Putini endine nõunik: Moskva peab võtma Euroopa Liidu suunal uue lähenemise ({{commentsTotal}})

Vene sõjalennukid üle Kremli lendamas.
Vene sõjalennukid üle Kremli lendamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaal on president Vladimir Putini äsjase Kreeka viisidi valguses taas kõneks suhted Euroopa Liiduga. See oli Putini esimene visiit Euroopa Liidu liikmesriiki viimase poole aasta jooksul. Teiseks mõjutab arutelu muidugi Euroopas peatselt langetatav otsus Venemaa vastaste sankstioonide kohta, sest nii Moskva kui ka Brüssel ootavad nende pikendamist.

President Putin võttis sel nädalavahetusel toimunud Kreeka visiidi eel aega, et kirjutada Kreeka ajalehe Katemerini pikem arvamusartikkel Venemaa ja Euroopa Liidu suhtest. Vene riigipea hinnangul on suhted ristteel ja Moskva on põhimõtteliselt huvitatud nende edendamisest, kuid vaid juhul, kui see toimuks võrdsetel alustel ja selle eesmärk oleks tõeline partnerlus, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Putini hinnangul võiksid EL ja Venemaa teha koostööd alates viisarežiimi liberaliseerimisest kuni energeetikaalase liidu loomiseni. Samas ei näe Vene president EL-i liidrite valimisolekut koostöö kursi võtmiseks. Putini väitel aga pole probleeme, mida ei saaks lahendada.

Kreekas kuulis Putin väga Venemaa sõbralikke avaldusi, sest näiteks peaminister Alexis Tsipras märkis Vene presidendiga antud ühisel pressikonverentsil, et Euroopa tulevikku ei saa ette kujutada ilma Venemaata.

Uus lähenemine on vajalik ja võimalik

Venemaa edasisest võimalikust kursist Euroopa suunal on viimastel päevadel kirjutanud ka üks Putini välispoliitika varasemaid mõjutajaid Sergei Karaganov. Temalt pärineb Venemaa kunagine doktriin, et lähivälismaal elavad venelased saavad peamisteks Moskva mõjuvõimu tagajateks neis maades.

Hinnates Moskva välispoliitikat nüüd 25 aastat pärast Nõukogude Liidu lagunemist märgib ta riiklikus ajalehes Russiskaja Gazeta, et Venemaa peab oma välissuhtluses vaatama eelkõige itta ja tugevdama Euraasia liitu, kus mängib Venemaa tugevat rolli.

Ent Euraasia ja Euroopa Liidu vahelise võimaliku dialoogi suhtes on ta pessimistlik. "Lähima kümne aasta jooksul tuleb lähtuda sellest, et Euroopa pole meile enam eeskujuks aga ka mitte ohuks. Uus lähenemine oleks soovitatav ja isegi ka võimalik, kuid esialgu jäävad suhted sama jäätunuks kui varasemalt," kirjutas Karaganov.

Sama ennustas ka mõne nädala eest Tallinnas käinud Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans, kelle sõnul ei hakka midagi paranema enne, kui Venemaa võtab tõsiselt Ida-Ukrainas toimuva kohta käivaid Minski kokkuleppeid.

Toimetaja: Allan RajaveeKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics