Venemaa tahab hakata igal aastal Kuu peale lendama ({{commentsTotal}})

Plaanitav kosmoseaparaat Federatsija, varem kandnud ka nime PPTS (Perspektivnaja Pilotirujemaja Transportnaja Sistema).
Plaanitav kosmoseaparaat Federatsija, varem kandnud ka nime PPTS (Perspektivnaja Pilotirujemaja Transportnaja Sistema). Autor/allikas: Wikimedia Commons

Venemaa kavatseb alustada 2025. aastal regulaarseid mehitatud lende Kuule või selle lähistele. Lennud, millest osa sisaldaksid ka Kuu pinnale maandumist, leiaks aset üks või kaks korda aastas ning selliseid missioone jätkataks 15 aastat järjest, väitis allikas uudisteagentuurile TASS.

Proovilend mehitamata kosmosesõidukiga leiaks praeguste plaanide kohaselt aset 2021. aastal, esimene mehitatud lend aga kaks aastat hiljem, vahendasid Yle, TASS, Lenta jt.

Uut tüüpi ja korduvalt kasutatav mehitatud kosmoseaparaat on Venemaa riigiettevõttel Roskosmos veel valmis ehitamata, kuid nimi on sellel juba olemas - Federatsija (Федерация). Lisaks Kuule lendamisele hakkaks Federatsija asendama ka kosmoseaparaati Sojuz, mille abil hoitakse ühendust Rahvusvaheline Kosmosejaamaga (ISS).

Federatsijat, kus on ruumi 4-6 kosmonaudile, hakatakse Venemaal ettevõtte RKK Energia poolt ehitama käesoleva aasta suvel.

Energia esindaja Juri Makušenko sõnul käivad praegu läbirääkimised ka USA Riikliku Aeronautika- ja Kosmosevalitsuse esindajatega, et järgmise aastakümne lõpuks rajada Kuu orbiidile uus ühine kosmosejaam.

Analüütikute hinnangul on Venemaa plaanid väga lennukad, eriti arvestades viimastel aastatel riigi kosmoseprogrammi tabanud tagasilööke. Näiteks eelmisel kuul kritiseeris president Vladimir Putin teravalt Roskosmose juhte seoses vigadega, mis tulid välja uue Vostotšnõi kosmodroomi esimese raketistardi ajal. Vene meedia teatel sai erilise peapesu osaliseks kosmose- ja kaitsetööstust kureeriv asepeaminister Dmitri Rogozin.

Rogozin tunnistas eelmisel nädalal, et Vene kosmosetööstus jääb USA omast maha

Kusjuures Rogozin pälvis eelmisel nädalal palju tähelepanu, kui ta teatas avalikult, et Venemaa kosmosetööstus jääb USA omast umbes üheksakordselt maha. Isegi, kui senist tootlikkust kahekordistada, ei jõuaks ameeriklastele ikkagi järele, nentis ta. Olukorra parandamiseks tuleks aga Rogozini arvates vähendada mõttetut bürokraatiat ning tõhustada otsustusprotsessi.

Rogozin on oma poliitikukarjääri jooksul esinenud tihti ootamatute või teravate avaldustega. Näiteks kosmose teemal sai 2014. aastal palju vastukaja tema soovitus, et Venemaa vastu sanktsioone kehtestanud lääneriigid võivad edaspidi saata oma astronaute Rahvusvahelisse Kosmosejaama batuudi abil.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics