AK leidis Tudulinna vallavanema laudast hooletusse jäetud lambad ({{commentsTotal}})

Ida-Virumaal Tudulinna vallas leidis "Aktuaalne kaamera" hooletusse jäetud lambad, kelle omanikuks on kohalik vallavanem Andrus Toss.

NB! Uudisele lisatud video sisaldab häirivaid kaadreid.

Tudulinna vallavanema laut on küll halvas seisus, kuid ometi elavad seal sees lambad. Nii nagu väitsid "Aktuaalsele kaamerale" kohalikud elanikud, siis on need lambad näljas ja palju on ümbruskonnas korjuseid ja luid, mis vedelevad ümbruskonnas.

Toimetusele tulnud murelik kõne viitas vallavanem Andrus Tossile kuuluvas laudas olevatele kehvadele loomapidamistingimustele, mille tõttu lambad surevad ära ja põllul vedelevad korjused. Helistaja oli ajakirjanikega Tudulinnas kaasas, aga ei soovinud kaamera ette tulla, sest peab vallavanemat muudes tegemistes tubliks meheks.

Tund enne "Aktuaalse kaamera" Tudulinna jõudmist sai vallavanem Toss teada, et Ida-Virumaa veterinaarkeskuseni on jõudnud kaebus seoses tema laudaga. Lauda juures sõitiski ta võttegrupile autoga vastu ja hõikas aknast, et rääkida ta ei soovi, ja ütles, et territooriumil filmimine on keelatud.

Kuivõrd Tossi näol on tegemist vallavanemaga, kelle kohta tulnud kaebused viitavad tõsistele loomapidamisnõuete rikkumisele, siis astus "Aktuaalne kaamera" koos kaebajatega siiski lahti olevast uksest lauta sisse.

Eest leiti näiteks lammas, kes oli nii nõrk ja nii villa alla mattunud, et ta ei suutnud isegi püsti tõusta.

Ametnikud kinnitasid, et tingimused on halvad

Mõne aja pärast jõudsid kohale koos vallavanemaga ka kolm veterinaarameti esindajat, kes kinnitasid, et tingimused, milles loomi peetakse, on halvad.

"See pilt ei olnud kindlasti meeldiv, mis avanes, kui sinna sisse minna. Need ei ole need pidamistingimused, just selles suhtes, et ta peaks olema eelkõige koristatud vähemalt. Aga kui me loomi vaatasime, siis otsest ohtu elule ei ole, aga kindlasti tuleb tegeleda nende pügamisega," nentis Ida-Virumaa veterinaarkeskuse juhataja Helgi Tepper.

"Lambad võiksid olla pügatud rohkem, eks, aga kui me räägime korjustest, siis on raske. Igas loomakasvatuses on alati surnud loomi, minul esineb neid ka ja tänasel päeval ma ei tea, et viimase kuu ajaga oleks ükski loom surnud," rääkis seepeale vallavanem Toss.

Kuigi kaamera ette jäänud loom ei olnud suremas, siis võib selgelt öelda, et ta oli raskustes, pügamata ja näljas või janus.

"Ma saan aru, et tegemist on inimesega, kes väga palju loomakasvatusest väga palju ei tea, eks ju. Kui te vaatate endale näkku, siis mina vaatan ka, et te olete näljas, võrreldes minuga. Selleks et loom oleks normaalses konditsioonis siis ta käibki ja sööbki nii palju, kui ise tahab, uksed on lahti," põhjendas Toss seepeale.

Täpsustavale küsimusele, kuidas on ikkagi lood konkreetse hädas loomaga, vastas vallavanem järgnevalt: "Ta oli selili, lambad lihtsalt vahel keeravad ennast selili. Ja kui 6-7 tunniga jalule ei saa, siis nad surevad. Nagu te näete, see lammas on elus, on ju. Ma arvan, et kas täna õhtul või homme hommikul on tal jälle jalad all ja kõnnib edasi."

"Üldiselt on nii, et kui loom on hädas, siis loomaomanik peab pöörduma loomaarsti poole, kui ta ei oska ise aru saada, mis tal võiks viga olla. Aga antud juhul on tegemist sellega, et loom on pügamata," lisas veterinaarkeskuse juhataja Tepper.

Seega ei saa laudas näguripäevi nägevate lammaste kohta öelda, et neid oleks väärkoheldud - lihtsalt natuke kasin olukord.

Toss ise näeb selle kõige taga aga majanduslikku terminit dumping, kus teda üritatakse lambapidamisest konkurentide poolt välja süüa ümbruskonnas maid ära ostes. "Kui me vaatame ringi, siis see põld ei ole enam minu oma, see põld ei ole enam minu oma ja seal ei ole minu oma. Seega, loomakasvatus on siin lõppenud. See, mida te siin praegu näete, ongi loomakasvatuse lõpp," rääkis ta.

Põõsa alt leiti hunnik villa ja luid

"Aktuaalne kaamera" sõitis aga rohus olevaid jälgi mööda edasi ja viis endaga kaasa ka veterinaarid. Jupp maad eemal, metsatuka sees on kuhi, kus tuli välja, et villa hunniku all on lammaste luukered.

"Ma tean kuidas on, aga meil on kokku lepitud, et paneme kokku ja viime korraga ära. Me ei hakka neid ükshaaval tassima," sõnas seepeale Toss.

Tepperi sõnul tähendab see aga seda, et ei ole täidetud loomsete jäätmete käitlemise nõudeid. "Mis tähendab seda, et jäätmed korjatakse kokku ja viiakse võimalikult väikese viivitusega Väike-Maarjasse."

Omaniku sõnul tulid need luud välja pärast talve lume alt ja kuna tükkigi liha küljes ei olnud, kogus ta need kokku põõsa alla. Enda väitel tõi ta enne veterinaaride tulekut aga siia ainult villa, luud olevat seal juba varasemast ajast.

"Igal juhul on see rikkumine. See tuleb ära likvideerida. Toodi nad siia, millal toodi," lausus ametnik kokkuvõtteks.

"Minu meelest ka see ei oma tähtsust, oluline on see, et ma olen seadust rikkunud ja ma oleks pidanud nad sinna lauda juurde jätma ja presendi peale tõmbama," sõnas omakorda Toss.

Veterinaar- ja toiduameti sõnul tuleb neile sageli kaebusi kasside ja koerte kohta, kuid inimesed ei oska või ei taha teada anda neist juhtumitest, mis puudutavad väärkoheldud põllumajandusloomi, seda peaks aga rohkem tegema.

Toimetaja: Laur ViirandOtt TänakOtt Tänak
Tänak läheneb Sordole, soomlastel kolmikjuhtimine

Autoralli MM-sarja üheksandal etapil on reedel kavas 12 kiiruskatset. Ralli avakatse võitnud Ott Tänak ja Martin Järveoja (Ford) alustasid päeva liidritena. Päeva viimast ehk 13. kiiruskatset näeb ERR-i spordiportaalis otsepildis, ülekanne algab kell 20.30.

Uuendatud: 15:27 
Hando Sutter ja Andri AvilaHando Sutter ja Andri Avila
Eesti Energia käive kasvas II kvartalis 19%, kasum oli 13 miljonit

Energiaettevõtte teenis teise kvartaliga 13 miljonit eurot puhaskasumit ning esimese poole aastaga kokku 61 miljonit eurot.

Viljandi TulevikViljandi Tulevik

OTSE 19.30: Kas Viljandi Tulevik suudab Levadiat üllatada?

Jalgpalli Premium liiga 21. voorus võtab liigatabeli viimaste hulka kuuluv Viljandi JK Tulevik vastu meistritiitlit jahtiva FC Levadia. Otseülekanne ETV2-s ja ERR-i spordiportaalis algab kell 19.30. Kommenteerib Tarmo Tiisler, stuudiovestlust juhib Aet Süvari.

Prantusmaa president Emmanuel Macroni uutele kodanikele passide andmise tseremoonial Orléans'is 27. juulil.Prantusmaa president Emmanuel Macroni uutele kodanikele passide andmise tseremoonial Orléans'is 27. juulil.
Macron ei taha enam näha tänavatel elavaid migrante

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kinnitas neljapäeval, et tal on kavas drastiliselt lühendada varjupaigataotluste ja migrantidega seotud muude dokumentide menetlemise aga. Samuti lubas ta, et aasta lõpuks ei soovi ta näha ühtegi migranti, kes kuskil tänaval või metsas elab.

Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.
Jalgpalliliit: kultuuri suursündmuse koht on rahvusringhäälingus

Jalgpalliliit toetab järgmise viie aasta jooksul rahvusringhäälingut sihtotstarbelise toetusega summas kuni 950 000 eurot, mille abil omandas ERR Euroopa rahvuskoondiste tippjalgpalli teleõigused kahe MM-turniiri vahelisel perioodil.

Uuendatud: 21:48 
uudised
"Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures."Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures.
Näiliselt arvukais "kaasmaalasi" kaitsvais ühinguis tegutseb käputäis isikuid

Eestis tegutseb arvukalt niinimetatud kaasmaalaste kaitsega tegelevaid mittetulundusühinguid, kelle hulgas on nii maksuvõlglasi kui ka neid, kellele annetuste ja toetustena jõuab aastas üle saja tuhande euro. Lähemalt vaadates ilmneb, et näiliselt suures hulgas ühingutes tegutseb vaid käputäis aktiviste ning kui üks MTÜ satub raskustesse, luuakse kiiresti uus "keha".

Mike Pence 1990. aasta valimiskampaania ajal ja 2016. aastal Trumpi tuuri ajal.Mike Pence 1990. aasta valimiskampaania ajal ja 2016. aastal Trumpi tuuri ajal.
Sissevaade | Kes on Eestit väisav USA asepresident Mike Pence?

Ta on raadiosaate juht, Iiri immigrandi lapselaps, suitsetamise kahjulikkuse eitaja, iseloomutu ja ohutu tasakaal Trumpile, osaliselt abordi keelaja, "kristlane, konservatiiv ja vabariiklane". Kui Donald Trump umbes aasta tagasi kinnitas, et Michael Richard ’Mike’ Pence on tema asepresidendikandidaat, oli USA nõutu. Peale selle, et Indiana kuberner padukonservatiivsete muudatustega palju meedia tähelepanu suutis tõmmata, ei ole ta Washingtonis eduga silma paistnud. Nüüd otsustab ta 45. USA presidendi kõrval maailmapoliitika ja NATO-s käitumise üle.

Kaader videostKaader videost
ERR.ee video | Heidy Purga: Viljandis on mingi teistsugune aura

Neljapäeval stardib Viljandis 25. pärimusmuusika festival, mis toob mitmekesise artistideprogrammi päeval ning uhked järelpeod õhtul. Järelpeo korraldajad Heidy Purga ja Bert Prikenfeld rääkisid Viljandi folgi olulisusest.

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.