Digipädevuse mudel määrab õpilaste digioskused ja -teadmised ({{commentsTotal}})

Ekspertide töö tulemusena on valminud mudel, millele peavad vastama õpilaste digioskused ja -teadmised erinevates vanuseastmetes.

Riiklikus õppekavas on digipädevus sõnastatud ühe üldpädevusena. Seega on koolide kohustus õpilaste digitaalseid oskusi arendada. Digipädevuse mudel annab aimu, millised on lapsele vajalikud teadmised ja oskused digitaalses maailmas toimetulemiseks, võimaluste kasutamiseks ja probleemide vältimiseks, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Digipädevuse mudelis on kirjeldatud viit peamist oskust, millele koolid tähelepanu võiks pöörata: info kasutamine, suhtlemine, sisuloome, turvalisus ja probleemilahendus.

Haridusministeeriumi e-teenuste osakonna juhataja Andres Ääremaa toonitab neist kahte

"Üks hästi oluline peatükk digipädevuses on sisuloome - kuidas uut teadmist luua ja ise edasi arendada. Selle alateemad on näiteks autoriõigus, ei saa üle ega ümber ka programmeerimisest, mis on üks hinnatav oskus. Samuti turvalisus, kindlasti on hästi oluline, et õpilane oskaks oma seadmeid ja isikuandmeid kaitsta, et ta oskaks oma rühile ja silmadele tähelepanu pöörata jne," rääkis Ääremaa.

Kuna õpilased erinevad oma digioskuste poolest, toimub mudeli järgi digipädevuste arendamine neljas etapis. Mida lähemale gümnaasiumi lõpule, seda spetsiifilisemaid teadmisi ja oskusi oodatakse.

"Esimeselt tasemel näiteks autorõiguste osas peab õpilane oskama arvestada sellega, et internetist kättesaadav materjal võib olla autoriõigustega kaetud ja siis peaks küsima muudatuste tegemiseks autorilt luba. Näiteks 12. klassi lõpus peab õpilane arvestama ja oskama arvestada erinevate õppetöös ja igapäevaelus ette tulevate litsentsitingimustega programmide ja rakenduste kohta ning peaks oskama vajadusel ka ise enda tehtud digitaalset sisu litsenseerida ehk oskama valida korrektse autorilitsentsi tingimuse," selgitas Ääremaa.

Tartu Tamme kooli direktori Vallo Reimaa sõnul on mudeli näol tegemist järjekordse normatiivse dokumendiga. Reimaa sõnul tuleb mudeli kasutuselevõtmisel kõigepealt tagada, et kõikidel koolidel oleks digipöördeks võrdsed võimalused

"Praegu on suur projekt käimas, et kõik Tartu koolid saaksid juhtmevaba internetiühenduse. Võib osta ka koolidele tahvelarvuteid, aga kui ühendused on halvad, siis kasutegur on ka poolik," tõdes ta.

Samuti tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata eeldusoskuste arendamisele, selleks et digipädevuse peamisi punkte arendama hakata.

"Siin on oluline teadvustada, et laps võib olla suur osa päevast infomaailmas, kuid tegelikult ta ei oska sisuliselt selle valdkonna võimalusi kasutada. Isegi Wordi ei oska kasutada, sest ta on lihtsalt suhtlusvõrgustikes," rääkis Reimaa.

Ääremaa sõnul on riigil plaanis alates ülejärgmisest õppeaastast viia läbi koolides ka digipädevuse tasemetöid, et teadmistest ja oskustest koolidele ja õpilastele selgem pilt anda.

Toimetaja: Merili NaelJuncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.
Margus Tsahkna: ma ei välista uue erakonna loomist

IRL-i eelmine esimees, äsja parteist lahkunud Margus Tsahkna kinnitab, et ta jätkab poliitikas ning ei välista uue erakonna loomist.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics