühel hetkel tagasi võtta, muidu on pankrot ja tegevuse lõpetamine ühel hetkel vältimatu. "Tundus, et keegi ei saanud aru, mida EL-i reeglid lubavad ja mida ei luba," arutles ta.

Andrus Karnau tõdes, et tegemist on väga nukra raportiga ning arvas, et nimemuutuse võttis uus rahvuslik lennukompanii ette üksnes selleks, et keelatud riigiabi juhtum kohe ka Nordicale ei laieneks. "Nordicale pole sõnastatud omaniku ootusi riigi poolt ega ka kinnitatud äriplaani," teatas Karnau.

Saatejuhid võrdlesid Estonian Airi korruptsiooniskandaalist räsitud Tallinna Sadamaga ning leidsid kahes juhtumis olulisi sarnasusi.

"Ka seda ettevõtet on juhitud erakordselt halvasti. Valitsus saaks mingi rahasüsti teha ilma äriplaanita siis, kui on mingi erakorraline olukord. Ministrid on teinud otsuseid olukorras, kus neil ei ole olnud pabereid, mille põhjal otsustada," heitis Karnau ette.

Lobjaka hinnangul jättis riik Tallinna Sadama puhul hindamata korruptsiooni perspektiivi ehk analüüsi, kas ja millistel juhutudel võib korruptsioonirisk ettevõttes realiseeruda.

Nõukogu liikme koht kui autasu

"Mõlemas ettevõttes torkab silma, et keegi ei vastuta selle eest: ei poliitikud ega ükski nõukogu liige," võttis Karnau kokku.

Lobjakat ärritas, et Nordica, kes peaks oma majandustulemused avalikustama tänavu juunis, teatas otsusest teha seda alles järgmisel aastal ning keegi ei pane seda neile ka pahaks.

Karnau tõlgendas seda kui riigipoolset omanikusuhte puudumist, mille üheks hädaks on riigiettevõtete nõukogud, kus liikmesust antakse väljateenitud puhkekohana ning mille liikmetelt midagi sisulist vastu ei oodata.

"See on nagu sinekuuri koht, kuhu määratakse inimesi selle eest, et nad on kas parteile annetanud ja neile meeldib selle ettevõtte nõukogus olla või nad tahavad hankida infot oma eraäride heaks. See ongi halb juhtimine," ütles Karnau. "Ministrid ei kehtesta end omanikuna ja lisaks lasevad nad parteikontorite tagatubadel jagada ettevõtete nõukogu liikemete kohti nagu autasusid selle eest, et parteile on annetatud."

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema