AK leidis Tudulinna vallavanema laudast hooletusse jäetud lambad ({{commentsTotal}})

Ida-Virumaal Tudulinna vallas leidis "Aktuaalne kaamera" hooletusse jäetud lambad, kelle omanikuks on kohalik vallavanem Andrus Toss.

NB! Uudisele lisatud video sisaldab häirivaid kaadreid.

Tudulinna vallavanema laut on küll halvas seisus, kuid ometi elavad seal sees lambad. Nii nagu väitsid "Aktuaalsele kaamerale" kohalikud elanikud, siis on need lambad näljas ja palju on ümbruskonnas korjuseid ja luid, mis vedelevad ümbruskonnas.

Toimetusele tulnud murelik kõne viitas vallavanem Andrus Tossile kuuluvas laudas olevatele kehvadele loomapidamistingimustele, mille tõttu lambad surevad ära ja põllul vedelevad korjused. Helistaja oli ajakirjanikega Tudulinnas kaasas, aga ei soovinud kaamera ette tulla, sest peab vallavanemat muudes tegemistes tubliks meheks.

Tund enne "Aktuaalse kaamera" Tudulinna jõudmist sai vallavanem Toss teada, et Ida-Virumaa veterinaarkeskuseni on jõudnud kaebus seoses tema laudaga. Lauda juures sõitiski ta võttegrupile autoga vastu ja hõikas aknast, et rääkida ta ei soovi, ja ütles, et territooriumil filmimine on keelatud.

Kuivõrd Tossi näol on tegemist vallavanemaga, kelle kohta tulnud kaebused viitavad tõsistele loomapidamisnõuete rikkumisele, siis astus "Aktuaalne kaamera" koos kaebajatega siiski lahti olevast uksest lauta sisse.

Eest leiti näiteks lammas, kes oli nii nõrk ja nii villa alla mattunud, et ta ei suutnud isegi püsti tõusta.

Ametnikud kinnitasid, et tingimused on halvad

Mõne aja pärast jõudsid kohale koos vallavanemaga ka kolm veterinaarameti esindajat, kes kinnitasid, et tingimused, milles loomi peetakse, on halvad.

"See pilt ei olnud kindlasti meeldiv, mis avanes, kui sinna sisse minna. Need ei ole need pidamistingimused, just selles suhtes, et ta peaks olema eelkõige koristatud vähemalt. Aga kui me loomi vaatasime, siis otsest ohtu elule ei ole, aga kindlasti tuleb tegeleda nende pügamisega," nentis Ida-Virumaa veterinaarkeskuse juhataja Helgi Tepper.

"Lambad võiksid olla pügatud rohkem, eks, aga kui me räägime korjustest, siis on raske. Igas loomakasvatuses on alati surnud loomi, minul esineb neid ka ja tänasel päeval ma ei tea, et viimase kuu ajaga oleks ükski loom surnud," rääkis seepeale vallavanem Toss.

Kuigi kaamera ette jäänud loom ei olnud suremas, siis võib selgelt öelda, et ta oli raskustes, pügamata ja näljas või janus.

"Ma saan aru, et tegemist on inimesega, kes väga palju loomakasvatusest väga palju ei tea, eks ju. Kui te vaatate endale näkku, siis mina vaatan ka, et te olete näljas, võrreldes minuga. Selleks et loom oleks normaalses konditsioonis siis ta käibki ja sööbki nii palju, kui ise tahab, uksed on lahti," põhjendas Toss seepeale.

Täpsustavale küsimusele, kuidas on ikkagi lood konkreetse hädas loomaga, vastas vallavanem järgnevalt: "Ta oli selili, lambad lihtsalt vahel keeravad ennast selili. Ja kui 6-7 tunniga jalule ei saa, siis nad surevad. Nagu te näete, see lammas on elus, on ju. Ma arvan, et kas täna õhtul või homme hommikul on tal jälle jalad all ja kõnnib edasi."

"Üldiselt on nii, et kui loom on hädas, siis loomaomanik peab pöörduma loomaarsti poole, kui ta ei oska ise aru saada, mis tal võiks viga olla. Aga antud juhul on tegemist sellega, et loom on pügamata," lisas veterinaarkeskuse juhataja Tepper.

Seega ei saa laudas näguripäevi nägevate lammaste kohta öelda, et neid oleks väärkoheldud - lihtsalt natuke kasin olukord.

Toss ise näeb selle kõige taga aga majanduslikku terminit dumping, kus teda üritatakse lambapidamisest konkurentide poolt välja süüa ümbruskonnas maid ära ostes. "Kui me vaatame ringi, siis see põld ei ole enam minu oma, see põld ei ole enam minu oma ja seal ei ole minu oma. Seega, loomakasvatus on siin lõppenud. See, mida te siin praegu näete, ongi loomakasvatuse lõpp," rääkis ta.

Põõsa alt leiti hunnik villa ja luid

"Aktuaalne kaamera" sõitis aga rohus olevaid jälgi mööda edasi ja viis endaga kaasa ka veterinaarid. Jupp maad eemal, metsatuka sees on kuhi, kus tuli välja, et villa hunniku all on lammaste luukered.

"Ma tean kuidas on, aga meil on kokku lepitud, et paneme kokku ja viime korraga ära. Me ei hakka neid ükshaaval tassima," sõnas seepeale Toss.

Tepperi sõnul tähendab see aga seda, et ei ole täidetud loomsete jäätmete käitlemise nõudeid. "Mis tähendab seda, et jäätmed korjatakse kokku ja viiakse võimalikult väikese viivitusega Väike-Maarjasse."

Omaniku sõnul tulid need luud välja pärast talve lume alt ja kuna tükkigi liha küljes ei olnud, kogus ta need kokku põõsa alla. Enda väitel tõi ta enne veterinaaride tulekut aga siia ainult villa, luud olevat seal juba varasemast ajast.

"Igal juhul on see rikkumine. See tuleb ära likvideerida. Toodi nad siia, millal toodi," lausus ametnik kokkuvõtteks.

"Minu meelest ka see ei oma tähtsust, oluline on see, et ma olen seadust rikkunud ja ma oleks pidanud nad sinna lauda juurde jätma ja presendi peale tõmbama," sõnas omakorda Toss.

Veterinaar- ja toiduameti sõnul tuleb neile sageli kaebusi kasside ja koerte kohta, kuid inimesed ei oska või ei taha teada anda neist juhtumitest, mis puudutavad väärkoheldud põllumajandusloomi, seda peaks aga rohkem tegema.

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema