Seksuaalset ahistamist puudutavate avalduste arv on Soomes märkimisväärselt tõusnud ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Soomes on üha rohkem inimesi, kelle sõnul on nad langenud seksuaalse ahistamise ohvriks. Politseijuht Seppo Kolehmainen kommenteeris, et algaval suvel peab olema korrakaitsjaid rohkem näha nii linnatänavatel kui ka avalikel üritustel, kus oht ahistamise sihtmärgiks sattuda on suurem.

Alates eelmise aasta sügisest on seksuaalset ahistamist puudutavate avalduste arv märkimisväärselt tõusnud. Kevadel on avalduste arv küll mõnevõrra langenud, kuid endiselt laekub ühes kuus politseile kümneid avaldusi, vahendas Yle.

Seksuaalne ahistamine, sealhulgas ebaviisakas ligitikkumine ja käperdamine, sätestati Soomes eraldi kuriteona 2014. aasta septembris. Sellest ajast saadik on nimetatud seadusesätte alusel tehtud rohkem kui 500 avaldust. Esialgu sai politsei ühes kuus keskmiselt 20 kuriteoteadet, kuid alates eelmise aasta oktoobrist tõusis mõnel kuul avalduste arv üle 50.

Käesoleva aasta nelja esimese kuu jooksul on korrakaitsjad seksuaalse ahistamise asjus saanud ligi 170 avaldust. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on avalduste arv kasvanud kolm korda.

Soomlasi ja välismaalasi on kahtlustatute seas võrdselt

Võimalik on ka see, et ühiskonnas puhkenud arutelu seksuaalse ahistamise teemal on mõjunud ka kuriteoavalduste arvule.

"Ma ei oska seda küll täpselt öelda. Loodetavasti on selle nähtuse suurem avalikuks tulek ja see, et selle puhul pole midagi vaja salajas hoida, andnud inimestele julguse teatada sellest alati, kui sellised asjaolud ilmnevad," märkis politseijuht Seppo Kolehmainen.

Kolehmainen rõhutas, et varjupaigataotlejatega seotud kahtlused pole kuriteoteadete sagenemise ainus põhjus.

"Need pole ainult varjupaigataotlejatega seotud juhtumid, kuigi ka neid on nende juhtumite hulgas. Senine statistika näitab, et seksuaalse ahistamise juhtumitest umbes pool sooritatakse põliselanikkonna poolt ning pool välismaise taustaga inimeste poolt. Selles statistikas pole varjupaigataotlejaid eraldi välja toodud, vaid kõik on üheskoos," selgitas ta.

Välismaalaste osakaal on kasvanud, sest eelmise aasta jaanuarist aprillini oli veerand juhtumitest selliseid, kus kahtlustatavaks oli välismaise taustaga inimene. Käesoleva aasta samal perioodil aga moodustasid välismaise taustaga inimesed kahtlustatavatest poole ehk neid oli sama palju kui soomlasi.

Politsei peab olema nähtaval

Politseijuht Kolehmainen soovib, et teadmine seksuaalse ahistamise kuritegeliku olemuse kohta ning politsei aktiivne sekkumine annavad saabuval suvel juba tulemusi.

"Isiklikult ma loodan, et nende tegude arv ei kasva," sõnas ta ja avaldas lootust, et politsei ennetustöö kannab vilja.

Toimetaja: Laur ViirandJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema