Kümnete koolide töökuulutused tekitavad võltsi mulje pedagoogipõuast ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Igal kevadel ilmub ridamisi tööpakkumisi õpetajate leidmiseks ja see võib tekitada tunde, et Eestist on pedagoogid kohe otsa lõppemas, tegelikkuses on aga suure osa kuulutuste põhjuseks nõue ka paari ainetunni täitmiseks avalik konkurss välja kuulutada.

Haridus- ja teadusministeeriumi õpetajaosakonna juhataja Kristi Mikiver selgitas ERRi raadiouudistele, et ka juhul, kui koolis on vaja anda kaks poiste tööõpetuse tundi, peab selleks tegema avaliku konkursi, kuigi majas on olemas inimene, kes on valmis koormuse endale võtma.

"Selliseid otsepakkumisi teha ei saa ja seetõttu see moonutab oluliselt ka tegelikku vajadust, meil jääb kevaditi tunne, just nagu oleks väga palju õpetajaid puudu," ütles ta.

Läänemaa koolides praegu tõsist õpetajatekriisi ei ole. Kõik kohad on enam-vähem täidetud, kuid eriti reaal- ja loodusainete puhul on varasematel aastatel olnud töötajate leidmine väljakutse ja seda eriti väiksemates koolides. Lihula gümnaasiumi direktor Janar Sõber sõnas, et keeruliseks tegi selle ka asjaolu, et pole võimalik pakkuda täiskoormust, mida noor ja pere ülalpidav õpetaja vajab.

"Põhikooli kolmas aste on selline vanus, kus on tunde paar tükki nädalas. Kui paralleelklassi pole, jääb koormus õpetajale väga väikeseks. Oleks hea, kui on mitme eriala inimene, et kui on loodusained, siis ta ongi võimeline õpetama geograafiat, keemiat ja bioloogiat. Siis oleks täiskoht pakkuda," lausus Sõber.

Mikiveri sõnul on sellele probleemile tulevikus leevendust loota, sest Eestis panustatakse õpetajahariduses järjest enam mitmekesisusele. Lisaks võiksid olemasolevad õpetjad mõelda täiendkoolitustele, kus nad omandaksid veel mõne aine õpetamise oskuse.

"Näiteks tuues Soome õpetajakoolituse, mis on ju väga mainekas, siis seal ei lõpeta keegi õpetajaks õppimist, ilma et tal oleks kompetents anda vähemalt kaht ainet," märkis ta.

Lääne maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja asetäitja Anneli Vaarpuu sõnul on Läänemaa hariduse jaoks tõsine probleem hoopis puudus tugispetsialistidest nagu logopeedid.

"Puudu on neid olnud meil juba viimastel aastatel, aga sel aastal on otsustanud üsna mitu logopeedi minna väljateenitud pensionile ja neist jäävad augud on väga sügavad," nentis ta.

Vaarpuu sõnul on logopeedide leidmine aineõpetajatest keerulisem ka selle tõttu, et täiskohaga töötades jääb nende palganumber sageli mitmesaja euro võrra väiksemaks kui õpetajal.

Eesti üldhariduskoolides töötab praegu 14 400 õpetajat, 43 protsenti nendest osakoormusega.

Toimetaja: Karin KoppelTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema