Esimest korda pärast Saksamaade ühinemist ületas itta pürgijate hulk läände suundujate arvu ({{commentsTotal}})

Brandenburgi värav Berliinis, mis on Ida-Saksamaa peamine tõmbekeskus. Autor: Reuters/Scanpix

Esimest korda pärast kahe Saksamaa ühinemist kolib rohkem inimesi Lääne-Saksamaalt Ida-Saksamaale kui vastupidi, selgus Föderaalse Rahvastiku-uuringute Instituudi äsja avalikustatud andmetest.

Külma sõja aastatel tuli idasakslastel Lääne-Saksamaale pääsemiseks eluga riskida ning pärast 1990. aastat eskaleerus läände suundujate arv kiiresti. Igal aastal kolis läände paremat tööd ja elutingimusi otsima umbes 200 000 idasakslast. 2014. aastal saabus aga murdepunkt, kus rändesuund pöördus vastupidiseks, vahendas The Local.

Suurimaks põhjuseks, miks itta suundujate arv läände kolijate oma ületas, on pealinn Berliin.

"Berliin ja seda ümbritsevad linnad on läänest tulijaile ligitõmbavad, aga ilma Berliinita oleks netoränne jätkuvalt negatiivne," teatas instituut.

Teised Ida-Saksamaa suuremad linnad nagu Dresden ja Leipzig on samuti elanikke juurde saanud, samas kui väikelinnad kannatavad jätkuvalt rahvastiku vähenemise käes. Kuigi Berliini müüri langemisest on möödas veerand sajandit, püsib Ida-Saksamaa töötuse tase läänest kõrgemana. Uuringu kohaselt valitsebki linnade ja maapiirkondade vahel suur lõhe.

Šveitsi mõttekoda Prognos tõi oma uuringus "Zukunftsatlas" (tulevikuatlas) välja, et Leipzig ja Berliin on teinud töökohtade, innovatsiooni ja jõukuse osas läbi suurima hüppe.

Ajakiri Focus kirjutas aga eelmisel nädalal, et Ida- Saksamaa linnad on heaks elukohaks naistele, kuna seal on märksa väiksem palgalõhe kui ülejäänud Saksamaal.

Toimetaja: Karin KoppelTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.