Venemaa tahab hakata igal aastal Kuu peale lendama ({{commentsTotal}})

Plaanitav kosmoseaparaat Federatsija, varem kandnud ka nime PPTS (Perspektivnaja Pilotirujemaja Transportnaja Sistema). Autor: Wikimedia Commons

Venemaa kavatseb alustada 2025. aastal regulaarseid mehitatud lende Kuule või selle lähistele. Lennud, millest osa sisaldaksid ka Kuu pinnale maandumist, leiaks aset üks või kaks korda aastas ning selliseid missioone jätkataks 15 aastat järjest, väitis allikas uudisteagentuurile TASS.

Proovilend mehitamata kosmosesõidukiga leiaks praeguste plaanide kohaselt aset 2021. aastal, esimene mehitatud lend aga kaks aastat hiljem, vahendasid Yle, TASS, Lenta jt.

Uut tüüpi ja korduvalt kasutatav mehitatud kosmoseaparaat on Venemaa riigiettevõttel Roskosmos veel valmis ehitamata, kuid nimi on sellel juba olemas - Federatsija (Федерация). Lisaks Kuule lendamisele hakkaks Federatsija asendama ka kosmoseaparaati Sojuz, mille abil hoitakse ühendust Rahvusvaheline Kosmosejaamaga (ISS).

Federatsijat, kus on ruumi 4-6 kosmonaudile, hakatakse Venemaal ettevõtte RKK Energia poolt ehitama käesoleva aasta suvel.

Energia esindaja Juri Makušenko sõnul käivad praegu läbirääkimised ka USA Riikliku Aeronautika- ja Kosmosevalitsuse esindajatega, et järgmise aastakümne lõpuks rajada Kuu orbiidile uus ühine kosmosejaam.

Analüütikute hinnangul on Venemaa plaanid väga lennukad, eriti arvestades viimastel aastatel riigi kosmoseprogrammi tabanud tagasilööke. Näiteks eelmisel kuul kritiseeris president Vladimir Putin teravalt Roskosmose juhte seoses vigadega, mis tulid välja uue Vostotšnõi kosmodroomi esimese raketistardi ajal. Vene meedia teatel sai erilise peapesu osaliseks kosmose- ja kaitsetööstust kureeriv asepeaminister Dmitri Rogozin.

Rogozin tunnistas eelmisel nädalal, et Vene kosmosetööstus jääb USA omast maha

Kusjuures Rogozin pälvis eelmisel nädalal palju tähelepanu, kui ta teatas avalikult, et Venemaa kosmosetööstus jääb USA omast umbes üheksakordselt maha. Isegi, kui senist tootlikkust kahekordistada, ei jõuaks ameeriklastele ikkagi järele, nentis ta. Olukorra parandamiseks tuleks aga Rogozini arvates vähendada mõttetut bürokraatiat ning tõhustada otsustusprotsessi.

Rogozin on oma poliitikukarjääri jooksul esinenud tihti ootamatute või teravate avaldustega. Näiteks kosmose teemal sai 2014. aastal palju vastukaja tema soovitus, et Venemaa vastu sanktsioone kehtestanud lääneriigid võivad edaspidi saata oma astronaute Rahvusvahelisse Kosmosejaama batuudi abil.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.