Putini endine nõunik: Moskva peab võtma Euroopa Liidu suunal uue lähenemise ({{commentsTotal}})

Vene sõjalennukid üle Kremli lendamas. Autor: Reuters/Scanpix

Venemaal on president Vladimir Putini äsjase Kreeka viisidi valguses taas kõneks suhted Euroopa Liiduga. See oli Putini esimene visiit Euroopa Liidu liikmesriiki viimase poole aasta jooksul. Teiseks mõjutab arutelu muidugi Euroopas peatselt langetatav otsus Venemaa vastaste sankstioonide kohta, sest nii Moskva kui ka Brüssel ootavad nende pikendamist.

President Putin võttis sel nädalavahetusel toimunud Kreeka visiidi eel aega, et kirjutada Kreeka ajalehe Katemerini pikem arvamusartikkel Venemaa ja Euroopa Liidu suhtest. Vene riigipea hinnangul on suhted ristteel ja Moskva on põhimõtteliselt huvitatud nende edendamisest, kuid vaid juhul, kui see toimuks võrdsetel alustel ja selle eesmärk oleks tõeline partnerlus, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Putini hinnangul võiksid EL ja Venemaa teha koostööd alates viisarežiimi liberaliseerimisest kuni energeetikaalase liidu loomiseni. Samas ei näe Vene president EL-i liidrite valimisolekut koostöö kursi võtmiseks. Putini väitel aga pole probleeme, mida ei saaks lahendada.

Kreekas kuulis Putin väga Venemaa sõbralikke avaldusi, sest näiteks peaminister Alexis Tsipras märkis Vene presidendiga antud ühisel pressikonverentsil, et Euroopa tulevikku ei saa ette kujutada ilma Venemaata.

Uus lähenemine on vajalik ja võimalik

Venemaa edasisest võimalikust kursist Euroopa suunal on viimastel päevadel kirjutanud ka üks Putini välispoliitika varasemaid mõjutajaid Sergei Karaganov. Temalt pärineb Venemaa kunagine doktriin, et lähivälismaal elavad venelased saavad peamisteks Moskva mõjuvõimu tagajateks neis maades.

Hinnates Moskva välispoliitikat nüüd 25 aastat pärast Nõukogude Liidu lagunemist märgib ta riiklikus ajalehes Russiskaja Gazeta, et Venemaa peab oma välissuhtluses vaatama eelkõige itta ja tugevdama Euraasia liitu, kus mängib Venemaa tugevat rolli.

Ent Euraasia ja Euroopa Liidu vahelise võimaliku dialoogi suhtes on ta pessimistlik. "Lähima kümne aasta jooksul tuleb lähtuda sellest, et Euroopa pole meile enam eeskujuks aga ka mitte ohuks. Uus lähenemine oleks soovitatav ja isegi ka võimalik, kuid esialgu jäävad suhted sama jäätunuks kui varasemalt," kirjutas Karaganov.

Sama ennustas ka mõne nädala eest Tallinnas käinud Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans, kelle sõnul ei hakka midagi paranema enne, kui Venemaa võtab tõsiselt Ida-Ukrainas toimuva kohta käivaid Minski kokkuleppeid.

Toimetaja: Allan RajaveeTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.