Jüri Saar: erakonnal puudub võimalus kontrollida liikmete karistatust ({{commentsTotal}})

Jüri Saar
Jüri Saar Autor/allikas: ERR

Vabaerakonna juhatuse liige ja Tartu ülikooli kriminoloogia professor Jüri Saar ütles, et erakonnal puudub võimalus kontrollida seda, kas liikmed ja liikmeks soovijad on kriminaalkorras karistatud.

"Erakonnal kui mittetulundusühingul ei ole tegelikult mitte mingisuguseid legaalseid võimalusi enda liikmete tausta kontrollida. See on ebaseaduslik," ütles Saar Vikerraadio saates "Uudis +".

Põhjalikud taustakontrollid hakkavad Saare sõnul siis, kui inimene satub tööle mingile positsioonile kuskil riigiametis.

"Kui inimene esitab avalduse astuda erakonna liikmeks, mida me siis teha saame? Me saame küsida, kas sul on praegu kehtiv karistus. Kui lugeda karistusregistri seadust, ei ole mitte kellelgi õigust nõuda inimese käest, et ta vastaks sellele küsimusele ausalt," ütles Saar.

"Eks selline ebameeldiv üllatus on ikka, kui niisuguseid inimesi sisse satub," kommenteeris ta.

Saar selgitas, et tavaliselt on igal liikmeks astujal kindel soovitaja.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, et partei asutamise liikmepiiri püüdes värbas Vabaerakond ka kriminaalkorras karistatuid ning 700 liikmega Vabaerakonnas on selliseid inimesi praegu 30.

Saar ei osanud vastata küsimusele, kas ca 30 kriminaalkorras karistatud inimese kuulumine erakonda on paratamatus.

"Ühesõnaga - ma ei tea. Ma küsiksin hoopis Eesti Päevalehe käst, mis andmed need üldse sellised on ja kust need pärit on, sest tegelikult on karistusregistri kasutamine, sinna järelpärimiste tegemine on väga täpselt seadusega reguleeritud," märkis Saar.

Saar ütles, et kindlasti ei saa Eesti Päevaleht esitada karistusregistrile nimekirja 700-st Vabaerakonna liikmest ja küsida, kes neist on karistatud ja kes ei ole. "Raske on ette kujutada, kuidas Eesti Päevaleht seaduslikul viisil võis saada," sõnas Saar.

Täna viskas Vabaerakond enda ridadest välja seksuaalkuriteos karistatud Rivo Aosaare. Saar ei osanud öelda, mis saab ülejäänud 29 kriminaalkorras karistatud erakonna liikmest. "Mingit sellist poolautomaatset tagaajamist ja massiväljaviskamist ma ei tahaks näha meie erakonnas. Ma tahaksin näha seda, et me vaatame rahulikult järgi, võtame inimestega ühendust," rääkis Saar.

Saar arvas, et näiteks nooruses sooritatud kuritegu ei tohiks takistada kodanikul hiljem poliitilises elus osaleda ja olla mõne erakonna liige.

"Mina küll ei ütleks, et inimesele pärast ühekordset rikkumist, et sa ei kõlba erakonna liikmeks. Inimesed muutuvad, inimesed saavad paremaks. Ei saa inimesele sellist eluaegset templit külge panna," lausus ta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema