Jüri Saar: erakonnal puudub võimalus kontrollida liikmete karistatust ({{commentsTotal}})

Jüri Saar Autor: ERR

Vabaerakonna juhatuse liige ja Tartu ülikooli kriminoloogia professor Jüri Saar ütles, et erakonnal puudub võimalus kontrollida seda, kas liikmed ja liikmeks soovijad on kriminaalkorras karistatud.

"Erakonnal kui mittetulundusühingul ei ole tegelikult mitte mingisuguseid legaalseid võimalusi enda liikmete tausta kontrollida. See on ebaseaduslik," ütles Saar Vikerraadio saates "Uudis +".

Põhjalikud taustakontrollid hakkavad Saare sõnul siis, kui inimene satub tööle mingile positsioonile kuskil riigiametis.

"Kui inimene esitab avalduse astuda erakonna liikmeks, mida me siis teha saame? Me saame küsida, kas sul on praegu kehtiv karistus. Kui lugeda karistusregistri seadust, ei ole mitte kellelgi õigust nõuda inimese käest, et ta vastaks sellele küsimusele ausalt," ütles Saar.

"Eks selline ebameeldiv üllatus on ikka, kui niisuguseid inimesi sisse satub," kommenteeris ta.

Saar selgitas, et tavaliselt on igal liikmeks astujal kindel soovitaja.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, et partei asutamise liikmepiiri püüdes värbas Vabaerakond ka kriminaalkorras karistatuid ning 700 liikmega Vabaerakonnas on selliseid inimesi praegu 30.

Saar ei osanud vastata küsimusele, kas ca 30 kriminaalkorras karistatud inimese kuulumine erakonda on paratamatus.

"Ühesõnaga - ma ei tea. Ma küsiksin hoopis Eesti Päevalehe käst, mis andmed need üldse sellised on ja kust need pärit on, sest tegelikult on karistusregistri kasutamine, sinna järelpärimiste tegemine on väga täpselt seadusega reguleeritud," märkis Saar.

Saar ütles, et kindlasti ei saa Eesti Päevaleht esitada karistusregistrile nimekirja 700-st Vabaerakonna liikmest ja küsida, kes neist on karistatud ja kes ei ole. "Raske on ette kujutada, kuidas Eesti Päevaleht seaduslikul viisil võis saada," sõnas Saar.

Täna viskas Vabaerakond enda ridadest välja seksuaalkuriteos karistatud Rivo Aosaare. Saar ei osanud öelda, mis saab ülejäänud 29 kriminaalkorras karistatud erakonna liikmest. "Mingit sellist poolautomaatset tagaajamist ja massiväljaviskamist ma ei tahaks näha meie erakonnas. Ma tahaksin näha seda, et me vaatame rahulikult järgi, võtame inimestega ühendust," rääkis Saar.

Saar arvas, et näiteks nooruses sooritatud kuritegu ei tohiks takistada kodanikul hiljem poliitilises elus osaleda ja olla mõne erakonna liige.

"Mina küll ei ütleks, et inimesele pärast ühekordset rikkumist, et sa ei kõlba erakonna liikmeks. Inimesed muutuvad, inimesed saavad paremaks. Ei saa inimesele sellist eluaegset templit külge panna," lausus ta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.