Põhja prefekt: internetis petta saanud inimesi on politseil keeruline aidata ({{commentsTotal}})

Internet Exploreri brauser.
Internet Exploreri brauser. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

E-kaubanduse kasvuga pannakse internetikeskkonnas toime järjest rohkem mitmesuguseid süütegusid. Põhja prefekti Kristian Jaani sõnul laekub politseile üle Eesti e-kaubandusega seotud petturluste ja kelmuste kohta neli kuni viis teadet päevas. Rahaline kahju ulatub ligi kolme miljoni euroni aastas.

Kuigi e-kaubandus on mugav viis toolilt tõusmata soetada endale uus telefon, riideese või midagi muud, on risk petta saada alati olemas. Põhja prefekt Kristian Jaani sõnul on ohvreid nii ostjate kui ka müüjate seas, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Tihti võltsitakse maksekorraldusi ehk müüjale saadetakse e-kiri, kus võltsitud maksekorraldusega näidatakse, et raha makstud, kuid tegelikkuses on see dokument petturi poolt arvutis toodetud ja sellega petetakse müüja ära, kes paneb kauba teel," selgitas Jaani.

Lepinguid ei loeta läbi

Tarbijakaitseameti peadirektori Andres Sooniste sõnul moodustavad internetikaubandusega seotud kaebed aasta jooksul laekuvatest kõikidest kaebustest 20 kuni 30 protsenti. Sooniste lisas, et kõige enam tekitab küsimusi fakt, et inimesed ei loe enne nõusoleku või allkirja andmist lepinguid läbi.

"Kui antakse linnukesed mingitele tingimustele või nõustutakse lepingupunktidega, mida loetud ei ole, siis see võib anda pikemas perspektiivis negatiivse tagasiside," möönis Sooniste. Ta märkis, et eelkõige puudutab see manipulatsioone hindade ja hinnapakkumistega.

Lepingu sisuga tutvumise olulisust rõhutab ka prefekt Kristian Jaani. "Kui näiteks nutitelefonid uuendavad oma tarkvara, siis tuleb alati sellega hästi pikk leping kaasa, kus on vaja nõustuda lepingutingimustega. Kui mitu inimest selle lepingu tegelikkuses läbi loevad ja teavad, milliste uute tingimuste ja kohustustega nõustuvad," küsis prefekt.

Ohvreid on raske aidata

Paljud pettuseohvrid pöörduvad oma murega politsei poole, kuid Põhja prefekti väitel on tõenäosus, et ohvrid oma kauba või raha tagasi saavad üldjuhul väike.

"Interneti keskkond pakub anonüümsust, mistõttu tihti näevad korrakaitsjad vaid ühte kasutajanime ja IP-aadressi, mida on väga keeruline tuvastada ning kindla isikuga seostada," rääkis Jaani.

Toimetaja: Allan RajaveeKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics