Eritribunal mõistis Tšaadi eksdiktaatori eluks ajaks vangi ({{commentsTotal}})

Tšaadi eksdiktaator Hissène Habré 2015. aastal Senegalis kohtusaalis. Autor: AFP/Scanpix

Senegalis asuv eritribunal mõistis Tšaadi eksdiktaatori Hissène Habré' süüdi inimsusevastastes kuritegudes ja vägistamises ning määras talle eluaegse vangistuse.

"Hissène Habré - see kohus mõistab teid süüdi inimsusevastastes kuritegudes, vägistamises, orjanduses ja inimröövis," ütles erikohtu president Gberdao Gustave Kam.

Aafrika Liidu eestvõttel ja Senegali heakskiidul loodud eritribunali otsus on esimene, milles üks riik on inimsusevastastes kuritegudes süüdi mõistnud teise riigi endise juhi.

Habré keeldus kohtu poole pöördumast, sest ei tunnista selle võimu.

Habré'd süüdistatakse Tšaadis aastatel 1982-1990 toime pandud sõjaroimades, inimsusevastastes kuritegudes ja piinamises. Inimõigusorganisatsioonide hinnangul tapeti tema võimu ajal 40 000 režiimi oponenti ja rivaalitsevate etniliste rühmituste esindajat.

Habré' advokaadid väitsid, et ta polnud toimuvatest rikkumistest teadlik.

Habré haaras Tšaadis võimu 1982. aastal ning püsis võimu juures 1990. aastani, mil ta kukutati praeguse presidendi Idriss Déby' poolt.

Hissène Habré 1983. aastal. (Joel Robine/AFP/Scanpix)

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.